Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kutup ayıları neden beyazdır?

Aslında kutup ayılarının tüyleri şeffaf renktedir ve bulundukları ortama uyum sağlayarak beyaz görünür.Derileri ise koyu renktedir böylece güneş ışınlarını çekerler ve sıcak kalabilirler.

Hayvanlar Alemi


  • Paylaş
Kutup ayılarının tüyleri şeffaf değil, yarı şeffaf veya yarı saydamdır. Işığın çoğunu geçiriyor ama bir kısmını yansıtıyor/dağıtıyor. Tüyleri beyaz görmemizin sebebi de ışığın bütün dalga boylarını yansıttığı için beyaz ışık yansıtmasıdır. Kar rengini de beyaz görmemizin sebebi budur. Ama genelde yetişkinleri bembeyaz görmek zordur. Yavruların tüylerini bembeyaz görme olasılığı daha fazla. Mevsimsel değişikliklere ve yaşlılığa bağlı olarak tüylerde sararma görülebiliyor. Tüy döktüğü mevsimlerde ve ileri yaşlarda daha sarımsı tonlarda gözüküyorlar. Sarımsı tonlara bürünmelerinin nedeni ise güneş ışığının oksidasyonu, yediği besinlerdeki yağlar veya sadece kirlendikleri için olduğu söyleniyor. Kış başlamadan önce de daha beyaz gözüküyorlar. Daha ılıman ve nemli koşullarda da kıllarındaki oluklarda yosun birikimi yüzünden yeşilimse renkler oluşabiliyor. Bu daha çok, hayvanat bahçelerinde yaşayan kutup ayılarında görülüyor.

Yetişkinlerin deri renkleri ise koyu/siyah renkte bu da güneş ışınlarını daha fazla absorbe edebilmelerini sağlıyor. Yavrularda deri rengi ise pembemsi açık renkte.

Hayvanlar Alemi

Hayvanlar Alemi
  • Paylaş