Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kütüphanelerin ve basılı yayının internet ve dijital platformlar karşısında halen ayakta durmasının temel sebebi sizce nedir?

Örn. Müzik piyasası önceden daha çok kaset ve cd şeklinde çıkan albümlerden oluşmaktayken günümüze geldiğimizde daha çok internet üzerinden tek tek satış yapılmakta ve dijital olarak dinlenilenmekte. Peki ya basılı yayının ve kütüphanelerin müzik piyasasına oranla daha uzun süre varlığını sürdürebilmesin temel sebebi sizce nedir? Örn; Tarayıcı teknolojilerin henüz pratikleşmemesi olabilir mi?Düzenle
Benim düşüncem şu. Müzik sanatsal bir eserdir keza kitap da (sanatsal olanları ele alırsak.) Müziği istediğimiz zaman istediğimiz yerde canlı olarak tüketme imkanımız zaten yok ve bunu taşıyıcı bir medyum kullanarak tüketmeye ilk taş plaklardan bu yana alışmış durumdayız. Şu anda yaptığımız da taş plaktan farklı değil, müzik bir yerde kayıtlı ve biz onu hoparlör ya da kulaklıklarımıza aktararak dinliyoruz. Kitapta ise eserin bir kopyasını direkt olarak sahiplenme imkanımız matbaanın icadından hatta parası bol olanlar için daha öncesinden bu yana mümkün. Kitabın aslını elimizde tutmak, kokusunu almak, hatta sayfa çevirmek için parmağımızı yaladığımızda tadını almak gibi bir alışkanlığımız oluşmuş yüzyıllar içinde. Bu açıdan düşündüğümüzde kitap müzikten çok farklı biçimde tüketilen bir sanat eseri oluyor. Şimdilik hala kitabın kendisine ihtiyaç duyuyoruz. Yanı sıra bir dijital ortamda bulabileceğimiz kitaplar da her ne kadar sayıları milyonları geçse de sınırlı. Bilimsel bir araştırma yapmaya başladığınızda sadece o konuyla ilgili olan yani çok az satılan kitapların dijital ortamda olmadığını görürsünüz, bunun yanı sıra o konudaki bir çok araştırma tezinin de sadece kütüphanelerde kitap olarak bulunduğunu fark edersiniz ki bunlar da kütüphanelerin hala gerekli olduğunu gösterir. Tabii ki bir süre sonra dijital ortamda olmayan hiçbir neşriyat kalmayacak ve nesiller değiştikçe kitaplar yerlerini dijital kitaplara bırakacak ama şimdilik benim neslim de dahil alışkanlıklarımız böyle.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

54 Görüntülenme4 Takipçi1 Yanıt