Bilmek istediğin her şeye ulaş

Lise 3.sınıf öğrencisiyim. Matematik ve geometri derslerim zayıf diğer tüm derslerim çok iyi sizce bana en uygun meslekler nelerdir?

Bu durumda sözelden tercih yapmanızı tavsiye ederim. Öğretmenlik düşünüyorsanız tarih, edebiyat ve anaokulu öğretmenlikleri, gazetecilik, radyo televizyon ve sinema, reklamcılık gibi meslekleri düşünebilirsiniz. Alanınızdan tercih yapmak istiyorsanız TM-3 puanıyla yerleşebileceğiniz bölümlere bakmanız daha faydalı olacaktır. Psikoloji, pdr, felsefe, sosyoloji, sosyal hizmet, arkeoloji gibi mesleklere bakabilirsiniz.
  • Paylaş
Sana uygun meslek senin sevdiğin şeydir. Üzerinde çalışırken zamanı dahi unutacağın bir hobin falan yok mu?
  • Paylaş
2

Yağmur Ercan, Edebiyat öğretmeni olmak istiyorum ama çevremdekiler atanması zor falan dediler

Uğur Çakmak, Çevreni boşver banada zamanında neler demişlerdi onları dinleseydim ohooo :)

Mesela geometri mühendislik için gerekli bir ders ama matematik ise diğer mesleklerde çok etkili bir ders yani anlayacağın geometri olmazsa olur ama matematiğini geliştirebilirsin. Bir de senin hangi bölümde olduğun da önemli.
  • Paylaş
3

Yağmur Ercan, Eşit ağırlıktayım

Hakan Inan, eşit ağırlık isen o zaman kamu yönetimi bölümü var. bu bölüm için matematik puanı o kadar da etkilemiyor.

Duyguertuğrul, Maalesef TM-2 puan türünden aldığı için edebiyattan etkilendiği oranda matematikten de etkileniyor.Ama kazanman çok zor değil senin elinde.Okurken bu derslerle karşılaşmayacağın TM bölümleri muhakkak var ama ne yazık ki bu bölümlerde okuman için yine az ya da çok bir matematiğe ihtiyacın var.TM çıkışlı ve şu an tercihlerle uğraşan biri olarak sana tavsiyem eğer bu derslerden zayıf olduğunu düşünüyorsan bence en iyi olduğun derslerden en iyi sonucu elde etmeye çalış .Örneğin 56 edebiyat sorusundan en az 50 üzerini hedeflemeye çalış.Eminim bu derslerde iyi olduğun için 50'yi bile hedeflemek sana az gelecektir.Matematik testinde de 50 soru arasından emin ol herkesin çözebileceği en az 10 soru vardır .Onları yapmaya bak:)

Sosyoloji, psikoloji, medya, öğretmenlik daha çok sözel tabanlı meslekler düşünülebilir.
  • Paylaş
Hukuk veya psikolojiyi rahatlıkla okuyabilirsin.
  • Paylaş
2

Büşra Plak, Bu bölümleri hele de matematik olmadıktan sonra okuyabilmek mümkün değil maalesef.

Zeynep Meryem, Ben matemetik dersinin cok iyi olduğunu anladığım için hukuk dedim simdi soruyu tekrar okudum evet değil. Sözel bölüm mesleklerine bakabilir.

Derslerdeki durumuna göre değil de ne olmak istiyosun ona karar vermelisin, yani lise 3'e gelmiş birinin mesleki açıdan bi hayali hatta pek çok hayali olmuştur (ki benim çok farklı alanlardaki meslekleri olmak istemiştim) ve sonra onun için çaba harcamalısın. Sana şu meslek uygun diyemem ama matematik ve geometri derslerin zayıfsa fen bilimleri derslerinde pek iyi değildir sanırım. O halde sözel bölümlere bakman gerekir veya özel yetenek gibi bir artın varsa bunu değerlendirebilirsin.
  • Paylaş
Sözel bölüm için artık bir çok bölüm mevcut ve gerçekten tutulan bölümler. Halkla ilişkiler, Reklamcılık ve daha fazlası küçük çaplıda olsa bir bölüm araştırması yapmanı tavsiye ederim.
  • Paylaş
İletişim fakültelerini araştırmanı tavsiye ederim. Sosyal yeteneklerin yüksekse başarılı olabileceğin bölümler barındırıyor.
  • Paylaş
Öncelikle bu sizin algınız mı yoksa gerçekten sayısal yetnekleriniz sınırlı mı? Bunun tespit edilebilmesi için MIT (Multiple Intelligent Test - çoklı zeka testi) yaptırmanızı öneririm.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

619 Görüntülenme11 Takipçi9 Yanıt

Konu Başlıkları