Bilmek istediğin her şeye ulaş

Lise müfredatında neden geometriye bu kadar süre ayrılmıştır?

Bu kadar süre derken çok fazla süre ayrılmış gibi anlam çıkıyor sanki, ama zaten geometri liselerde 2 saat tir. Yurt dışında nasıl bilmiyorum.

Bunun nedeni; geometride konu fazladır ancak iki üç konu bir derste anlatılabilir. Çünkü konu anlatım kısmının büyük bir bölümü formül ve kurallardır. Daha çok pratik yapmak önemlidir geometri de.

Bir de ders saatlerini sınavda kaç soru sorduklarına göre düzenliyorlar sanırım. Geometri de sınavda soru sayısı fazla değildir.
  • Paylaş
Bir geometri öğretmeni olarak diyebilirim ki ;öğrenmenin temel koşulu olan soyut ve somut kavramları bir arada görebileceğiz bir derstir geometri..Soyut olarak tasarlayıp bunu çözebilirsiniz ya da smout verileri soyut düşünebilirsiniz.Bunun yanı sıra matematikteki bir çok aksiyomun ya da teoremin çözümünü geometriyle,diferansiyel geometriyle vs çözebılırsınız..Ya da örneğin trigonometri konusunun(eskiden dersti) tüm formullerini bir analitik düzleme daire çizerek çözebilirsiniz..

Gelelim dersin işleyişine...geometride konu olmaz..sadece belli bilgiler vardır ve bu bilgileri uygun kombinasyonlarla kullanma sanatıdır geometri.Hiç bir zaman ama hiçbir zaman 'geometriyi bitirdim' diyemezsiniz..Çekiciliği de bundandır..

  • Paylaş
Matematiğin kendi içinde somutlaştığı alan geometridir. Liselilere çok anlaşılmaz gelen türev ve integral bile geometridir ve görsel olarak anlaşıldıklarında matematiksel çözümü çok daha kolay olur.
  • Paylaş

Ben liselerde geometri öğretildiğini düşünmüyorum.

Geometriyi gerçekten iyi bir geometri hocasından öğrenebilirsiniz ancak.

Benim hocam derdi ki "Geometri görme ilmidir!".

Ve soruları hayalimizde görerek, tamamlayarak, kalemsiz çözerdik genelde biz.

Size nasıl göreceğinizi anlatan biri olmadıktan sonra niye anlamıyorum diye boşuna kendinizi heba etmeyin.

  • Paylaş
Gönül ister ki her ders beden eğitimi olsun
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

927 Görüntülenme9 Takipçi5 Yanıt

Konu Başlıkları