Bilmek istediğin her şeye ulaş

Linkteki ufak anketi bir de burada yapalım. Sizce 1) IŞİD bir terör örgütü mü? 2) Türkiye IŞİD'e destek oldu mu? 3) IŞİD'e Türkiye'den katılım var mı? 4) IŞİD Türkiye'de de eylem yapar mı?

radikal.com.tr/politika/iside_turkiyeden... Sayın arkadaşlar yanlış anlaşılmasın amacım seçip başımıza çıkarttığınız başarısız ikinci lig takımı futbolcusunu kötülemek değil. Sonuçta herkes kendine yakın bulduğu kaliteyi seçer. Sadece kamuoyuyla İnploid oyu karşılaştırmasını merak ettiğimden bu soruyu sordum.Düzenle
Evetx4.
Gün gelir ateşle oynayanın eli de yanar.
 • Paylaş
 1. Buradan öğrendiğime göre yani var ya her şeye ayet, hadisle cevap verenler, onlardan öğrendiğime göre İslam'da başka mezhepten, başka dinden olanların kafasını kesmek, onları öldürmek, aşağılamak, dışlamak yok. Cihat tamamen ateistlerin İslamı kötülemek için uydurdukları bir şey. Müslüman adam sonuna kadar hoşgörülüdür. Dolayısıyla IŞİD İslam için savaşmıyor ve bir terör örgütüdür. EVET
 2. Ülkemizin güney doğusundan çıkan mühimmat yüklü MİT TIR'larına IŞİD, yardım olmasa bile el koymuştur diye düşünüyorum. 2000 TIR deniyor hani yarısına el koysalar ordu kurarlar. Yani EVET. Zaten bizim kamyoncularımızın İskenderun'dan Musul'a petrol taşırken rehin alınmalarını da garip bulmadım değil. Petrol bizde ne arıyor, neden petrol ülkesine bizden petrol taşınıyor?
 3. Ana akım medya bile Türkiye'den bolca katılım olduğunu söylediğine göre EVET katılım da var.
 4. Bu kadar destek aldıktan sonra bir de burada eylem yaparsa nankörlük olur ama devlet büyüklerimiz bunu ister mi, istemez mi bilemiyorum o nedenle son soruya yanıtım BELKİ.
 • Paylaş
1) Işid'e terör örgütü lafı az kalır.
2) Türkiye tarafından silah ve kızılay'ında yaralılar için kan gönderdiğini okudum.
3) Sadece Konya şehrinden 3000 kişinin ışid pisliğine karıştığını okudum.
4) Işid Türkiye de bu saatten sonra eylem yapmaya kalkışamaz çünkü başında daha büyük tehlikeler var.
... Bütün bu sonuçların resmi bir geçerliliği olmamakla birlikte daha bir sürü iddia halk tarafından konuşulmaktadır.
 • Paylaş
Bir yapılanmanın terör örgütü şeklinde adlandırılması için ekonomik, siyasal veya bölgesel bir hedefe ulaşmak amacıyla bazı birimlere baskı yaparak çeşitli şiddet yollarıyla sivilleri öldürmesi gerekir. Işid de malumunuz belli başlı sebepler neticesinde her türlü kasap aletiyle şiddetin kralını kullanıyor. Zaten benim de şu anda öğrendiğim üzere ''terör'' kelimesi de ''korkudan titreme, korkuya sebep olma '' anlamına gelmekteymiş . Işid diyince sevimli bir Warner Bros kahramanı falan düşünen , Işid'i sempatik bulan nadir insan vardır tahminimce. Tüm tanımlara uyduğuna ve son birkaç ayda yüzlerce kişinin kellesini bedeninden ayırdığına göre , artık Işid bir terör örgütü unvanını hak etmektedir(çok çalıştı hakkını vermek lazım) .
Türkiye Işid 'e destek oldu mu? Herhalde buna dair haber yapmayan, medya birimlerinden bunu halka sunmayan bir tek Kamboçya Haber Ajansı kalmıştır . Yanlı yansız pek çok haber kanalında bir şekilde bununla ilgili haber yapıldı. Hatta Washington Post 'un iki Işid militanıyla yaptığı röportajda militanlar şu sözlerle bu soruya cevap verdiler : '' Türkiye'nin sağladığı imkanların bizim bugünlere gelmemizde çok katkısı oldu. ''(Kendilerine yapılan iyiliği hiç unutmazlar, çok hayırlıdırlar) . Aynı zamanda Amerika 'nın patavatsız adamı Joe Biden 'ın bununla ilgili sözleri arkadaşı R.T.Erdoğan ile arasında tatsızlıklara neden oldu . İnsani yardım adı altında Işid'e yardım sevkiyatı yapıldığı da hala şüpheli ve henüz yanıtsız durumda . Türkiye'den de dünyanın pek çok bölgesinden de Işid 'e katılım elbette oldu. Türkiye'de özellikle Diyarbakır, Mardin, Bingöl gibi doğu bölgemizdeki bazı illerle beraber İstanbul'dan ve Ankara'dan gelen birçok kişi Işid 'in şu an insan gücünü oluşturuyor.
Ve Işid Türkiye'de eylem yapar mı? Bu çok zor bir soru.Bence eğer Türkiye ''önce Esad 'ı bitirelim'' saplantısını bir kenara bırakır kendi çocuğunun kulağını çekmeye çalışırsa henüz ergenlik döneminde olan asi Işid babasına baş kaldırıp rest çekebilir . Zaten Türkiye toplumu da pek çok sosyolojik nedenden ötürü Işid 'e kucak açabilecek bir yapıda gibime geliyor.
Öte yandan geçenlerde bir köşe yazısında okuduğum benzetmeyi şu anki tabloyla bayağı örtüştürdüm.İspanya 'da Franco rejimi esnasında direnen Barcelonalı cumhuriyetçilere karşı umursamazca davranan komşu Fransa 'nın aynı olayı bir anda kendi topraklarında hissetmesi bana Işid- YPG -Türkiye üçgenini hatırlattı. Tabi Fransa ile aynı kaderi paylaşır mıyız orası muamma... .
 • Paylaş
1) Evet
2) Evet
3) Evet
4) Emin değilim
 • Paylaş
Hepsinin olasılığı yüksek desem, yani EVET, EVET, EVET, EVET
 • Paylaş
Ewet. Teror orgutu
 • Paylaş
 1. Savaş kuralları bellidir. Askerler bunu bilirler. Bu kurallar dışında savaşırsanız ya da savaşırken insanlara zulmederseniz bu terördür. Evet IŞİD bir terör örgütüdür.
 2. Türkiye IŞİD'e destek olmuş olabilir. Türkiye deyince hemen akla yürütme organı geliyor ama bazen yürütme organının haberi olmadan devlet içinde birileri devlet imkanlarını kullanarak yardım edebiliyorlar. Böyle hadiselerin geçmişte yaşandığı hâlâ konuşuluyor.
 3. PKK'ya, Hizbullah'a katılım oluyorsa IŞİD'e neden olmasın? 1990'larda Bosna-Hersek'e ya da Abhazya'ya, Çeçenistan'a savaşmak üzere adam topladılar, buna da topluyorlardır.
 4. Terör örgütünün savunacağı toprakları, sabit bir kalesi, istikrarlı tutması gereken ekonomisi yok. Uluslararası ilişkilerde resmi diplomatik yeri yok. Yeri geldi mi yapar, tabii yapmasını hem kendimiz adına hem de onlar adına istemem, zira bazen canlı bomba kullanılıyor; hem terör örgütü tarafından hem de eylem yapılan bölge tarafından hiç kimsenin hayatını kaybetmesini dilemem.
 • Paylaş
1) Hayır
2) Hayır
3) Hayır
4) Hayır
 • Paylaş
2

Şaman, Tipik memursun usta :)

Şaman, Sizinki kabul etti ama, artık o da terör örgütü diyor :) Bence yanıtınızı değiştirin, başınıza bir şey gelmeden.

1-yes
2-no
3-very likely
4-maybe

Edward Snowden kimin ISIDin arkasinda oldugunu acikladi. Bati ve batinin Türkiyedeki ayakcilarin propagandasi, propagandadan ibaret bir fakru hal mazbatasi ...

ISIDin arkasinda Türkiyeyi aramak ahmaklik, ahmaklik degil ise ihanetdir. Imkani olsaydi Türkiyenin, Iside verdigi öne sürülen destegi neden "Özgür Suriye ordusuna vermedi".

ISIDin mantar gibi bitmesini hangi gübrecilere borcluyuz acaba? Isidin bu derece ilerleyebilmesi agir silahlara sahip olmasi, ilgili teknoloji kullanabilmesi destek acisindan ipucu verir.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

325 Görüntülenme12 Takipçi10 Yanıt

Eş Anlamlı Soru Ekle

 • IŞİD nedir?

 • Bir örgütün terör örgütü olması için kaç cinayet işlemesi gerekir?