Bilmek istediğin her şeye ulaş

Âlâ Dergisi hakkında düşünceleriniz neler?

Adı gibi bir dergi...

Çeşitli mahfillerde kıyasıya eleştirilen bir dergi...

Hangi kıstaslara göre eleştirilmektedir doğrusu merak ediyorum. Zirâ okuduğum eleştirilerin tatmin edici bir yanı yok. Tesettür deyince aklına "çarşaf" gelen insanlar için elbette ağır şekilde eleştirilecek bir dergi ya da "müslüman kadın" deyince; evine kapanan, salaş giyinen, bakımsız tipler aklına gelenler için de elbette kıskanılacak bir dergi. Fakat şahsen hem ismini, hem kalitesini hem de misyonunu beğendim.

Dergi dört dörtlük müdür ya da hiç hata yapmayacak mıdır? Elbette böyle bir şeyi iddia edemeyiz. Fakat her hatalı olanı ya da mükemmel olmayanı yaşamdan tecrit etseydik sanırım ilk baş sırayı bizzat kendimiz alırdık.

Âlâ Dergisi'nin insanları yanlışa yönlendirdiğini düşünmüyorum. Helal dairedeki bir ihtiyaçtan doğmuş olan, güzel ve kaliteli bir dergi. Eleştirenlerin derdi "yayımlanan resimler, tesettürün adabına uygun değil" iddiası ise bence yetersiz. Zira "kime göre" uygun değildir öncelikle bunun ortaya konulması gerek?

Eğer "uygunluk" konusunda "Kur'an-ı Kerim" temel alınıyorsa, gördüğüm kadarıyla dergide yayınlananların Kuran'ı Kerim'in ön gördüğü "tesettür" anlayışına aykırı bir tarafı yok.

Şayet "uygunluk" konusunda "İslam kültür mirası" temel alınıyorsa "hangi İslam kültür mirası?" sorusu karşımıza çıkar. Zira "İran İslam Modeli"ne göre Türkiye de tesettüre riayet eden bir avuç kadın var. Hele "Afgan İslam Modeli"ne göre bir avuç da yok. Zira "burka" giyen kadın görmedim Türkiye'de.

Konu elbette çok su götürür. O yüzden eleştiren herkesin fikrine saygı duyuyorum. Şahsen ben, dergide emeği geçenleri tebrik ediyorum. Allah, doğru yoldan şaşırtmasın.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

306 Görüntülenme1 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları