Bilmek istediğin her şeye ulaş

Laptop ekranlarında oluşan ve geçmeyen küçük siyah noktaların sebebi nedir? Düzelmesinin bir yolu var mıdır?

Pixel hatalarından söz ediyorsunuz. Genellikle fabrika hatasıdır. Satışa sunulmadan önce ekranlar test edilir. Pixel hatası tespit edilenler satışa sunulmaz. Bazende sıfır bir cihaz alsanız dahi birkaç hafta sonra bu sorunla karşılaşabilirsiniz. Genellikle ani voltaj dalgalanmalarından oluşur veya bir pixeli kontrol eden transistörün işlevini yitirmesi sonucunda. Eğer notebook garanti kapsamındaysa ve ölü pixel sayısı 3 veya 3'ten fazlaysa servisler garantiden faydalanmanıza imkan sağlıyor, değişim yaptırabilirsiniz. Sorunu kendiniz düzeltmek isterseniz uygulayabileceğiniz iki yöntem var. Birincisi işe yarayacağı konusunda kesin bilgi vermiyorum (ve ölü pixeller için değil sıkışmış pixeller için geçerlidir) Zaten bu yöntemin adı da (Stuck) yani sıkışmış anlamına gelir. Öncelikle pixelin sıkışmış pixel olup olmadığını anlamınız için basit bir program download edin sonra jscreenfix.com/basic.phpbu adresten programı yükleyerek onarımı deneyebilirsiniz.  Fiziksel bir sorunu nasıl bir yazılım düzeltebilir diye sorarsanız, program ekran üzerinde çok hızlı renk geçişleri yaparak pixellerin yüksek akımda ısınmasına sebep oluyor. Isınan pixel kristal yoğunluğunu düşürüyor. Çalışmayan kristaller düşen yoğunluktan dolayı akım çekecek duruma geliyor, bu sayede bölgede ki tüm pixellerin aynı yoğunlukta aynı akıma maruz kalmaları sağlanıyor. İkinci yöntem baskı şeklindedir. Eğer notebook onarımı gibi konularda deneyimli değilseniz bu işlemi sizin yapmanızı tavsiye etmem bir teknik servisten destek alabilirsiniz.
  • Paylaş
1

Ahmet Avcı, Ölü pikselin üzerine tırnakla tık tık vuruluyor, pek bi işe yaradığını görmedim ama, yaradığını iddia edenler var..

Laptop da menteşe zayıflaması sonucu, zorlama ve darbe alması nedeniyle bu tarz noktalar oluşabilir. Yada ölü piksel durumu olmuş olabilir. Eğer bu lekeler çoksa yada darbe sonucu oluşmuşsa yeni ekran takılarak giderilebilir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

4638 Görüntülenme8 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları