Bilmek istediğin her şeye ulaş

Lenovo Z570 modeli i7 2. nesil işlemcili laptopta 'Energy Managament' adlı program ile işlemcinin hızını ayarlayabiliyorum. Düşük yapınca işlemci 768Mhz ile hızlı yapınca 2200Mhz ile çalışıyor ve ısınma problemi yaşıyorum. 80-90 derece normal midir?

Asıl sorum şu: oyun oynarken işlemci düşükte iken yani 768Mhz ile çalışırken sıcaklık 60 - 65 derece civarında. Ancak hızlıya aldığımda yani 2200Mhz ile çalışırken sıcaklık 80-90 derece oluyor ve zarar veriyorum bilgisayara. Hızlıya alınca verim baya baya artıyor çok hızlı çalışıyor. Demem o ki hızlıda oyun oynarsam 80-90 derece laptop için normal midir? Soğutucuda fayda etmiyor !Düzenle
Lenovo Z360 modelini kullanmış biri olarak. Bu sorunun aynısını yaşadım. İş yerinde kullandığım için ofis programları ve uzak masa üstü ile sunuculara bağlanmaktan başka bir iş yapmadığım halde ısınıp kapanıyordu. Sonrasında teknik servis maceralarım başladı.

İlk gönderdiğimde işlemci fanı, ikinci kez aynı sorun ile gönderdiğimde garantiden sabit disk değişimi yaptılar. Tabii bu yapılan müdahalelerin hiç bir sonuç vermediğini de söylemem gerekiyor. Lenovo teknik ekibinden bir tanıdık vasıtasıyla edindiğim bilgi özellikle Z serisinde ısınma problemleri ile sık karşılaştıklarını ve yapılan müdahaleler ile önüne geçilemediğini öğrendim. Aynı problemin Ultrabook ve 13.3" tüm notebook serisinde olduğunu söyleyebilirim.
  • Paylaş
1

Osman Tüysüz, Yanıt için teşekkürler. Benim bilgisayarım içini açıp temizlediğim ve 2. bir işletim sistemi ubuntu kurduğum için garanti dışı kaldı. Tek çözüm soğutucular gibi gözüküyor sanırsam. Yaz geldiğinde düşük işlemci hızı dışında oyun oynayamayacağım. Hızlıyı sadece normal bilgisayarda takılırken açabiliyorum. Oyunda yavaşa almam gerekli bilgisayar yanıyor adete. Kim bilir kablolar noldu içerde :)

Benim görüşüm Lenovo'dan kaynaklı bir sorunun varlığı dışında genel olarak i7 serisi işlemcilerin ısınma problemi olması.

Çok zamandan beri i7 işlemci kullanan laptop'larda ısınma sorununun var olduğu konuşuluyor. Benim şu an kullandığım dizüstü Dell ve i7 işlemcisi var. Ancak, bilgisayarın altında bir Logitech soğutucu aparat var : )

Tavsiyem, bilgisayarı sabit bir yerde kullanıyorsanız böyle soğutucu çözümlere yönelmeniz. Eğer sürekli yanınızda taşıyor iseniz, işiniz zor : (
  • Paylaş
1

Osman Tüysüz, Soğutucu kullanıyorum ancak o da fayda etmiyor. Sıcaklık 85 - 90 değilde 82 83 oluyor. Değişen bişey yok. Ancak çok güçlü bir soğutucu ile verim alabilirim ama o kadara da gerek yok :)

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

500 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt