Bilmek istediğin her şeye ulaş

Linux da neden virüs yok?

1. Linux, diğer Unix tabanlı işletim sistemleriyle birlikte alt yapı açısından Windows'tan daha gelişmişve karmaşıktır. MS Windows (ve daha öncesinde MSDOS), ilk çıktığı andan itibaren kullanım kolaylığını arttırmak için sistem güvenliği ve sağlamlığından taviz verdi. Örneğin Windows'ta dosya izin sistemi yoktur: Bu kullanıcının işini de sistemdeki virüsün işini de zorlaştırır. Yani ne yazık ki bir işletim sistemi kullanıcısına her şeyi aynı anda vaat edemez. (Kullanım kolaylığı artarsa, sisteme virüs girişi kolaylaşır).

2. Linux, açık kaynaktır. Bu virüs denetimini kolaylaştırır. Örneğin paketlerin veya dosyaların hash kodlarını herkes kolaylıkla çıkarabilir; sadece ufak bir bilgi gerektirir. Siz bu bilgiye sahip olmasanız bile virüs bilen birinin bilgisayarına girdiğinde teşhir olur ve hemen forumlarda yayınlanmaya başlar. Aslında anti-virüs taraması da hash kodu karşılaştırmasıdır ama bir farkla windows'un dosyalarının kodları windows'tan istenir ve bürokrasi süreci gerektirir. Kısaca Saydam bir kutunun içindeki istenmeyen tortuyu görmek nasıl daha kolaysa, açık kod içindeki istenmeyen bir kod parçasını bulmak, kapalı koda göre kolay ve ucuzdur (Aynı şey BSD sürümleri ve Android içinde geçerlidir).

3. Linux, kullanım zorluğundan dolayı görece az kullanılır (Son yıllarda bu değişiyor ama hala Windows daha yaygın ve kolay). Bu da virüs programı yapanları, bunları Windows için yazmaya yönlendiriyor. Sızması daha kolay ve sızılabilecek daha fazla bilgisayar var.
  • Paylaş
Linux aslında rakibi windows versiyonları gibi tek başına bir marka değil ben linux mandrake ile ilk kez karşılaştım linux ile sanırım 2002 yılıydı. Bugüne kadar ev ofis kullanıcıları tarafından birbirinden yetenekli onlarca linux işletim sistemi sürüldü piyasaya. Açık kaynak olduğu için çokça da kullanıcısı var açık kaynaktır ama tek kaynak değildir. Herhangi bir işlemi yapabilmek için binlerce yol bulabilirsiniz mesela , internete dilediğiniz porttan çıkarsınız, verilerinizi kendi kafanıza göre dosyalar, kendi kafanıza göre iş akışı oluşturabilirsiniz bu gibi sebepler ile hack edilmesi zordur çünkü en azından sizin hangi porttan nete çıktığınızı bilmezler. Daha buna benzer yüzlerce aşılması gereken engel vardır hackerler için. Buna rağmen bir defa küçük bir hack yedi linux onunda yine linux içinden birisi olduğu anlaşıldı galiba. Yani hack değil sabotaj dediler. Tüm bunlara rağmen hiç bir yazılım yüzde yüz güvenli değildir.
  • Paylaş
Kullanıcısı fazla olmadığı için.. .
  • Paylaş
Virüs siteme ve kullanıcıya zararlı program ve yazılımlardır. Bu manada Linux sistemlerde virüs yoktur demek doğru olmaz.
  • Paylaş
1

Mustafa Kaplan, teşekkür ederim bunu duymak bana iyi geldi. Linux de Virüs olmaz önermesi epey rahatsız ediciydi

Microsoft dünya çağında en çok kullanılan işletim sistemi o yüzden hackerlar bu işletim sistemine saldırı gerçekleştiriyor ayrıca bu kadar çok kullanılan bir işletim sisteminin de açık olması muhtemeldir linux tabanlı işletim sistemleri açık kaynak işletim sistemleridir istenildiği taktirde dğiştirelebilen bir sistemdedir ama az kullanıldığı tehlikesi azdır ama bu olmayacak anlamına gelmez.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

131 Görüntülenme7 Takipçi5 Yanıt

Konu Başlıkları