Bilmek istediğin her şeye ulaş

Linux'ta satır sonu ' ', Windows'ta ' ' şeklinde algılanır. İki sistemi kullanan birisi için bu tutarsızlıktır. Farklı işletim sistemlerinin satır sonlarını aynı şekilde algılaması için nasıl bir çözüm önerirsiniz?

Soruyu soran arkadasim, oncelikle, yanlis biliyorsunuz.
Windows satir sonu: \r\n
Linux satir sonu: \n
Eski Mac satir sonu: \r

Gelelim soruya. Farkli isletim sistemlerinin satir sonlarini ayni sekilde algilamasi diye birseyin mumkun oldugunu sanmiyorum. Windows ve Linux farkli Chrome ve Firefox kadar barizdir, bunu degistirmeye calismak beyhude olur bence.

Ama eger derdin kod yazarken satir sonlarini dogru algilamaksa, kullandigin dilin bunu zaten destekliyor olmasi gerekir. PHP ve Python duz metin dosyalarindan satir okurken otomatik olarak uc satir modelini de tanir mesela. Eger kullandigin dil bunu desteklemiyorsa o dilin ayibi.

Ha kendin ayristirirken, ayristirma kodunu kendin yazdigin icin, sen de 3 durumu da dusunmek zorundasin. Baska cikar yol aramaya calisma, yok. Yirmi kusur yildir kod yazarim, ben bildim bileli boyleydi, degisecegini de sanmiyorum.
  • Paylaş
Necmettin Begiter (@necmettin) in dediğine katılıyorum. Ayrıca şunuda söyleyeyim. Metin ayrıştırmaya çözüm olarak koda biraz yük bindirsede mesela önce "\r\n" karakterlerini sonra "\r" karakterlerini "\n" karakterine çevir ve buna göre ayrıştırma yap derim.
  • Paylaş
Aydinlattiginiz için tesekkur ederim. Yanlış bilgimi düzeltmiş oldum. Ben windowsta \r\l = \n ( caverange read / line feed) olarak biliyordum.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

262 Görüntülenme4 Takipçi3 Yanıt