Bilmek istediğin her şeye ulaş

Limited şirket kapanışının maliyeti takriben ne kadardır?

Ekstra işlemler yoksa Tasfiyeye giriş harcı yaklaşık 700-750 TL arası, noter ücreti vs eklenince 1000 TL civarı olur. Ticaret Odasına borcu bulunanlar bunu da öderler. Çok büyük bir şirket değilse tek tasfiye memuru yeterlidir. Aynı şekilde tasfiye sonu tescil masrafları vardır ona da yaklaşık 200 TL diyelim. Bunlara artı olarak bir mali müşavirden danışmanlık alıyorsak tasfiye işlemleri için bir de bunun hizmet bedelini ödeyeceğiz ki bu rakam değişken olabilir. Ortalama bir şirket için aşağı yukarı bu rakamları verebiliriz.
  • Paylaş
2

Unluckypod, muhasebeciye sordum şöle bir rakam çıkardı, ne kadar doğru bilmiyorum.
ticaret odasına tescil 1250 tl + defter tasdiki 400 tl + vergi dairesi tescil işlemleri 500 tl = 2150 tl. buna ek olarak şunlar da olacakmış : tasfiye süresince yıllık beyanlar, kdv, muhtasar, geçici vergi vs.. aylık muhasebe ücreti 200 tl alınacak asgari. 2014 aralıkta defter tastik olacak. Tasfiye sonu ticaret odası tescil masrafları olacak 1 sene sonra yine. gerçekten bu kadar çok tutar mı yoksa bu bilgiler yanlış mı?

Ali Rahim Şimşek, Muhasebeciniz çıkartmış olduğu rakamlar doğru makul rakamlar, Tasfiye işlemi şirketin borç ve alacakları konusunda sıkıntı olmaması halinde yaklaşık 15 ay süren bir süreçtir.

1000 TL + Varsa Hizmet Bedeli
  • Paylaş