Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kütle çekiminin yarattığı ivmeden/dirençten enerji elde edilebilir mi?

Tüm HES'lerde zaten sadece kütle çekiminin yarattığı ivmeden enerji elde edilir. Su kütleleri yer çekimiyle, ya da doğru terminolojisinde cazibeyle dolu savaktan aşağı salınır, yani su kütlesini yer kütlesi çeker. Hızla inen su tribünden geçirilir, tribün jeneratörü döndürür ve enerji elde edilir.
Bildiğim kadarıyla gelgitlerden de enerji elde ediliyor. Bu durumda da ayın kütlesel çekimi dünyadaki denizleri hareket ettirir, tabii onlar da su kütleleridir, yükselen, alçalan sular tribünlerden geçirilir, yine aynı prensiple enerji elde edilir.

Yalnız kuantum fiziği ağı Newton fiziği sorusu için çok uygun durmuyor. :)
  • Paylaş
6

Erdem Arslan, Teşekkür ederim :) soruyu eksik Yazdığım için bağışla. Doğru bu klasik fizik içindi. Sorum şöyle değiştirilebilir, aynı prensip Yıldızlara da uygulanabilir mi? Yani Dyson Küresi bir fantezi mi?
Teşekkür ederim

Şaman, :) Anlamıştım aslında ama soru o şekilde sorulursa benim Newton fiziğini yarım yamalak kavrayabilmiş beynime ağır gelir :)

Erdem Arslan, Estağfurullah. O zaman araştırmalarıma devam edeyim ben :)

Şaman, Estafrullah yok, cidden ben inşaatçıyım, fizik Nevton'dan sonra biter benim için :) Gerisiyle ancak hobi olarak ilgileniyorum. Yanıtı da gerçekten geyik olsun diye yazmıştım. Konuyu ben de merak ettim aslında. Umarım bir babayiğit fizikçi çıkar da bizi aydınlatır :)

Erdem Arslanerhankilic.pro/bir-yildizi-yakalamanin-y...
şöyle birşeye denk geldim. umarım faydalı olur.

Şaman, Vayy burada çok farklı miktarda enerjiden söz ediliyor. Bir inşaatçı olarak bana oldukça fantastik geldi. Burada dünyanın yörüngesi boyutunda bir halka hatta küreden bahsediyoruz. Yalnız Jules Verne'in fantezisi de ölümünden 70 yıl kadar sonra gerçek oldu. Günümüz bilim adamlarının fantezisinin de 100-200 yıl içinde belki daha da yakın bir zamanda gerçekleşmesi muhtemeldir.

Kütle çekiminin kendisi bir enerji türü zaten. Sorunuzu anlamadım.
  • Paylaş