Bilmek istediğin her şeye ulaş

İngilizce öğreniminde Lingusta Metodu nasıl bir metoddur?

İngilizceyi üçbucuk ay gibi kısa bir zamanda öğrenme garantisi veriyorlar, kendileri harici bir kaynaktan eleştiri okuyamadım bilen, duyan, gören var mıdır acaba? Link: lingusta.com.tr/research.htmlDüzenle
Lingusta, sanırım 40 yıldır var olan bir tekniği kapsıyor.
Bu tekniğin geliştirilme nedeni, Amerikan hükumetinde dış işlerde çalışan personelin gittiği ülkelerde, sorun yaşamaması için, hızlı bir şekilde, dil öğrene bilmesini sağlamak adına, uzun araştırmalar sonucu bulunmuş bir yöntemdir.

Dünya'nın 110 ülkesinde kullanılan bu yöntemde, sistem mantıksal olarak, küçük bir bebeğin ana dilini öğrenme şeklinden yola çıkarak, bir nevi taklit yöntemine dayanarak dil öğrenmeyi öngörmekte.

Toplamda 99 ünitedir. Yani 99 adet 30 dakikalık ses kaydından oluşmakta bu paket.
Sistemin tutarlı bir şekilde başarılı olması için her gün 30 dakikalık kayıtların dinlenilmesi gerekiyor ve aslında sizden beklenilen yalnızca bu.

Kendi görüşüme gelecek olursam; 7 günlük deneme sürümünü henüz bitirmedim ve açıkçası süreklilik gösteremedim, yani bir kaç gün ara ile üniteleri dinledim. Fakat şunu söyleyebilirim ki sistem riayet edildiği taktirde gayet açık ve akılda kalıcı.
  • Paylaş
Geçtiğimiz günlerde duydum ve biraz inceledim ve hatta demo derslerini indirip denedik. Benim anladığım kadarı ile metodun temeli "bilginin kalıcı olması için düzenli tekrar" üzerine kurulmuş. Bu anlamda faydalı olabileceğini düşünüyorum.

Buna benzer bazı başka şeyler de var, mesela "5 günde İngilizce" gibi. Bunda ise seviyenize ve mesleğinize göre (yanlış anımsamıyorsam) 1 hafta boyunca sabahtan akşama kadar bir merkezde bulunuyorsunuz ve dışarı ile iletişiminiz olmuyor. Size özel 3-4 kişilik bir grup ve grubun içinde 1 eğitmen eşliğinde İngilizce dışında başka bir dil kullanmak yasak olmak üzere bir eğitim süreci geçiriliyor. Tabii bunun fiyatı Lingusta'ya göre çok daha yüksek, yanlış anımsamıyorsam 2500-3000 TL gibi ücreti vardı.

Lingusta'ya dönecek olursak, bence faydalı olabilir. En azından ben şahsen kişisel olarak kişinin kendi başına gerçekleştirdiği bir eğitim olması dolayısıyla, bir dersliğe gidip daha uzun süreçte alınan eğitimlere nazaran daha etkili olacağına inanıyorum. Ayrıca böyle bir metodolojiye göre fiyat olarak çok çok kaybedeceğiniz bir şey yok (fiyatı 400TL idi sanırım).

Bazı arkadaşlarım daha kurumsal eğitim kurumlarına yüksek meblağlar ödedikten sonra sürekliliği sağlayamadıkları için pek faydasını da göremediler. Buna kıyasla Lingusta "gayret gösterdiğiniz takdirde" avantajlı görünüyor.

Güncelleme:
Bir de şöyle şeyler yazılmış: inploid.com/t/yabanci-dil-ogrenmenin-en-...
  • Paylaş
Bir yabancı dil öğrenme metodunun metot olarak sunulup bir dil öğretme sistemi olması, çabucak oluşturulan bir sistem değildir. Bazılarının önemli dil bilimsel kanıtları vardır. Veya dil bilimsel kanıt sayılabilecek öğretme ve konuşma teknikleri vardır. O yüzden istenirse her kanıtlanmış veya kanıtlanabilir etkileri olan metotla İngilizce öğrenilebilir. Lingusta hakkında reklamlarda gördüğüm ve videosunu izlediğimden fazla bilgi sahibi değilim, en kısa sürede daha net bilgi edinmek isterim ama ilk izlenim olarak Callan Method ile benzer yönleri olduğunu sanıyorum. Bunun yanı sıra 7 yıldır Callan Method özel ders uzmanı olarak şunu söyleyebilirim. Callan Method konuşma, yazma ve anlamada, sonuçlarının dünyaca kabul edildiği Cambridge sınavlarında başarı sağlayacak derecede İngilizce öğrettiğini kanıtlamış bir metottur. Blog sitemde ingilizce öğrenimi ile alakalı bazı diğer sorulara da cevap vermeye çalıştım faydalı olması dileğiyle
englishturkiye.com
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

16897 Görüntülenme11 Takipçi3 Yanıt