Bilmek istediğin her şeye ulaş

Lazer metre nasıl çalışır?

Lazer ile mesafe ölçümü profesyonel anlamda sadece elektronikçinin işi değildir. fizik olayıda işin içine giriyor. lazer ışınını gönderip ve tekrar çarpıp dönen ışıkları toplamak ve bunların frekans değerlerini ölçmek zor bir iştir. En doğru sonucu alabilmek için en iyi kalitede ki sensörler kullanılmalıdır.
  • Paylaş
Lazer diye bir şey yoktur (yada 90lardaki bir ciklet adı, içinden körfez savaşında kullanılan uçaklar tanklar çıkardı sanırım). L. A. S. E. R. Kullanarak mesafe ölçümü iki şekilde yapılır.
Birincisi 3 köşe oluşturma, üçgen-leme, yöntemidir. Çok uzun mesafeleri ölçmenize yarar. Cihaz laser demeti önce dik sonra belirli bir açıda gönderilir. Hedef yüzeyin eğim olasılığı göz önünde bulundurularak dik kenar ekseninde farklı ölçümler alınarak düzeltme yapılır. Zaten çok uzak mesafeler söz konusu olduğundan yüzey eğim sapmaları göz ardı edilecek kadar küçük kalır. Bu yöntem teodolit ile mesafe ölçmekte kullanılan yöntemle aynıdır. Bazı modern teodolitler bu laser entegrasyonu ile zorlu ölçüm işlerini tek noktadan yapmaya imkan sağlar. Bu modern teodolitler sadece üçgenleme metodu kullanmazlar. Laserin dalga özellikleri de hesaba katılır.
İkinci, genelde el laser-metrelerde kullanılan yöntem ise ışığın dünya atmosferindeki yayılma hızının hesaplanması yöntemidir. Laser-metre bir ışık darbesi üretir. Bu hedefte gördüğümüz görürür genelde kırmızı diyot laser değildir. O sadece hedefi bizim tutturmamız için konulmuş yardımcı laserdir. Ana laser genelde kızıl-altı bir laserdir, görünür değildir ve çok kısa süreli ölçme düğmesine basmanın ardından darbeler şeklinde üretilir. Cihaz bu ürettiği darbelerin geri yansımasını optik kısmının yardımıyla opto-elektronik sensörüyle yakalar. Darbelerin gönderilmesi ve alınması arasında geçen zaman t, ışık hızı c, L ise mesafe ise; L=c*t/2 formülü kullanılarak mesafe hesaplanır. Çok hızlı hesaplama gerektiği doğrudur. Elektriğin bu tür cihazlarda ışık hızına çok yakın (%99 a kadar) hareket ettiği düşünülürse hesaplama yapılabileceği anlaşılır. 50 metrede 1mm gibi hata payı ile ölçülebilmesi modern kristallerin ve yongaların sayesinde pek tabi mümkündür.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2260 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları