Bilmek istediğin her şeye ulaş

Linkedin'de tüm kişi listeniz (network) Türklerden oluştuğu ve Türkiye dışında bir ülkede çalışma gündeminiz olmadığı halde İngilizce içerikli profil oluşturmanızın sizce anlamı nedir?

Aslında bence bunun 2 sebebi olabilir:
  1. Yurt dışından birileri profilime bakabilir ve onların da anlayacağı ortak dil olduğu için bilgilerimi İngilizce vermek.
  2. Birileri profilime bakabilir ve onlarda teknik olarak daha üst düzey ve profesyonel bir izlenim oluşturmak için bilgilerimi İngilizce vermek.

Bence en nihayetinde tüm bunlar değil, kişinin gerçekten gelişmiş özellikleri ve yetenekleri o işi veya bağlantıyı size kazandırır ve elbette ki etkileyici bir geçmişe, yeteneklere sahip olmak her zaman avantajdır. Etiket sizin yarışa başlangıcınızın bir adım önde olmasını sağlayan bir şey. Örneğin; bilgisayar mühendisi 2 kişiden Boğaziçi veya ODTÜ lisanslı olan ile mi yoksa "X" üniversitesinden lisanslı olan ile mi ilk olarak görüşülür ve görüşmek istenir. Veya ardından ODTÜ ve Boğaziçi lisanslı 2 kişiden, global A şirketinde çalışmış olan mı yoksa orta ölçekli B şirketinde çalışmış olan mı daha avantajlıdır.

Bence, insanlar Linkedin'i bir iş ağı olarak faydalanabilecekleri biçimde kullanıyorlar. Yani etinden ve sütünden misali : ) Bazı insanlar neredeyse hiç tanımadıkları ama bir kez karşılaştıkları birini bile ağına eklemeye çalışırken (ağını geliştirmek isteyen kullanıcı tipi) , bazıları ise tüm iş tecrübelerini detaylandırmayı tercih ediyor (güçlü iş profili isteyen kullanıcı tipi) . Her ikisi için de Linkedin iyi bir araç bence. Tabi burada her 2 tür profilin de izleyicisi olacağını farz ederek bunları söylüyorum.
  • Paylaş
Kişi listeniz Türk kullanıcılardan da oluşsa, uluslararası bir platform olduğu için küresel bir iletişim dili kullanarak teorik olarak daha çok kişiye hitap edebilirsiniz, ulaşabilirsiniz.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

525 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt