Bilmek istediğin her şeye ulaş

Lise 2. sınıftayım, matematik ve geometri derslerinde zorlanıyorum. Hangi çalışma metodlarını uygulamalıyım sizce?

Matematik ve geometri yapabilmenin temelinde insanın soyut düşünebilme yeteneği yatar. Derslerde konuyu ezberlemek veya soruların çözüm yollarını ezberlemektense yapılan işlemler arasında ilişki kurmaya özen göster. Her yapılan işleme, "neden?" sorusunu sorduğunda karşılığını almaya çalış.

Farkında olmadan yararını göreceğin bir şey de olay kurgusu karışık romanlar okuman, zeka oyunları çözmen senin matematiksel düşünme yeteneğini arttırır.
 • Paylaş
1

Hakan Köse, Neden? sorusuna kesinlikle katılıyorum. Meselenin mantığını anlamak açısından sorgulamak çok faydalı olmakla birlikte, öğrenilen bir matematiksel ifadenin kalıcı olmasını ve unutulmamasını sağlıyor.

Matematik ve geometriyi sevmeyi deneyebilirsin. : )

Öğrencilerin bu tip derslerde sıkıntı çekmelerinin başında klasik "iyi de bunlar gerçek hayatta ne işime yarayacak" tarzı yaklaşımlar var. Baktığın zaman matematiğin ve geometrinin hiç bir işine yaramayacağını düşünüyor olabilirsin ama bu dersler hayatı anlamak ve önüne çıkan sorunları çözümlemekte sana yardımcı olacak. Karar verme, sorunu görme, muhakame yapma ve çözümleme yeteneklerini geliştirecek ya da hiç ummadığın bir alanda sana yardımcı olacak.

Misal geometri. Geometri çizim sanatının temelinde oturuyor. Matematik müzikle çok yakın.

Öncelikle bu alanlar hakkında genel kültürünü geliştir biraz. Bir kaç matematikçiye bak tarihte, hoşuna gidecek olursa eminim daha kolay ve anlaşılır gelmeye başlayacak.

Tabi bir de Ali Nesin'in Matematik Köyü var, belki vakfa bir mail yazıp işi uzmanına sorabilirsin.
 • Paylaş
1

Ayhan Şimşekmatematikkoyu.org Her yaş grubu için sınıflar açılmakla birlikte belli başvuru tarihleri vardır.

Derslerde daha cok hocayı dinlemeye çalış teorileri degil hocanın öğrenim hayatı boyunca ögrendigi püf noktaları ögrenmeye calışmalı teori kitapta zaten var
 • Paylaş
Ben konuyu öğrenir öğrenmez test çözüyorum . yeterince faydalı,tavsiye ederim :)
 • Paylaş
Geometri her zaman kapalı bir kutudur, ne kadar bildiğini düşünsen de bir soru çıkar çözemeyebilirsin. Geometri konu çalışmaktan ziyade pratik yaparak kendini geliştirebileceğin bir ders, bu yüzden kolaydan zora doğru sürekli soru çözerek bu alanda kendini geliştirebilirsin. Tavsiyem formulleri genel olarak bil ve bolca soru çöz. Matematikte ise çözüm yollarını ezberlemekten ziyade her zaman kendine "Neden bu böyle oldu?" sorusunu sorarak ilerlemeye çalış. Bu şekilde mantığı kavrayarak ilerlediğinde zaman içinde sorular arasında kolayca bağlantı kurup direk çözüme geçtiğini göreceksin.
 • Paylaş
Bence konuya bir kez çalış ve arkasından hemen test çöz ama her soruda bulabildiğin her şeyi bul sadece (Â) açısını bulma ne kadar açı varsa bul tüm kenarların uzunluklarını bul bikaç test formullere bakarak çöz kendini hazır hissettiğinde formulleri kaldır çöz ayrıca formul ezberlemek için yırtınma olayların mantığını anla ne nereden gelmiş anlarsan formule gerek kalmaz. Elbette mantığını anlamayacağın yerler olacaktır işte o zaman mecburen formul ezberleyeceksin...
 • Paylaş
Öğretmenini iyi dinle, konu ile ilgili çözümlü örnekleri çöz ve arkasından tabi ki test çözmen gerekiyor. Çok başlardaysan antremanlı matematik kitabı işine yarayabilir. Çok temelden anlatıyor ve çok örnek var.
 • Paylaş
Ali Nesin'in "Matematik Canavarı - 12'den 70'e Herkese Matematik" Kitabı alanında eşsiz bir çalışmadır. Sadece Matematik öğreticiden çok sevdirici de bir kitaptır. Tavsiye ederim incelenmesini.
idefix.com/kitap/matematik-canavari-12de... .
 • Paylaş
Soru çözmek ama kendin uğraşarak çözmek en son safhada hocadan yardım almak.bence olayı bu.tabi ki bilgininde olması şart
 • Paylaş
Geometri biraz görme işidir yani nerede ne arayacağını bilmen gerekir geometri için konuyu iyice öğrendikten sonra bol çözümlü örnekler çöz ilk sen çözmeye çalış sonra çözümüne bak o şekilde geometrini geliştirirsin matematik için bol soru çözmen ama her ikisini için en önemli olan bol tekrar ve konuyu en ince ayrıntısına kadar unutmaman ve yine çözümlü örnekler
 • Paylaş
O halde yapabileceğin konulara odaklan, mesela kümeler, doğal sayılar, geometride ise üçgenler gibi. Üniversite sınavında matematikten en fazla ne kadar doğru yaparsan o kadar iyi, böyle düşünürsen bütün konuları bilmek zorunda değilsin. Senin gibi bir sürü öğrenci giriyor sınava ve 2 doğru 15 yanlış yapıyorlar. Onun yerine 10 soru yapıp 10'unu da doğru yapmak var. Yani mesela kesin 10 tane üçgen konusu sorulacak, o halde bu 10 soruyu garantilemeye çalış, boşver koordinat eksenlerini cart curtu.
 • Paylaş
Ben her zaman matematik dersinde özellikle konudan hemen sonra test çözerim böyle yapınca uygulama yaptığım ve pekiştirdiğim içinde akılda kalıcılığı artıyor.Hatta bu sayede bazen hocaların göstermediği püf noktaları sen bulabilirsin o zaman daha da motive oluyorsun emin ol buna.Geometri ise zevkli bir iş gibi düşünürsen çözümü kolay olan bir ders olur yoksa her zaman sıkılırsın çünkü bir bulmacadır bence göometri bir yerdeki bir çizgiyi bulmak gizli olan sayıları bulmak gibi ...
 • Paylaş
Bana matemetikle gelin :) :) matematik=mantık ben de lise 2 yim çalışma yöntemim soru çözmek... çözemediğimi de kesip bir defterim var ona yapıştırıyorum sonra da onu birilerine çözdürüyorum ... konula alakalı quiz yazılı , sınav filan olduğunda onlara bakıp sınava giriyorum faydası oluyor ama tavsiye her yanlışı çözemediğini kesme sonuçta bir çözüm yönteminden kaç bin tane soru var.. ( derfter işini bütün dersler için yapıyorum ) ayrıca geometriyle alakalı çöze çöze alışırsın formülü biliyorum yaparım deme bence ..
 • Paylaş
Ezber yapma farklı yollarla çözmeyi dene
 • Paylaş
Geometri sorularını nasıl çözüyorum?
Bu soruya cevap aradım açıkcası şu bir kaç haftadır. Geometri sorularını nasıl çözüyorum. Geçen gün öğrencinin biri sordu? Hocam: ”Nasıl görüyorsunuz ? ” . Öğrenciye baktım ve bir şey diyemedim. Şöyle bir baktıktan sonra ”Tecrübe” dedim.
Aslında tam anlamıyla söylemediğim, belki de benim de farkında olmadığım şeyler olabilir miydi? Soru çözme sürecimi analiz ettim. Meslekte onuncu yılım. On yıldır öğrencilerin sorusunu çözüyorum. Bazı teknikler geliştirdim kendimce. Çok sık kullandığım, karşıma çok çıkan soruları daha hızlı çözebilmek için teknik geliştirdim.
Öncelikle bir geometri sorusu geldiğinde ben şu üç şeye bakıyorum :
1. Muhteşem Üçlü var mı?
Nedir bu muhteşem üçlü. Dik üçgende en uzun kenar olan hipotenüse ait kenarortayın uzunluğu hipotenüsün yarısına eşittir. İşte biz buna muhteşem üçlü diyoruz. Bazıları pis üçlü de der.
2. İkizkenar Üçgen var mı?
3. Tüm sırlarımızı vermeyelim:)
Bu ikisi sanırım karşıma çıkan soruları çözmem de çok yardımcı oluyor.Geometride zorlanan öğrenciler için hazırlamış olduğum geometri kitabını da tavsiye ederim.
ogrensen.wordpress.com/kolay-geometri-k...
konu anlatımı için de aperitifmatematik.com sayfamı tavsiye ederim
 • Paylaş
Geometri görme sanatıdır. bunun için çalışmak yetmez daha iyisi için yetenek de gerekir. matematik bulmaca gibidir bilmezsen yapamazsın. bulmacayı tamamen çözebilmen için daha önceden binlerce bulmaca çözmüş olman gerek. bu yüzden matematik için çok fazla soru çözmelisin. belli bir zaman sonra çok keyif alırsın çözerken ;)
 • Paylaş
Konuyu anlayana kadar hocana soru sor. Ben aynı konuyu 3 kez tekrarlattığım zaman olurdu derslerde. Soru sormaktan çekinme. Bazen bir konuyu birden fazla kere dinlediğinde öğreniyorsun.
 • Paylaş
Kolaylaştırma boşver zor olsun
tadını çıkar... .
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

3228 Görüntülenme25 Takipçi18 Yanıt