Bilmek istediğin her şeye ulaş

Laiklik kavramının Anayasadan çıkarılarak bunun yerine din ve inanç özgürlüğünü sağlayacak somut maddeler eklemenin daha mantıklı olacağına katılır mısınız?

Laiklik kavramı zaten din ve inanç özgürlüğünü tanımlar. Onu anayasadan çıkartmak ancak ardamaçlar doğrultusunda yapılır. Tamamen fuzuli bir eylem olur.
  • Paylaş
2

Derin Dusunce, bak sen. yani siz cumhuriyet tarihi boyunca din ve inanç özgürlüğünün sağlandığına inanabiliyorsunuz öyle mi?Tuhaf.

Şaman, Ona tam olarak inanmıyorum ama laiklik ilkesini anayasadan çıkartmak isteyen güçler şeriatın yolunu açmak istemektedirler. İşte o zaman asıl din ve inanç özgürlüğü kalmayacaktır.

Laiklik ADAM olmaktır derler..doğrudur..anayasamızda yazmasına rağmen TAKAN VARMI?..OLMASA NE OLUR DÜŞÜNMEK BİLE İSTEMİYORUM..
  • Paylaş
1

Derin Dusunce, Minibüs yazısı gibi oldu bu:)

Laiklik din ve devlet işlerini birbirinden ayrı tutmak demektir,bu ülkede din ve inanç özgürlüğü zaten var,laiklik kavramını anayasadan çıkarmak bana göre bazılarının kendi çıkarları  için yolunu açmak ve Atatürk düşmanlığıdır.
  • Paylaş
1- Bu ülkede din ve inanç hürriyeti zaten yoktu. Son yıllardaki reformlara rağmen halen eksik.
2- Anayasa Atatürk için yapılmayacağı gibi ona düşmanlık için de yapılmaz. Anayasa insanların mutluluğunu ve huzurunu sağlayacak bir devlet hukuku oluşturmak için yapılır.
3- Madem din ve devlet işlerini birbirinden ayrı tutmaktır, Diyanet İşleri Başkanlığı Sivil Toplum Örgütü mü? Nasıl oluyor bu işler?
Hülasa, ezberlerle gidilecek mesafe çok kısa.
  • Paylaş

ülkenin kuyusunu kazıp kargaşa yaratmak isteyenler hep sahip oldukları haklardan fazlasını ister,yapamadıkları zamanda hep aynı çamuru atar ''bu ülkede din ve inanç özgürlüğü yok''

hülasa martaval

  • Paylaş
Doğru diyorsun insan, bu ülke aslında din ve inanç özgürlüğü açısından islam ülkeleri arasında en önde. Bu nedenle zaten laiklik ilkesi kalmalı, herkes kendini hangi dine mensupsa ona göre kaydettirmeli ve eğer halktan toplanacaksa (ki başka nereden toplansın) diyanetin parası da diyanetin temsil ettiği sünnî halktan toplanmalı. Avrupa da kilise vergisi topluyor ama sadece kiliseye üye olan yani katolik ya da protestan halktan. 
  • Paylaş
Şeriatın önünü açıp 'alın size inanç özgürlüğü, ya İslam'a inanacaksınız ya da inanacaksınız, özgürsünüz' demek için  öne sürülen bir yöntem. Bir takım kelime oyunlarıyla amaçlarına yavaş yavaş ulaşmaya çalışıyor işte bazı insanlar. Şeriatın gelmesiyle zafer elde edeceklerini sanıyorlar. Ama geldiğinde eminim ilk şikayet eden de onlar olacaklar. 
  • Paylaş

Lailik kelimesini tanımlayan başka bir kelime bulunması ihtiyacı KİMİN isteği olaki? Bakın tekil şahıs bir soru kalıbı KİMİN? Bu kelimenin anlamına yakın bir kelime bile bulunması mümkün değil. Şöyle ki müslüman için god, tanrı gibi kelimeler batıl algınlanır erkeker bilir asker ocağında yemek duasında tanrımıza hamd olsun diye yazar ama bütün askerler Allahımıza hamd olsun diye bağırır değilmi ?

 

İşte tam olarak ta bu sebeple laiklik kavramının yerine geçecek somut ifadeler kullanılamaz çünkü ideolojik olarak laiklik uluslararası genel kabul görmüş bir tanımdır. Ha % 50 çoğunlukla uydurma bir tanım kazandırabilirsiniz o zamanda bu ülke de papazlar namaz kıldırır haberiniz ola.

  • Paylaş
Çarşaflı cüppeli insanların emrinde köle olmak mı yoksa özgür Laik demokrat Cumhuriyet mi diyorsun hehe ne desem ki :)
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

843 Görüntülenme7 Takipçi9 Yanıt