Bilmek istediğin her şeye ulaş

Görülen bir davada haksız olan tarafı savunan avukat yalan söyleyerek günaha girmez mi? Avukatların haklı haksız seçme gibi lüksü yok, nasıl olacak?

Bir davada illa ki her iki taraf da haklı degildir, muhakkak haksız olan bir taraf vardır.Düzenle

"Haksız" olarak kabul edebileceğiniz bir tarafın da hakları vardır. Örneğin yasalar çerçevesinde, işlediği suçun cezası uyarı, kınama gibi nispeten hafif bir yaptırım olması gereken kişiyi idam cezasına çarptırmak isteyen birileri olur ise bu kişinin savunulacak bir hakkı yoktur diyebilir miyiz? Ceza hukukundan ayrıldığımız vakit kusur sorumluluğu paylaştırmaları örneklerinden yola çıkarak taraflar arasında gözetilmesi gereken bir menfaatler dengesi bulunduğundan da bahsetmemiz gerekir. 


Öte yandan avukatların seçim şansı yok da denilemez. Keza avukatlık kanununda yer alan aşağıdaki madde çerçevesinde konunun değerlendirilmesi gerekir:


İşin Reddedildiğinin Bildirilmesi

Madde 37. Avukat, kendisine teklif olunan işi sebep göstermeden reddedebilir. Reddin, iş sahibine gecikmeden bildirilmesi zorunludur.  

 İşi iki avukat tarafından reddolunan kimse, kendisine bir avukat tayinini Baro Başkanından isteyebilir.  

(Değişik: 2/5/20014667/25 m.)  Tayin olunan avukat, Baro Başkanı tarafından belirlenen ücret karşılığında işi takip etmek zorundadır. 

  • Paylaş
  • şeytanın avukatlığını yapmayı meslek edinenler var günah mı para mı diye tercihte bulunmuşlar
  • Paylaş
Cennetle cehennem arasında bir sorun çıkmış. Başmelek 'Sizi mahkemeye vereceğim!..' biçiminde bir tehdit savurunca başzebani gülmeye başlamış, 'Sizin orada avukatı nereden bulacaksın?..' 
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

344 Görüntülenme4 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları