Bilmek istediğin her şeye ulaş

Laktoz intoleransı olanlar hazır yoğurt yemeliler çünkü laktozu sindirecek enzimlerde hazır yoğurta ilave edilir. Peki bu enzimler mide asitesinde bozulmadan nasıl intestinal sisteme geçerler ve fonksiyonlarını yerine getirirler?

Öncelikle cevap verdiğiniz için teşekkür ederim .. Hazır yoğurtta bildiğim kadarıyla laktozu sindiren enzim olan laktaz bulunmuyor. Probiyotik içerenler var. Probiyotikler mide asidine dirençlidir. Probiyotiklerde bağırsak florasındaki yararlı bakterileri artırır laktoz intoleransı üzerine etkileri yoktur. Yoğurdun içindeki bakteriler laktozu parçalar. Bu nedenle laktoz intoleransı olanlar yoğurdu daha kolay yer. Böyle bir yoğurt üretmek zor olmasa gerek ya yoğurttan laktozu çıkarırsın yada laktaz katarsın. Laktaz mide asidine dayanıklıdır.
  • Paylaş
2

Abdulkerim Özkan, Hazır yoğurtlar içinde laktaz enzimi olmadığından onun yerine başka bir enzim olduğundan ve probiyotiklerin varlığından ve laktoz intoleransına etkisi olmadığından söz ettiniz.. Sorum hazır yoğurdun içindeki bakterilerin nasıl mide asititesinden korunduğudur. Yani laktaz enzimi yerine kullanılan enzimin de mi mide asititesinden korunduğunu söylüyorsunuz ? Laktaz enzimi neden tercih edilmiyor olabilir ?

İzzet Çeleğen, Süt fermantasyon olurken içindeki bakteriler laktozu parçalar ve yoğurt haline gelir. Yoğurt olduktan sonra bu bakterilerin mide asidine direnç gösterip göstermemesinin önemi yok. Yoğurt olduğunda görevlerini yapmış oluyorlar. Laktaz enzimi yerine dışardan enzim katılabilir ve tablet olarak verilebilir mide asidi etkilemez. Laktazın tercih edilmemesi nedeni ticari veya yan etki nedeniyle olabilir. Laktozu çıkarmak daha mantıklı. Bundan dolayı laktozsuz sütler var ama yoğurt varmı bilmiyorum. Yoğurda uygulamak gereksiz bence.

Daha önceden hiç haberdar değildim bu konudan. Ama muhtemelen enterik kaplı enzimlerdir.
  • Paylaş
Çünkü ordaki görevli hücreler lak. Görevini alıp sindirebilirler her xaman yoüunluk ordadır
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

193 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt