Bilmek istediğin her şeye ulaş

Linux işletim sisteminde neden antivirüse ihtiyaç duyulmuyor?

Linux'a özgü virüs sayısı çok azdır ve kullanıcı yetki yönetimi Windows'tan farklıdır. Windowsta linux'a benzer önlemler aldı o yüzden bir şey kurarken artık onay istiyor vs bunlar daha önce yoktu ve bir virüs tüm yetkilere sahip olarak işlem yapabiliyordu
  • Paylaş
İlk sebebi Linux'un, ki bu işletim sisteminin çekirdek diye nitelendirilen donanımsal işlemleri çekip çeviren parçasıdır, kullanım oranının azlığıdır. Eğer bugün Linux Windows kadar kullanılsa, inanın benzer sayıda virüs olurdu. Aynı şey Mac OS için de geçerli. O da Linux çekirdeğini kullanır. Ama Mac OS'un da kullanımı Linux kadar olmasa da azdır. Buna göre Mac OS virüsleri daha fazla mıdır? Evet.

Hiçbir sistem tamamen güvende olamaz. En azından teoride böyledir. Biri bir şeyler yaptığında bu unvanını yitirir. Virüs yazanları "anarşist" olarak gruplamak bence doğru değil. Bunların bir kısmı eğlencesine, bir kısmı maddi gelir için, bir kısım söylenti de olabilir, antivirüs programlarının satışı için yazılır. Ama genelde maddi çıkar her zaman öne çıkar. Mesela şifrelerinizi çalabilir, kredi kartı bilgilerini edinebilir vs...

Linux sistemlerde yazılımlar ya paket depolarından kurulur ya da kaynak kodu derlenerek. Oysa Windows'ta bir sürü oyun, program indirilir ve crack yapılır. Crack yapan dosyaya çalışma izni verince de o programcık ne istiyorsa onu yapar.

Konu tamamen kullanım oranları ile ilgili. Tabi unix türevi işletim sistemlerinin kararlılığı ve güvenliği Windows işletim sistemine göre daha iyidir.
  • Paylaş
3

Muharrem Erin, Mac OS X aslen BSD ve Mach mikroçekirdeği üzerine kurulu, açık kaynak bir işletim sistemi olan Darwin'e dayanır. Yani çekirdeği GNU/Linux değil Darwin. Kaynak: tr.wikipedia.org/wiki/os_x

Ayrıca virüs sayısının kullanım oranından ziyade kullanıcı yetkilendirmesi ve dosya sistemiyle alakalı olduğunu düşünüyorum.

Gökhan Çancılar, Sonuçta demek istediğim unix ve türevlerinin kullandığı mekanizmayı kullanıyor. BSD, freebsd, openbsd vs.. Keza Mech de Unix türevidir.

Virüsler Microsoft'a karşı anarşistler tarafından üretilen zararlı (Microsoft yazılımları için) yazılımlardır. Aslında virüs üretiminin haklılık payı da yok değildir. Microsoft herkese aldığı bilgisayarla beraber işletim sistemi satar ve bunun kullanımını kısıtlar, yanında bir sürü demo sürümünü de zorla kurdurmak suretiyle yığınla da reklam geliri sağlar, aldığınız işletim sistemini bir DVD'de vermez, o satın almış olduğunuz sistemin satış hakkını da size vermez. Bu kadar kötülüğe, dolandırıcılığa karşı de anarşist arkadaşlar, dostlar virüs üretir.

Linux özgür yazılımdır, kar amacı gütmez, kimseyi yukarıda yazdığım Microsoft'un yaptığı şekilde dolandırmaz. Dolayısıyla anarşistler zaten hem Linux kullanır, hem onu geliştirir hem de ona karşı virüs üretmez.

Bir tarafta bir yığın dolandırıcılıkla dünyanın en zenginleri arasına girmiş Gates diğer tarafta sevimli ama fakir Linux pengueni... Tabii ki virüsler tekellik ayrıcalığını kullanarak çeşitli kötülükler yapan adama karşı üretiliyor.

Virüs olmayan yerde antivirüs de gerekmez...
  • Paylaş
Çünkü linux özgür yazılım ve gönüllü geliştiricilere sahiptir. Bir virüs yayılmaya başladığında anında güncellemeler sürülür piyasaya.
  • Paylaş
Yazili virus sayisi azdir. Olsa bile virus sistem dosyalarina erisemez dolayisiyla zarar veremez sisteme.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1069 Görüntülenme8 Takipçi5 Yanıt