Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kuzenim merak ediyor: Sınavlardan 100 alanlar var mı? Varsa bunu nasıl yapıyorlar?

Lisede matematik, fizik ve İngilizce'den sık sık başıma gelirdi. Yani o zamanlar 100 yoktu ama 10 vardı. Üniversitede bol AA almış olmama rağmen 100 aldığımı hiç hatırlamıyorum. Bir de nasıl yapılır vardı değil mi :) 100 almaya çalıştığınız dersi seviyorsanız tamamen mümkün, sevmiyorsanız ne kadar çalışırsanız çalışın bence imkansız.
  • Paylaş
Üniversitede(açıköğretim) 100 aldım. İlkokul ortaokul ve lisede defalarca 100(ingilizce, resim, müzik, edebiyat, dil bilgisi... ) aldım. Katıldığım eğitimlerde birkaç kez 100 aldım. Hiçbir işe yaramıyor =) .
  • Paylaş
Çoğu kişinin kabusu matematikten söz ederek başlayacağım. İlk okulda tüm notlarım pek iyi, matematik iyi gelirdi. Sanırım 4. Ya da 5. Sınıflarda (O zaman 5+orta okul+lise vardı) Nasıl olduysa buna içerlenirdim, çünkü matematik en sevdiğim dersti. Biraz dertlenince orta okulda acayip keyifli geçmeye başladı ama yine 100 bazen. 98'de kaldığım çok olmuştur. Bunu da kafaya takınca şunu keşfettim, acele ediyordum. Nasıl olsa biliyorum ve ben bunu zaten yaparım diye zamanla yarışa girmeye başlamıştım. Bu da dikkat noksanlığı sağlayıp çok basit hatalar yapmama sebep oluyordu.
Sonuç; basit hata diye bir kavram malumunuz olduğu üzere, yoktur. Onu basit kılan yanlışımı anlayabiliyor olmamdı. Sonuçta pek çok derste ileri yıllarda 100 aldım.
Diğer bir sonuç; 100 almak aslında iyi bir şey değil, neden alamadığını fark etmek bence daha önemli.

Tabii bir de şu var ki; 100'e çok uzaksa ve üniversite öğrencisiyseniz, burada hoca faktörü önemli, muhtemelen onun verdiği en yüksek not asla 100 değildir. Çünkü 100 verirse kendisiyle sizi denk tuttuğuna inanır. Komiktir ama siz onu verdiği en yüksek nota göre orantılarsanız belki de 100 almış olduğunuzu fark edebilirsiniz.
  • Paylaş
Üniversiteden bahsediyorsanız işler biraz karışık :) o konuda kimse garanti veremez ama lisede veya önceki yıllarda bunu yapmak gayet mümkün... Sınavların konuları kitap veya defterlerdeki sayfa sayılarıyla kısıtlı oluyor. Bu yüzden ilk aşama olarak içeriğin tamamına hakim olmak lazım.Amacınız 100 ise buna mecbursunuz. Aslında burada çok büyük bir acımasızlık sınava 1-2 saat çalışan biri çok rahat 50-60 alabilir iken 100 alan biri 8-10 saat çalışmış olabilir çünkü alınmak istenen not arttıkça çalışma süresi üstel olarak artar maalesef :(. İkinci aşamada da sınavda soru cevaplarken 0'dan başlayıp 100 e doğru puan topladığınızı değil 100 puanınız olduğunu ve amacınızın 1 puan bile kırdırmamak olduğunu hayal etmek çok daha başarı getiren bir yaklaşım olacaktır. Ayrıca sınav konularına hakim olmanın ötesinde dersin geneliyle ilgili mantıksal bir vizyona sahip olmanız gerekir ki bu size beklenmedik durumlarda doğaçlama yeteneği kazandıracaktır. Ve son olarak sınavın baştan aşağı en az iki kere çözülmüş olması gerekir ki ilk maddede belirttiğim konuya hakimiyet konusu ancak sizi yeterince hızlandırır. Bu 2. Çözüm ilk çözümü tekrar okumak olmamalı soruyu unutmuşçasına küçük bir yere mümkünse başka bir yöntemle çözmeniz gerekir.Eski çözümün üstünden geçerseniz hatanızı farketmeme olasılığınız çok yüksek. Lise ve önceki yıllarda bu şekilde oldukça tam yaptığım sınav oldu umarım bu stratejiler kuzeninize de başkalarına da yardımcı olabilir.

Not : Bu strateji bir süreklilik stratejisidir. Bunları yapmadan da şans veya bireye ait başka fazladan yetenekler mevcutsa, tabi ki 100 almak mümkün olabilir.
  • Paylaş
Ben öğrencilik hayatımda hiç 100 alan birisine denk gelmedim :)
  • Paylaş
ÇVar tabiki olmaz mı . Ama düzenli çalışmaka gerekiyor bunun için. Bu da her öğrenci için kolay olmuyor, yani düzenli çalışmak yerine son günler çalışmayı tercih ediyoruz çoğumuz.Ancak bazı hocalar da var ki puan kıracak bir yer buluyorlar. Takıntı haline getirmişler bu durumu. Öyle hocalar için yapacak bişey yok malesef. :))
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

200 Görüntülenme7 Takipçi6 Yanıt

Konu Başlıkları