Bilmek istediğin her şeye ulaş

Lavman nedir? Faydaları nelerdir?

Lavman, içindeki kayganlaştırıcı olan ilacın rektuma verilerek dışkının çıkarılmasını sağlayan işlemdir. Bu ilaç içinde karışımı hazır olan bir tüptür. Sağlık personeli kendide hazırlayabilir. Bu ilacın hepsini anüs yoluyla verdikten sonra hastadan 5-10 dk içinde bekletmesi istenir. Daha sonra zaten bekletmesi pek mümkün olmayacaktır.

Lavman oral ve anal olarak yapılabilir. İki yolda da karışım bağırsakta emilmez ve hastanın tuvalete çıkmasına yardımcı olur. Bunun dışında doktorların yaptığı cerrahi lavman da vardır. Lavman tedavisi sırasında rektum ve bağırsaklardan dışarı atılan toksin maddelerin çoğu hastalık yapıcı zehirli maddeleridir. Lavman ile bunlardan kurtulmuş oluruz. Parazit sorunları olan kişilerin bu kalın bağırsak parazitlerinden kurtulduğu görülür. Lavman ile kullanılan bitkisel söktürücü ilaçlarla yapılan yöntemler de kabızlık tedavisinde etkilidir.

Lavman yapmanın nedeni; kabızlık durumunda, endoskopiye, kolonoskopiye hazırlık amaçlı bağırsakların temiz olması için, detoks programlarında uygulanabilir ve doğumdan önce yapılabilir. Eğer hastanın bilinci yerindeyse lavmanını kendisi de uygulayabilir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

545 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları