Bilmek istediğin her şeye ulaş

Lezzetli Türk kahvesi nasıl yapılır?

Evde ya da iş yerinde lezzetli kahve yapmak için gerekenler.
 • İyi bir kahve çekirdeği: Öğütülmüş ya da çekirdek halinde de olsa kahvenin çok taze olması gerekiyor. Tavsiye edilen şey: Küçük miktarlarda çekirdek alıp, kullanmadan önce elektrikli kahve değirmeninde uygun ebatta öğütmek.
 • kalın: Kahve presinde pişirilecekse 6 saniye öğütmek yeterli,
 • orta: Düz zeminli filtre kahve makinelerinde pişirilecekse 8-10 saniye yeterli,
 • ekstra ince: Koni biçimli fitresi olan kahve makineleri ve espresso makineleri için 15 saniye öğütmek yeterli. Çok çok ince öğütmek kahvenin içindeki acılığı ortaya çıkarır ve hoş olmaz.
Eğer poşetlerde saklanan öğütülmüş kahvelerden kullanılıyorsa, hava almayan bir kapta serin, karanlık ortamda saklamak ve iki haftayı geçirmeyecek şekilde kullanmak lazım.
İyi bir makine: Kahve yapmak için kullanılan bir çok yöntem var ve bunlar arasından en başarılı sonuç alınanlar şunlar.
 • Coffee press ya da French press veya kahve presi denen aletlerle, olabilecek en lezzetli kahveler yapılabiliyor. Bunun için kalın öğütülmüş kahveden bir ölçek cam hazneye konur, üzerine sıcak su dökülür, karıştırılır ve 4 dakika demlenmeye bırakılır. Bu sürenin sonunda çelik filtre aşağı doğru itilir ve kahve çekirdekleri ile kahve birbirinden ayrılır.
 • Filtre kahve makinelerı, kahve çok ölçüde yapılıp, bir süre bekletilecekse en kullanışlılarından biri fakat kağıt filtreli olanı değil de, metal ya da sentetik filtreli olanı tercih etmek gerekiyor. Yalnız dikkat, kahveyi tadı bozulmadan ancak 20 dakika sıcak tutabiliyorsunuz. O yüzden fazla fazla yapıp, çok bekletmemek lazım.
 • Espresso makinesi, espresso ya da cappuccino yapmak için gereken mükemmel aletlerdir. Bir çok firmanın birbirinden maharetli ve pahallı espresso makinesi var ama dediğim gibi pahallı.
İyi bir su: Her fincan kahvenin % 98 su olduğundan haliyle iyi bir su kullanmak gerekiyor. Tavsiye edilen, beklememiş ve soğuk bir su kullanmak.

İyi bir oran: 1 su bardağı suya 10 gr. kahve ideal olan ölçüdür. Kişi sayısına göre bu ölçüyü çarpın ve eğer koyu gelirse sıcak suyla acılığını yumuşatın. Mükemmel ölçü için gereken kahve kaşıkları da mevcut. Gram işi zor diyorsanız, bu kahve kaşıklarından edinin.

Son söz: Kahveyi kaynatmayın, yeniden ısıtmayın, kullanılmış kahveyi tekrar kullanmayın.
 • Paylaş
 1. Öncelikle ihtiyacınız olan taze kahve, cezve, fincan ve çay kaşığıdır. Dikkat etmeniz gereken husus, kahveyi pişirirken başından hiç ayrılmamanızdır. Birkaç saniye ile kahvenin lezzetini kaçırabilirsiniz.
 2. Kahvenin suyunu içeceğiniz fincan kadar cezveye koyun ve her bir fincan için ayrı ayrı bu işlemi yapın. Biraz uğraştırsa da bu işlem muhakkak köpük ve lezzete iyi etki eder.
 3. Standart olarak fincan başına 2 çay kaşığı kahve ilave etmelisiniz. Fincanınız büyükse bu miktarı biraz daha arttırabilirsiniz. Kendinize güvenemiyorsanız daha standart ölçüde bir fincan takımı temin ederek bu sorunu çözebilirsiniz.
 4. Şeker için 2 çay kaşığı “orta şekerli” tabirini karşılar. Tabi bu zevkinize göre artar ya da azalır. İdeal olanı kişi başına 2 çay kaşığıdır.
 5. Kahveyi ocak üzerinde pişirirken kesinlikle başından ayrılmayın. Ocağın ateşinin mümkün mertebe kısık olmasına dikkat edin. Kısık ateşte kahve ile şekeri güzelce karıştırın.
 6. Bol köpüklü olması için kısık ateşte şeker ve kahvesini karıştırdığınız kahvenin, köpüğü kabarana kadar pişirin. Köpüğünü fincana döküp kahveyi 8-10 saniye daha kaynatmak üzere cezveyi ocağa koyun.
 7. Kalan kısmını da fincana boşaltın ve afiyetle için. :)
 • Paylaş