Bilmek istediğin her şeye ulaş

Linkedin'e alternatif ama ondan biraz daha farklı bir sosyal ağ projesinin tutması için neler gereklidir?

Bence linkedin karşısında durmak artık oldukça zor.
Türkiye'de başarılı olamadığı konusuna kesinlikle katılmıyorum. Şunu diyebilirsiniz aktif olarak kullanan kaç kişi yada kaç sektör var? Türkiye'de clone proje olarak yapılmayı denendi ama tutmadı. ( kref.net, zinncir.com )
  • Paylaş
2

Abdullah Gürel, hayatta bu gibi çok örnek var ama untmamak lazım ki ilk olarak kendine ve projene güven

Sinan Asil@karahandem güvenilmeyen projeye kimse başlamaz diye düşünüyorum. ama yeterli araştırma, yeterli para, zaman, ekip vs. bunların hepsi olması gerekiyor ki projede başarılı olabilesin diye düşünüyorum.

"Linkedin'e alternatif" kısmı tamam ancak "biraz daha farklı" dediğinizde bu farkın belirgin olması en başta gereken şart bence. Muhtemelen "alternatif" ten kastınız linkedin ile aynı işi yapan ancak daha iyi yapan bir platform, ve "daha farklı"dan kastınız yaptığı aynı işi daha iyi yapabilmesi için ortaya çıkan ayrılma noktası.

Bence, buradaki farklılıklar, yani fark yaratacak ayrımların girişimi destekleyici olması gerekiyor. Aslında çok karmaşık düşünmeye gerek bile yok, diyebilirsiniz ki; "Linkedin Türkiye'de çok çok fazla büyüyemedi, çünkü........... ve bu proje bu boşluğu doldurarak başarılı olacak, çünkü..........problemlerini çözümlüyoruz" gibi.

Tabi bu o kadar kolay olmuyor çoğu zaman. Çünkü, genellikle evdeki hesap çarşıya uymayabiliyor. Kullanıcılar sizin öngördüğünüz biçimde davranmıyorlar ve mutlaka yeni bir yönelim geliştirmeniz gerekiyor. Aslında startup'ın doğasında bu var, ve her durumda yenilikler yapmalı ve ilerlemelisiniz.

Alternatif bir proje gerçekten başarılı olma ihtimali daha yüksek ancak bir o kadarda tutunması zor olan bir iştir. Çünkü, atı alan sizden önce almış ve üsküdar'ı geçmiş olabilir. Ancak, sizin avantajınız ise, alternatifi olmaya çalıştığınız iş modelinin test edilmiş, denenmiş ve başarılı olmuş yönlerini tekrar test etmenize gerek kalmamasıdır ve inanın bu çok uzun bir iştir. Yani, onların tecrübelerinden faydalanabilmeniz sizin avantajınızdır. Bu avantaj, size ilk olmamanız dolayısıyla, yeni bir şey sunmanıza engel olmaya başlayıncaya kadar faydanızadır.

Sonuç olarak, alternatif bir iş; alternatifi olduğu iş modelinin yaptığı temel işlevi yerine getirmeli ve ek olarak yeni birşeyler sunmalıdır. Yani kolay bir iş değildir.
  • Paylaş
2

Abdullah Gürel, Bir felsefe yaparak başlamak istiyorum yazıma ilk olarak cevabınız için teşekkürler. Bahsettiğim ne kadar bir meslek ağı olsada asıl adı sosyal ağ bunu gerçek amlamda ilk keşfeden mark zucherberg aslında keşfetmek önemlidir. Ama hayatta herşeyi keşfetmek yerine keşfedilenlerin üzerine birşeyler katarak da devam edebilirsin benim dediğimde bu bir sosyal ağ proojem var ve amaç sadece meslek ağındaki insanları toplamak değil burada amaç insanlara hizmet vermek bir kullanıcı üye olursa sadece mesleğindeki tecrübeleri paylaşmak için değil insanlara uygun hizmetlerle danışmanlık yapmak için de bu ağda toplanacak.

Hakan Köse, Benimde bahsettiğim tamda bu. Fark yarattığın noktalar varsa başarılı olma şansın var. Ancak, insanların alışkanlıklarını değiştirmek çok kolay değil, bunun uyarısını yapıyorum sadece. Yani facebook bir sosyal ağ ve çok iyi bir sosyal ağ ve insanların hayatına yerleşmiş durumda; eğer fark yaratan bir sosyal ağ yaptıysanız bile insanların facebook alışkanlığını değiştirmek için çok fazla uğraşlar vermeniz gerekebilir. Uyardığım kısım da buydu zaten :)

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

590 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt