Bilmek istediğin her şeye ulaş

LCD veya LED televizyon alırken nelere dikkat edilmelidir?

  • Boyutu: Televizyonunuzun fiyatını belirleyen en önemli özelliklerinden biri elbette boyutu. Boyuta karar verirken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta televizyonu ne kadar uzaklıktan izleyeceğinizdir.
  • LED ya da LCD: Diğer önemli noktalardan biri de panel teknolojisidir. Panel, televizyonda görüntünün oluştuğu alana yani aslında ekrana verilen isimdir. Günümüzde LCD paneller yerini LED panellere bıraktı. LED panel teknolojisi, ortamdaki ışık ne düzeyde olursa olsun dış ortam ışığının ekrandan kullanıcıya yansımasını önleyerek görüntünün keskinliğini koruyor. LCD paneller eski nesil bir teknoloji olduğu için fiyatları ucuzladı ancak, görüntü kalitesi sizin için önemliyse alacağınız televizyonun LED ekran olması bu açıdan önemli.
  • Tepkime süresi ve yenileme hızı: Tepkime süresi ve yineleme hızı da çok önemli bir kriter. Televizyon alırken tepkime süresinin mümkün olduğunca az olmasına özen gösterin. Tepkime süresi genellikle “ms” kısaltmasıyla belirtilir. Bu oran ne kadar düşükse o kadar iyidir. Yineleme hızı ise “Hz” kısaltması ile belirtilir. LCD televizyonlarda yineleme hızı 50 Hz’e kadar inebilir. Unutmayın yineleme hızı azaldıkça televizyonun koyu renk ve karanlık görüntüleri yaratması da o kadar zorlaşır. Bu nedenle özellikle karanlık sahnelerde hareketli nesnelerin görüntüleri deforme olabilir. Dikkat edin aldığınız televizyonun yenileme hızı 100 Hz’den düşük olmasın. 100 Hz evinize alacağınız bir TV için gayet kabul edilebilir bir hız.
  • Bağlantı noktaları: Bağlantı noktası seçenekleri de ne kadar çok ve çeşitli olursa o kadar iyi. Mesela önceleri 1 HDMI bağlantısı kullanıcılara yeterli olabiliyordu ama artık 2 hatta 3 HDMI bağlantı noktası bile yeterli olamayabiliyor. HDMI bağlantı noktası çok artık çok sık kullanılıyor ve gelecekte daha da sık kullanılacak. 2 HDMI bağlantı noktası iyi, 3 ve daha üzere gayet tercih edilebilir. Elbette aktif kullanılabilen bir ya da birkaç USB bağlantı noktası da mutlaka olmalı.
  • İnternet: İnternete artık her yerde ihtiyaç duyuyoruz. Yeni nesil televizyonlar artık kullanıcılara internet deneyimini televizyonlarında da yaşama olanağı sağlıyor. Gerçekten buna ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız internet bağlantısı olan bir televizyon seçebilirsiniz. Ancak aldığınız televizyonun internet arayüzünü mutlaka test edin. Eğer arayüz ve menüler kullanışsız ise televizyonunuzda internet bağlantısı olması pek işinize yaramayabilir.
  • 3D: 3D özelliği televizyon yayınlarını ve filmleri 3D izlemenizi sağlar. 3D özelliği olan TV’ler genellikle olmayanlara göre daha pahalıdır. 3D özelliğine gerçekten ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız bu özelliğe sahip bir televizyon alabilirsiniz. Ancak kullanmıyorsanız bunun için boş yere küçük bir servet harcamanıza gerek yok.
  • Uydu alıcısı: Artık üreticiler HD yani yüksek çözünürlüklü yayınları alabilen uydu alıcılarına sahip televizyonlar üretiyor. Uydu alıcısının televizyonun içinde olması da kullanıcıya uydu alıcısı için fazladan masraf yapmasına gerek bırakmıyor. Uydu yayınları izliyorsanız bu özellikte bir televizyon tercih edebilirsiniz.
  • Garanti süresi: Garanti süresi de önemli bir nokta. Televizyonunu tercih ettiğiniz markanın ürününe kaç yıl garanti verdiğine mutlaka bakın. Eğer benzer özellikte ve fiyatlarda birkaç seçenek arasında kararsız kalırsanız daha fazla garanti süresi olanı tercih etmemeniz için neden yok.
Elbette yeni nesil bir televizyon alırken dikkat etmeniz gereken marka güvenirliği, servis yaygınlığı, tasarım gibi onlarca farklı nokta var ancak temel olarak yukarıda sayılanlara dikkat etmeniz sağlıklı bir karar vermenize yardımcı olacaktır.

  • Paylaş