Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kutup yıldızını kullanarak nasıl yön bulabiliriz?

Filmlerden bildiğimiz gibi Kutup Yıldızı Kuzey demektir.
Peki neden Kutup Yıldızı? Yani normal bir yıldıza bakınca neden yol bulunmaz? Çünkü yıldızın hareketinden dolayı yönünüz şaşacaktır. Ancak Kutup Yıldızı sabittir ve şaşırmanız imkansızdır diye okumuştum zamanında bir yerlerde.

Hani nerede bu kutup yıldızı?
Kendisi Büyük Ayı ile Cassiopei arasında parlakça bir şeydir. Bakınca fark edilir kolaylıkla.
  • Paylaş
2

Aykut Kardaş, Daima -Büyük Ayı- ile -Cassiopei- arasında ise neden kutup yıldızına bakıyoruz. Büyük Ayı'ya baksak -ta olur o halde, değil mi?

Aleks Mutlu, Bir yıldız topluluğunu insan gözünün pat diye seçmesi daha zordur diye düşünüyorum. Ortada daha parlak duran bir yıldızın fark edilmesi daha rahat olsa gerek :) tabi bu tahmin. zamanında okuduğum bir yazı üzerinden cevap verdim. Doğrusunu bilen varsa düzeltirse sevinirim :)

Kutup Yıldızının kuzeyi gösterdiğini biliyoruz.Burda kutup yıldızını saptamak biraz sorun olabiliyor.  
Büyük Ayı ve Küçük Ayı yıldız kümelerini duymuşuzdur. Bu yıldız kümeleri diğerlerine göre geometrik bir diziliştedirler. 
Büyük Ayı Yıldız Kümesi'nin 6. ve 7. yıldızları doğrultusunda takip edeceğimiz doğrultu(çizilecek cizgi) ve bu iki yıldızın arasındaki mesafenin 5 katı kadar ötesinde daha büyük ve daha parlak bir yıldız bulunur. İşte bu Kutup Yıldızı'dır. Kutup Yıldızı aynı zamanda Küçük Ayı Yıldız Kümes'nin de 1. yıldızıdır.
  • Paylaş
1

Nazlı Derya Öztürkmen, Büyük Ayı (Ursa Majoris) ve Küçük Ayı (Ursa Minoris) takım yıldızlardır, yıldız kümesi demek yanlış olur. Yıldız kümeleri (Açık ve küresel) farklı tanıma sahipler. Küçük naçizane bir hatırlatma.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

884 Görüntülenme5 Takipçi2 Yanıt