Bilmek istediğin her şeye ulaş

Lise 3. sınıf öğrencisiyim. Yazılım mühendisliği okumak istiyorum. Fakat her Türk vatandaşında olduğu gibi iş bulma kaygısı yaşıyorum. Sizce bunu dert etmeli miyim? Yazılım mühendislerinin ortalama olarak maaşları ne kadardır?

Eğer yapacak olduğun işi maaş kriterine göre arıyorsan, kişisel düşüncem yanlış yolda olduğun. Çünkü aldığın paraya göre iş yapmazsın. Yapmış olduğun işe göre para alırsın.(Bunun tüm sektörler için geçerli olduğunu düşünüyorum.) Bu ikisinin arasında çok fark var. İş bulma konusunda endişe etmeli misin? Bence etmelisin. Aldığın diplomanın hakkını veremediğin sürece, diploma sana kesinlikle işi garantileyemeyecektir. Git bir kaç yazılım firmasına, bir kaç gün yanınıza gelip gidebilir miyim diye sor. Yazılım uzaktan bakıldığında, her ne kadar basit bir iş gibi görünsede, işin içindeyken, o kadar da basit olmuyor. Kısacası bu işi sevmiyorsan, yapman mümkün değil. Bu işte tutunabilmek için, iş haricinde de hobi olarak mesleki araştırma içerisinde olman gerekecek. Tatmin edici bir iştir. Sürekli kendini yenilediğini hisseder ve bir şeyleri başarabilmiş olmanın haklı gururunu yaşarsın.
  • Paylaş
Yazılım mühendisi olursan ELBETTE iş bulma gibi bir kaygın olmaz. Bugün hangi sektör yazılıma hiç ihtiyacı olmadan iş yapabiliyor? Yazılım dünyası global bir sektör bu yüzden ekonomi kötüye gitse bile kolay kolay etkilenmiyor. Bugün bu ülkedeyken yarın başka ülkede olabilirsin bu kendini ne kadar geliştirdiğine bağlı. Maaşı belirleyen çok farklı parametreler var. Aynı bilgi ve tecrübeyle start-up firmalarda örneğin 3k alabilirken kurumsal bir firmada 4k alabilirsin, bu bankaya geçince 5,5k- 6k olabilir. Uluslarası olup bir ayağı burada olan firmalarda daha da yüksek alabilirsin. Yurtdışında ise maaşlar yıl üzerinden ve brüt olarak düşünülür. Ortlama 60k - 120k arasındadır.
  • Paylaş
Uğur Çakmak'ın da dediği gibi yazılımcı olduktan sonra iş bulamama gibi bi durumla karşılaşman söz konusu dahi olamaz.. Bununla birlikte her şey seninle başlayıp yine seninle biter.. Yazılım Mühendisi olmakla iş bitmiyor.Standart bir firmada olduğun yerde sayarak ne öldürecek nede güldürecek bir maaş alabilecek olmanla birlikte yazılım dünyasının ekmeğini son kırıntısına kadar yiyebileceğin kadar kendini geliştirmen ve geliştirebilecek bir firmada olmanda önemli ki belli bir zamandan sonra yaptığın işten zevk almaya başladığında aldığın paranın o kadar da önemli olmadığını önemli olanın üretmek olduğunu anlıyorsun.Kendine ne kadar maaş alırım yerine bu işi yaparsam ortaya farkındalığımı koyabilirmiyim diye düşün. Eğer hala bu işi yapmak istiyorsan para kendiliğinden gelicektir.
  • Paylaş
Sana bağlı. Gerçekten. Bunlarla endişeleceğine alanında fazla uzmanlaş. Proje gören işverenler eline etiğine kapanacaktır. Bu arada maaşta sana bağlı kendini pazarla işverenler zaten bedavaya çalıştırmak istiyor ya da daha yakına. Az bilgiyle gidersen gerçek maaşın altında isyan edebilirsin.
Tavsiyem budur. Detay istersen yorum yazman yeterli.
  • Paylaş
İşe odaklandıktan sonra her şey çok kolay. Hangi sektör olursa olsun işini seven ve iyi yapan kolay kolay işsiz kalmıyor.
  • Paylaş
İş bulmak yerine iş kurmaya odaklan. Her türk vatandaşı gibi davranma yani :)
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

102 Görüntülenme7 Takipçi6 Yanıt