Bilmek istediğin her şeye ulaş

Lamaze tekniği ile doğum nasıl gerçekleşir?

Lamaze normal doğumun korkusuz, daha ağrısız ve sağlıklı geçmesini amaçlar. 1951 yılında Ferdinand Lamaze isimli Fransız bir hekimin Rusya'da öğrendiği bazı teknikleri uygulaması ile geliştirilmiş bir metottur.

Doğuma hazırlanan anne adaylarının kendine güvenmeleri ve bunun için birtakım hazırlıklar yapması konusunda anneye destek sağlar. Lamaze eğitimi alan anne adaylarına nefes ve odaklanma teknikleri öğretilerek doğumda bunları nasıl kullanacakları anlatılır.

Lamaze'nin 6 önemli Kriteri

  1. Doğum kendiliğinden başlamalıdır.
  2. Doğumdan annenin tamamen hareket özgürlüğü olmalıdır.
  3. Anneye doğum boyunca moral ve fiziksel destek verilmelidir.
  4. Rutin (her doğum yapan gebeye uygulanan) uygulamalardan kaçınılmalıdır.
  5. Doğum sırasında ayakta ve doğal pozisyonlarda anne doğal olarak ıkınmalıdır.
  6. Doğumdan hemen sonra anne ve bebek tenleri biraraya gelmelidir ve zorunlu olmadıkça ayrılmamalıdırlar, her fırsatta emzirme sağlanmalıdır.

Şimdi bu maddeleri yorumlayacak olursam, doğum yapan bir kadın zaten bu koşullara sahip olmalıdır. Bunun için bir yöntem ya da teknik geliştirmeye gerek yok ancak bu koşullar sağlanmadığı için böyle bir felsefe ortaya atılmış. Bunlara uyulması gerektiği kriter olarak belirtilmiş. Kendini rahat, güvende hissetmelidir. Uyaranlar minimum tutulmalıdır. ( ışık, ses, gereksiz yere yapılan muayeneler... ) Doğum stressiz bir ortamda kadının kendi başına yapabileceği bir olaydır. Sağlanması gereken en önemli koşullar uyaranların azaltılaması, moral ve desteğin yüksek tutulması, nefes egzersizi ve hareket etmesidir.

Doğum (Hamilelik)

Doğum (Hamilelik)

Doğum (Hamilelik)
  • Paylaş