Bilmek istediğin her şeye ulaş

Leasing= Finansal kiralama;

Kiracının ihtiyaçlarına uygun taşınır ya da taşınmaz malların finansal kurumlar ya da bu malların üreticisi tarafından firmanın kullanımına sunulması ( belli bir süre için) yani kiralanması durumudur

   Ekonomi

  • İlk kez 1930 lu yıllarda ABD' de ekonomik bunalım sonrası yaşanan finansman güçlükleri gidermek amacıyla ortaya çıkarılmış. Ancak bunun yaygınlaşması 2. Dünya Savaşından sonra olmuş. Daha sonra Avrupa'da yaygınlaşmış  ve günümüzde birçok ilkede kullanılır hale gelmiş.
    .

 

  • Paylaş
Leasing bir çeşit kiralamadır. şöyleki bir araba almak istiyorsun ama paran yetmiyor. onun yerine o arabayı beş yıllığına kiralıyorsun. her ay araba kirası ödüyorsun. beş yıl sonra arabayı kiraladığın şirket sana bu arabayı ikinci el değeri üzerinden almanı teklif ediyor. almazsan başkasına satar. sen de yeni sıfır bir arabayı yeniden kiralarsın. türkiye de fazla yaygın değil ama avrupada araba satışların çoğu böyle.
  • Paylaş
Bir yatırım malı almaya karar verirsin. Bu malı almak için bir leasing firmasıyla anlaşmaya varırsın. Bu anlaşma sonucu leasing firması aracılığı ile o yatırım malını alırsın, fakat mülkiyeti leasing firmasında kalır, sen kira ödersin. Sözleşme sonuna gelindiğinde o mal sembolik olarak sana devredilir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1084 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt