Bilmek istediğin her şeye ulaş

Laptoplarda pil ömrünü arttırmak için neler yapılabilir?

Sayın @lorquina'nın da bizlerle paylaştığı maddelere katılıyorum. Temizlik konusuna gelince hazır hava kanallarına ulaşılmışken (o temizlik için bilgisayarı oldukça dağıtmış olmanız gerekiyor) CPU ve GPU üzerindeki soğutma kütleleri de yerlerinden çıkartılarak alttaki kurumuş olan termal macun tamamen temizlenip yenilenmeli. Eğer bilgisayarınız eskimişse aslında ısıyı ileten bakır boruları da değiştirmeniz gerekir; o boruların içinde az miktarda su ve metal yünü bulunur. Su, zamanla borulardan kaçar ya da çevresindeki metale paslandırarak bağlanır, boruların soğutma işlevi azalır. Hazır bu kadar derine dalmışken soğutucu motorunun arka yüzeyinin merkezindeki etiket orta kısmı açıkta bırakacak şekilde maket bıçağıyla kesilmeli ve motor aksına bir damla dikiş makinesi yağı damlatılmalı. Ardından deliği yapışkan bantla tekrar kapatmalısınız ki toz girmesin. Bu kısmı insanlar genellikle serviste yaptırırlar ama garantisi bitmiş bir laptop'ı siz de açarak bu tamiratları yapabilirsiniz; bir miktar teknik anlayış ve bilgi gerekli tabii mesela tornavida kullanmayı bilmelisiniz, söktüğünüz her parçayı tekrar yerine takabilmelisiniz (ben bunun için karmaşık işlemlerden önce bölgenin bir fotoğrafını çekiyorum, bugüne kadar hiç dönüp bakmam gerekmedi ama her an gerekebilir). Bu tür bir bakım için modelinize uygun bir Youtube videosu bulmalısınız ki her marka ve model için bulunabiliyor. Bir bilgisayar tornavidasına ihtiyaç duyarsınız (mutlaka en az bir vida normal tornavidalarla ulaşamayacağınız derinlikte yapılıyor) ki o da 5 TL'ye markaya özel olmayan servis hizmeti veren dükkanlardan alınabiliyor, ayrıca o dükkana gitmişken bir de termal macun almalısınız, fiyatı 10 TL olur. Bir de yarım saatinizi ayırıp izlediğiniz videoyu takip ederseniz, bakım işleminiz 15 TL'ye ve yarım saatte hallolmuş olur. Neyse teknik yeterliliğine güvenmeyenler bu kısmı parasını vererek serviste yaptırmalılar.

İhtiyaç duymadığınızda yani laptop prize takılıyken bataryayı makineden ayırırsanız ömrü de uzar. Yalnız bu yöntemin iki dezavantajı vardır:

 • Elektrik kesilirse aletiniz kapanır, kaydetmediğiniz her şey yok olur
 • Bataryayı sökme takma işleminde açmanız gereken kilit ve bataryanın yuvası yalama olur, sonuçta bu parçalar sadece nadiren kullanılma amaçlı nispeten zayıf üretilmiştir.
Disk birleştirme işleminin hız kazandırdığı rivayet ediliyor, teorik olarak kabul de ediyorum ama pratikte bir yararını gözlemlemedim. HDD'lerde yapabilirsiniz, bir zararı olmaz. Yalnız SSD'leri o işlemin bozacağı ve SSD'lerin birleştirmeye ihtiyaç duymadığı yaygın olarak bilindiğinden kıymetli SSD'nize öyle bir işkence yapmamanızı tavsiye ederim (gerçi SSD'nin ne olduğunu bilen ya da bilgisayarında SSD'si olanlar bu yazacaklarımın hepsini zaten biliyorlardır :).

Sayın @lorquina'nın da belirtmiş olduğu arka planda çalışan gereksiz programlar seçeneği de güzel. Onları kapatmak için Başlat'a tıklayın ve MSconfig yazın (XP için Başlat/Çalıştır açılan pencereye msconfig.msc yazılıyor), ardından Enter. Açılan programda Başlatma sekmesini seçin ve otomatik başlatılmasını gereksiz bulduğunuz programların solundaki çentiği kaldırın. Burada tavsiyem, sadece bildiğiniz programların çentiğini kaldırın, bilmedikleriniz sisteminizin çalışması için gerekli yazılımlar olabilir.

Laboratuvar

Denetim Masası\Donanım ve Ses\Güç Seçenekleri'nde "Güç Tasarrufu" modunu seçerseniz de bataryanızı daha uzun saatler ya da dakikalar kullanabilirsiniz.
Ayrıca Denetim Masası\Sistem ve Güvenlik\Sistem'de Gelişmiş sistem ayarları sekmesi - Performans/Ayarlar tuşunda şu seçenek de performansı arttırarak, daha az ısı üreterek daha fazla iş yapılmasını sağlayacaktır (ben burada sadece "Masaüstündeki simge etiketlerinde bırakma gölgesi kullan" çentiğini açıyorum ki masaüstü arka plan resmim güzel görünsün. Yoksa Windows masaüstündeki klasörlerin etiketlerinin altını lacivert boyuyor. Bir de Simgeler yerine küçük resimler göster" seçeneğini seçiyorum ki fotoğraflarımı klasörlerin içinde direkt görebileyim) :

Laboratuvar


Ardından Uygula, Tamam ve Tamam

Bir de Denetim Masası\Görünüm ve Kişiselleştirme\Kişiselleştirme'de temalardan Windows Klasik'i seçerseniz de bilgisayarınız değerli batarya ömrünü gereksiz görsellere harcamak yerine işiniz ya da eğlenceniz için harcayacak ve daha az batarya tüketecektir.

Laboratuvar
Ayrıca Denetim Masası\Donanım ve Ses bölümünde Sistem seslerini değiştir seçeneğiyle şu pencereyi açıp gösterilen ayarı (Ses Efekti sekmesinde, Ses Düzeni "Ses Yok" seçeneği) yaparsanız sisteminiz gereksiz seslere de enerji harcamayı bırakacaktır (burada tabii illa ihtiyaç duyuyorum dediğiniz sesler varsa onları açık bırakıp diğerlerini teker teker de kapatabilirsiniz):

Laboratuvar

Bu ayarları yaptığınızda bilgisayarınız %20 kadar performans kazanacak ve aynı iş miktarında %20'ye yakın batarya tasarrufu da yapacaktır.
 • Paylaş
Pil ömrünü uzatmak için:

 • Sık sık disk birleştirme işlemi yapılmalı
 • Enerji akımının daha verimli olması için pil temas noktaları temiz tutulmalı
 • Ekran parlaklığına ihtiyaç duyulmayan zamanlarda ekran karartılmalı
 • Arka planda çalışan gereksiz programlar kapatılmalı
 • Güç seçenekleri ayarlanmalı
 • Dizüstü bilgisayarların hava kanalları temizlenmeli,çalışma sıcaklığı düşük tutulmalı
 • Aşırı soğuk ortamlarda kullanılmamalı
 • Standby yerine Hibernate modu kullanılmalı
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1127 Görüntülenme6 Takipçi2 Yanıt