Bilmek istediğin her şeye ulaş

Lenfosit değerinin fazlalığı ya da eksikliği neyi gösterir?

Lenfosit, akyuvarların bir çeşididir. Akyuvarların neredeyse yarısı kadarını lenfositler oluşturur. Kanda veya bağışıklık sisteminin doku ve organlarında bulunan, iltihabı durumlarda o bölgelere göç etme özelliği gösteren hücrelerdir.

Lenfositler; T, B ve NK (Doğal öldürücü) hücreler olarak sınıflandırılabilir. Kanda dolaşan lenfositlerin ortalama %80’ini T hücre, %10’unu B hücre geri kalan %10’unu ise NK hücreler oluşturmaktadır. T-Lenfositleri hücresel bağışıklıktan sorumludurlar. B-lenfositler ise humoral bağışıklığından sorumludurlar. Antikor üretirler. Doğal Öldürücü Hücreler (NK) doğal bağışıklığın bir parçasıdır. Konağın tümörlere ve virüslerle enfekte olmuş hücrelere karşı savunmasında en büyük rolü oynarlar.

Lenfosit değerinin düşük olması lösemi hastalğının belirtisi olabilir. Ancak bunun haricinde hastalıktan kaynaklı olabilir. Lenfosit değerinin yüksek olması ise enfeksiyon belirtisi olabilir. Çünkü lenfositler bağışıklık hücreleridir. Vücudun savunma mekanizmasını oluşturur herhangi bir enfeksiyonda sayısını artırır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1514 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları