Bilmek istediğin her şeye ulaş

Lenfoma'nın belirtileri nelerdir?

Lenfoma yüzlerce çeşidi olan bir tür kanser.


Ben 20 yıl önce yakalandığım hodkgin lenfoma üzerine bazı bilgiler vereceğim,


Aslında hastalık ilk evrelerinde belirgin sinyaller vermiyor. Daha doğrusu lenf nodlarında meydana gelen şişkinlikler çıkana kadar verdiği belirtileri insan algılamıyor diyelim.

Gece terlemeleri ilk belirtisi lenfomanın, az biraz da halsizlik ve kilo kaybı yapıyor ama bunlar şüphelenmeye yetmiyor ta ki herhangi bir sebeple kan tahlili yaptırıp ta doktorunuz akyuvar sayınız dan şüphelene kadar yada boyun, koltuk altı, kasıklar gibi lenf bezlerinin yoğun olduğu yerlerdeki lenf düğümlerinden birisi yada bir kaçı belirgin olarak şişinceye kadar. Bu gerçekleştiğinde o lenf bezi alınarak test ediliyor (biyopsi) ve hücrelerin kanserli olup olmadığına karar veriliyor.


belirti takip etmekten çok düzenli olarak kan tahlili yaptırılarak kandaki akyuvar sayısı takip edilirse lenfoma hastalıklarında erken teşhis dolayısı ile tedavi çok başarılı oluyor.


Lenf düğümleri çoğunlukla gereksiz sebeplerden de şişebilir. aşırı yorgunluk, sinir, ateşli hastalık yada bir enfeksiyon, bu sebeple lenf bezleri şişti diye hemen panik yapmak son derece gereksiz bir durumdur. elle yapacağınız muayene de şişkinliklerin oynaması ve acıması genel de olumlu olarak yorumlanır. sabitve oynamayan şişkinliklere ise daha şüpheli bakılır.


Sağlık
Sağlık
Sağlık
  • Paylaş
3

Ibrahim Baliç, devamını korkudan okuyamadım ama sanırım benim acilen bir test yaptirmam gerekecek.

Hakan@ibrahimbalic selamlar, devamını okumanda daha fayda var çünkü lenf düğümlerini işmesi çoğunlukla lenfomayı işaret etmez. rahat ol ve bir doktora görün. :)

Ibrahim Baliç@hakkan çok teşekkür ederim.

  • Beze: Boyun, koltuk altı ve kasıkta büyüyen bezeler ortaya çıkar. Giderek büyüyen bu bezeler ağrı veya başka bir şikayete neden olmaz.
  • Ateş: Ani ateş yükselmeleri görülür. Vücut sıcaklığı 38 derecenin üzerine çıkar.
  • Sürekli bitkinlik
  • Kilo kaybı: 6 aylık bir sürede toplam kilonun yüzde 10’u kaybedilebilir.
  • Geceleri terleme


Sağlık
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

3144 Görüntülenme6 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları