Bilmek istediğin her şeye ulaş

Leptin direnci neden olur ve nasıl kırılır?

Leptin hormonu yağların oluşturduğu ve adına adipoz doku dediğimiz dokudan salgılanan bir hormon olup, açlık ve tokluk mekanizmasında görev alır. Leptin hormonu beynin hipotalamus bölgesine ulaştırdığı sinyallerle tokluk hissi oluşturur ve yemek yeme hissini bastırır. Leptinin etkisizliği de leptin direnci olarak adlandırılır. Nniçin etkisiz olduğuna ilişkin birtakım görüşler var elbet ama kesin nedenini saptamak için bir takım tetkiklerin yapılması gerekir. Obez olarak nitelendirilen kişilerde leptin hormonu ya çok yüksek ya da çok düşük bulunmaktadır; yağ dokusu miktarı fazla olduğu için ve bu hormon yağ dokusundan salındığı için mi yüksek yoksa insülin direncindekine benzer şekilde reseptörlerdeki duyarsızlaşmadan dolayı mı yüksek, bu kesin olarak bilinmemektedir. Bu konu ile ilgili araştırmalar ve tartışmalar güncelliğini korumaktadır.Fiziksel aktivite artışı ile yağ dokusunda azalmanın bu direnci kırdığına ilişkin görüşler de bulunmaktadır. Bu konu ile ilgili birkaç makale tararsanız, çok daha ayrıntılı bilgiler edinebilirsiniz, burada net olarak açıklanamayacak kadar karışık bir konu çünkü. . .
  • Paylaş
1

Ece Naz Sonat, Ben de bu aralar araştırıyorum. Dediğiniz gibi karmaşık, zaten çok da uzak olmayan bir geçmişte keşfedilen bir hormon. Teşekkürler yanıt için.

Leptin ob gen ürünü olup tokluk faktörü olarak adipozitlerde yapılır. Vücudumuzdaki yağ hücreleri tarafından üretilen, bilinen iki farklı mekanizma ile normal kilo dengesini sağlayan bir hormondur. Diğer bir deyişle yeterli yağ biriktiğini bildiren, fazlasının yakılması için beynimize mesajları ileten bir hormon. Leptin vücudumuzun acıkma-doyma mekanizmalarının daha iyi anlaşılmasında rol oynayabilir diye düşünülüyor.
Leptin hormonu, yağ dokusu içinde üretiliyor ve beynin merkezindeki hipotalamusu etkileyerek iştahımızın kapanmasını, yani doymamızı sağlıyor. Kandaki leptin oranı yüksek olduğu sürece açlık hissetmiyoruz. Fakat bu durum obez kişilerde farklı işliyor. Şişman bir bireyin kanındaki leptin oranı zayıf bir bireye göre daha fazla oluyor. Ama bu şişman kişilerde işe yaramıyor. Bilim adamları bu duruma leptin direnci adını veriyorlar. Bu direncin oluşmasında ise, çok enerjili gıdaların fazlaca tüketilmesinin etkili olabileceği düşünülüyor. Bunun bir hastalık mı, yoksa vücudun kendisini, kıtlık zamanlarında korumak için aldığı bir önlem mi olduğu hala tam olarak bilinmiyor. Normal şartlarda, sağlıklı bir bedende, aç karnına alınan kan testinde düşük seviyede leptin bulunması beklenir. Eğer aksi görülürse, yani leptin seviyesi yüksek olursa, “leptin direnci” teşhisi konulur. Bu da beynin bazı bölgelerine leptin sinyalinin çok az ulaştığını gösterir. Beynin iştah merkezine ulaşabilen düşük orandaki leptin hormonu, beyni sürekli “aç” konumda tutarak, vücudun artan miktarda yağ deposu oluşturmasına yol açar. Artan yağ depoları daha da fazla leptin salgılanmasına yol açmakla beraber, obeziteyi de beraberinde getirir.(‘’insülin direnci’’ gibi)

Sağlık
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

422 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt