Bilmek istediğin her şeye ulaş

Lise 3'e geçtim ve dil bölümünü seçtim tavsiyeleriniz nelerdir?

İngilizce senin dünyaya açılan kapın olacaktır. Dünyanın önde gelen gazetelerinden haberler okumak, teknolojiyi gündemi ilerden takip etme fırsatı verecektir. Ayrıca yabancı dil öğrenen insanların olaylara bakışlarında perspektif, düşünce, empati ve yorum farklılıkları olduğu bir gerçektir. Bu yüzden bir dil bir insan iki dil iki insandır.
Şimdi gelelim senin sorunun cevabına. İngilizce 2 aşamadır. Giriş ve çıkış diyoruz. Giriş, yani okuma ve dinleme ne kadar fazla olursa çıkış, yani konuşma ve yazma becerileri de o derece gelişir. Bu yüzden mümkün olduğunda dilin beynine girişine izin vermelisin. Bu bilinçli ya da bilinçsiz olabilir. Mevcut dil seviyenin, bir derece üzeri, yani anlayabileceğin kadar zor metinler okuyup dinlemen gerekir. Anlamakta zorluk çeksen bile bahsettiğim seviyede kitaplar okuyabilir, metinler dinleyebilirsin. Bunlar kısa vadede sonuç vermez fakat ilerde düzgün bir sesletim ve doğru grammar kurallarıyla dili kullanmana yardımcı olur. Doğrudan dilin grammar kurallarını öğrenmek yerine yazılı yada sözlü metinlerin beynine girişini sağlarsan bu esnada kuralları hem etkili hem de kolay öğrenmiş olursun. Dil öğrenmek kolaydır, bir çocuğun çince japonca gibi dilleri öğrenebiliyor olması insan beyninin buna elverişli olduğunu gösterir. Eğlenceli şekilde öğrenmeyi başarabilir ve bunu sürekli hale getirirsen çok iyi bir yabancı dil yetisine sahip olabilirsin.

Bahsettiğim girdileri sağlamak için androidde umano news uygulamasını öneririm. Her sabah buradan 10 dakikalık haber dinlemen 1 sene sonra müthiş bir aksana sahip olmanı sağlayabilir. Onun haricinde yabancı şarkıları sözlerini takip ederek dinlemen iyi olabilir. Unutma ki bu bir süreçtir ve azim ister. Lakin sonunda düzgün bir aksanla akıcı ingilizce konuşabildiğini gördüğünde kendini çok farklı hissedeceksindir. Bu süreçte başarılar dilerim. .
  • Paylaş
İlgi alanlarınız nelerdir bilmiyorum ama ilgi alanınıza göre uğraşlar bulmanızı ve bunları İngilizce yapmanızı kesinlikle tavsiye ederim. Müzik dinleyebilir, oyun oynayabilir, dizi, film izleyebilir ya da bir şeyler okuyabilirsiniz. Okullarda öğretilen İngilizceyi kesinlikle kurallarla kısıtlanmış yapmacık bir İngilizce bulduğumdan benim dediğim gibi daha doğal bir İngilizce'ye maruz kalırsan fark etmeden bile daha iyi öğrenirsin.
Listening en önemsenmeyenlerinden biri ama üniversitede dersler İngilizce anlatılıyor. Normal konuşma hızında bir İngilizceyi anlayacak seviyeye gelmelisin. Burada dizi ve filmlerin önemini tekrar vurguluyorum.
Makale okumanı kesinlikle öneririm. Şahsen beni sınavda en çok zorlayan paragraf bölümü oldu. Zaten readingini geliştirdikçe anlama, kelime, cümle kalıpları, idiomlar ve grammarın da otomatik olarak gelişecektir.

Bunun haricinde sınav sistemine dayalı bir eğitim sistemimiz olduğundan bolca test çözmeni tavsiye ederim. ELS'nin testleri şimdiye kadar çözdüklerimden en beğendiklerim ve ÖSYM'ye en yakın olanıydı. Deneme çözebilirsin ve bu denemelerden hangi bölümde daha çok yanlış yaptığına bakıp o bölüme daha çok yüklenebilirsin.
İnternetten bir arkadaş veya penpal bulabilirsiniz. Ben arkadaş bulamadım onun yerine Youtube'da bir çok günlük hayatını çeken veya kameraya konuşan ünlü Youtuberlar var onları izleyebilirsin. Ben 10. sınıfta bunları izlemeye başlamıştım. Hepsnin farklı aksanları olduğundan ve okullarda listening alıştırmaları yapılmadığından ilk dinlediğimde 5 dklık bir videoda birkaç kelime zar zor anlayabiliyordum. Pes etmedim ve izlemeye devam ettim. Şu an İngiliz, Amerikan, Avustralya, Afrika ve daha birçok aksanı kolaylıkla anlayabiliyorum. Başta anlayamadığımdan çok zorlansam da uzun vadede beni en çok geliştirenler şeylerden birisi bu vdeolardı. Benim favorilerim: Tyler Oakley, Thatcher Joe, Caspar Lee, iJustine, FunForLouis, Troye Sivan, VSauce.
ÖSYM sınavları konusunda ise bence YGS, LYS'den daha zordu. Türkçede elinden geldiğince az yanlış yapmaya çalış çünkü birçok kişi Türkçeyi yapabiliyor ve yanlış yaparsan sapmayla puanın aşağı iner. Matematik ve Sosyalden de ne kadar kendini geliştirirsen de birçok kişi yapamadığından sapmayla sıralaman yükselir. Benim sosyalim çok kötüydü ama Türkçe ve matematik sayesinde sıralamam iyi geldi.
Son olarak şimdi bunun için erken ama sınavdan sonra üniversiteleri çok iyi araştır. Benim için üniversite araştırma dönemi sınava hazırlanma döneminden çok daha stresliydi. "Ya bu üniversitenin adı var iyidir" tarzı bir yanılgıya kapılma. Tanıdıkların varsa o üniversiteye giden öğrencilerin fikirlerini al. Sizden önceki mezunlara ya da Facebook'tan gruplardan bulduğun rastgele kişilere de sorabilirsin. Kimsenin seni tersleyip yardımını reddeceğini sanmıyorum.
  • Paylaş
Bol bol pratik yaz donemindesiniz ingilizce film ve dizilerle başlayabilirsiniz
  • Paylaş
Alıntı: "lise 3 geçtim ve dil bölümünü seçtim tavsiyeleriniz nelerdir? "

Türkçe öğrenerek dil öğrenmeye başlayabilirsiniz. İsmin halleri, cümle yapıları, noktalama işaretleri, büyük küçük harfler konularındaki eksiklerinizi tamamladıktan sonra mesela livemocha.com gibi bir sitede alacağınız yabancı dili öğrenebilir/pekiştirebilirsiniz. Bu yazdığım konuları ikinci bir dile başlamadan öğrenmeniz şart, çünkü bunlar hemen her dilde aynı ya da benzerdir. Ana dilinize hakim olduktan sonra yabancı dillerde o kuralları kavramanız çok daha kolay olacaktır.
  • Paylaş
Dil öğrenimi konusunda farklı kişilerden farklı tavsiyeler duyabilirsiniz. Kuşkusuz her tavsiye yardımcı olmak amacıyla söylenmiştir, ancak hepsi de çok doğru olacak diye bir şey yoktur. Büyük bir olasılıkla dil öğreniminde interneti de kullanacaksınız. Bir uzman* gözüyle internetteki İngilizce sitelerini incelediğimde, maalesef birçoğunun yanlış bilgi verdiğini gördüm. Gramer, sözvarlığı ve kullanım konusunda her zaman güvenle başvurabileceğiniz bir site olarak tempus.gen.tr'yi öneririm size. (Uzman* gözüyle dedim, bunu açıklamak istiyorum. Türkiyedeki en kapsamlı özgün dilbilgisini ilk olarak ben yazdım. Dil ile ilgili 20'yi aşkın kitap yazdım. İstediğiniz konuda bana danışabilirsiniz. Yakında İngilizce ile ilgili soruları yanıtlamak için bir facebook sayfası açacağım. Sizi haberdar ederim.)
  • Paylaş
1

Seda Bilgiç, Düzenli çalışman lazım. El sözlüğü kullanmaya özen göster. Bi kelime defteri tut. Kelime defteri gerçekte. Çok önemli, denemelerini düzenli çöz. En önemlisi kelime. Çünkü sınavın tamamı kelime demek, yüzde 70 i sadece kelime gerektiriyor. Geri kalanı grammer ama onunda kelimeye ihtiyacı var. Sana tavsiyem düzenli ol, günde 2 saat çalışmayı alışkanlık haline getirirsen, son sene 5 saate çıkarmaya zorlanmazsın. Allah yolunu açık etsin, aramıza hoş geldin.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

270 Görüntülenme7 Takipçi5 Yanıt

Konu Başlıkları