Bilmek istediğin her şeye ulaş

Mimarlık bence açıköğretim yada uzaktan eğitim olmalı,okulda çokta bir öğretim yok,bari yatağımda maket yapayım..çöpünü arkadaşın kafasına değil,kül tablasına atabileyim.yada kitap okurken maket bıçağıyla sevdigim kelimeleri keseyim.bence mimarlık eğitimi devlete yük.herşey devlet için.tamam arada sırada giidelim okula andımızı okuruz.döneriz.jüriler ,doğru yada yanlış kime göre lan.

Çok güzel atar yapmışsınız. :) Size benzer düşünsem de katılmıyorum.

Okulda öğretmenlerden pek bir şey öğrenemiyoruz gerçekten de. Sürekli bizim araştırma yapmamız gerek. Okuduğumuz şeylerde de neyin doğru neyin yanlış olduğunu anlayabilecek düzeyde değiliz. Güvenilir kaynaklar bulmak lazım, zaman lazım, o lazım, bu lazım ohoo...

Üniversitenin ilk senesi afallamıştım bu yüzden. Lisedeki gibi belirli kitaplarımız olacak, öğretmenler anlatacak, biz de öğreneceğiz, sonra da dilersek araştırma falan yapacağız diye hayal etmiştim sanırım. Bir de öğretmenlerin bir işe yaramadığını falan da düşünmüştüm. İşe nereden başlayacağım, ne yapacağım belli değil. Böyle bir kaos içindeydim... Üniversitenin sistemi biraz daha farklıymış. Sorgulayan, arayan bir insan olmanı hedefliyor. Bir sürü bilgi var, sorguluyorsun, buluyorsun, topluyorsun, onlar sana gelmiyor, hazıra konamıyorsun yani.

Öğrenciye genel olarak proje hocalarının yorumları bir şeyler öğretiyor, diğer dersleri zaten oturup evde de çalışsak olur. Arada bir sınav olsak, el çizimlerindeki hatalarımız kontrol edilse, yorumlansa yeterli. :)

Şaka maka, evde çalışsak arada kontrol ettirsek de olur; ama böyle olsaydı ben mümkün mertebe mimarlıktan uzak yaşardım. Başkalarının projelerini incelemezdim, sadece yaptığım projeyi gösterip gelirdim. Tamam, öğretmenlerden öğrenemiyoruz ama arkadaş çevresinden bir şeyler öğrenebiliyoruz çok şükür. Onların keşfettiği püf noktalarını öğrenemezdim eğer dediğiniz gibi olsaydı. Mezun olduktan sonra işime yarayabilecek çevreyi edinemezdim. Yeni insanlarla tanışamazdım. Üniversite okuduğumu hissetmezdim çok.
  • Paylaş
tamamen katılıyorumm:)
  • Paylaş
Jürilerden şikayet ederken, mimar olduğunuzda gelen her müşterinin doğru ya da yanlışına göre tasarımlarınızı şekillendireceğinizi unutmayın lütfen. Üniversite, okuduğunuz bölüm ne olursa olsun kendini geliştirmeye, araştırmaya açık insana bir şeyler verir. Ezberci zihniyeti bırakıp, kendisine verilen temeller üzerine bir şeyler koymayı başarabilen insan o mesleği öğrenir. Çevremizde bolca gördüğümüz gibi diploma sahibi her insan meslek sahibi değildir. Siz hangi mimarlık fakültesinden bahsediyorsunuz bilemiyorum ama sizin tanımladığınız kadar basit değil bu eğitim.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1082 Görüntülenme4 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları