Bilmek istediğin her şeye ulaş

Lise son sınıftayım, bana hangi üniversiteyi ve hangi bölümü önerirsiniz?

sayısal öğrencisiyim ama eşit ağırlığım ve sözelimde fena değil, yani fikirlere ve her türlü bölüme açığım.Düzenle
Bence önce kişilk testi ve mesleki yönelim testi yaptırmalsınız. Bunun için en yakın İŞKURumuna başvurun lütfen. Çünkü size bir fikir verebilmek için SİZin kim olduğunuzu bilmek gerekir.
 • Paylaş
Üniversite olarak aklında birşeyler varsa önce onlarla ilgili araştırma yap derim , eğer şehir olarak Çanakkale yazarsan memnun kalacağını garanti ediyorum şayet aklında varsa (merkezden baz aldım bu arada) onun dışında İzmir, Muğla, Eskişehir, Bolu yazabilirsin tabi ki öncelikle senin isteğin önemli ve oturduğun şehire yakınlığını da göz önünde bulundur bence. Bölüm olarak da sana verebileceğim tek tavsiye içine sinmeyecek bir bölüm yazma , işin hayatın olacaktır. Seni mutlu etmeyecek bir meslek , mutsuz bir hayat sürmene sebebiyet verecektir. Umarım güzel bir seçim yapar ve bunu başarırsın , şimdiden kolay gelsin : )
 • Paylaş
Ne olmak istediğinize karar vermek sizin seçiminizi olmali ben sadece tavsiye olarak üniversite degil bölüm tercihi yapmanın önemli olduğu söyleebilirim. Sevdiğin bölümü okursan kendini geliştirip farklilasirsin.
 • Paylaş
Öncelikle senin buna karar vermen lazım. Yani hangi şehri ve hangi bölümü seviyorsun çünkü ne yazık ki ülkemizde çoğumuz sevdiğimiz, yetenekli olduğumuz bölümlere değilde çevrenin etkisi ile veya parası iyi olan bölümleri seçiyoruz. Prestij bölümler dediğimiz şeyler. Ama kimse esas yeteneği göremez . Çocuk alakasız yerlere gidiyor ve bazen hüsran ile sonuçlanıyor.
Gelelim benim fikrimce marka üniversiteleri seçmek daha mantıklı çünkü ülkemizde öncelikle üniversitenin ismine bakıyorlar onun için İstanbul, İzmir ve Ankara öncelikli olmalıdır. Bölüme gelince Yeteneğine göre seçmelisin, bu bölümü seçeceğim ama hiç bir zaman lanet okumayacağım dediğin yeri seçmelisin... Bazen kararlarımızdan ilk bahar havası gibi çabuk fikir değiştiririz. Bir bakmış yağmur, bir bakmışsın sıcak bir bakmışsın soğuk olabiliyoruz.
 • Paylaş
Ben kişilik testi yaptırmıştım. Ama eğer bir bayan öğrenciysen geleceğini düşünerek bir seçim yapmanı öneririm. Sağlık alanında mesela FTR ve Diyetisyenlik çok tutuluyor. Biraz da senin neyle alakadar olduğuna bağlı. Fakat Türkiye standartlarını da düşün derim.
 • Paylaş
Öncelikle kariyerinizin ne yönde devam etmesini istediğinize karar vermelisiniz. Bir başkasının önereceği bir alan elbetteki diğerlerinden belli anlamlarda sıyrılmış olacaktır fakat soru: O bölüm aslında size hitap ediyor mu? Kararsızsanız, bu konuda okulunuzun rehberlik servisinden belli noktaya kadar yardım alabilirsiniz, tatmin olmadıysanız daha Rehberlik ve Araştırma merkezlerine başvurabilirsiniz. Bir kez karar verdikten sonra üniversite ve bölümler hakkında size söyleyebileceğim tek şey aradığınız eğitimi üniversite bazında değil bölüm bazında değerlendirin. Peki bu ne demek? Üniversiteler farklı fakültelerin bir araya gelmesi ile oluşur ve elbette her üniversitenin güçlü ve zayıf bölümleri vardır. Üniversite ismine, popülerliğine yahut marka değerine bakarak atacağınız adımlar sizi hiç istemediğiniz bambaşka bir noktaya götürebilir. Tıpkı insanlar gibi üniversitelerin de başarılı ve zayıf oldğu alanlar vardır. Bu yüzden aradığınız fakültenin yerini eğitimini, size sağladığı imkanları araştırmanız gerekir. Malesef detaylı bir internet araştırması yaptığınızda başarılı olma ihtimaliniz yüksek, bu yüzden bu konuda atılacak en doğru adım o fakültede ve bölümde okumuş öğrencilerle iletişime geçmek ve soru bombardımanına tutmak.
 • Paylaş
1

Orkun Ali Çelik, Son sınıfa gelmiş ve hala arayış içinde olman büyük sorumsuzluk insanlar hayatlarının 10 yıllık sürecini planlarken sen hala ne yapacağını bilmiyorsun iyi düşünmeler

Üniversite tercihini sosyal medyadan aldığın cevaplara göre seçip mutsuz olduğunda ne yapacaksın? Kimisi Çanakkale demiş kimisi başka yer. Evet böyle bir eğitim sisteminin içinde geleceğine yön vermek çok zor. Ama bence elinden gelenin en iyisini yapıp, güzel bir puanla tercih döneminde üniversiteleri gezerek ve tanıtım günlerinde bölü hocalarıyla konuşarak bu sorunun cevabını alabileceğini düşünüyorum.
 • Paylaş
1

Doğan Nur, Üniversite olarak hangi bölümü istiyorsan o bölümde hangi üniversite daha iyiyse o üniversite olmalı. Bölüm olarak ilgi ve yeteneğin ne ise ona göre bölüm seçmelisin.

Bence her şeyden önce gelecekte ne yapmak istediğini düşün ve bu doğrultuda mutlu olabileceğin bir meslek seç.
 • Paylaş
3

Cansu Köksal, bu kadar kolay değil, hem mutlu olabileceğimi sandığım mesleği seçmiş olurum, mutlu olacağım mesleği değil

Nevzat Yavuzcan, Sana şöyle özetleyeyim ilgi alanların kesinlikle müzik, spor veya mühendislik yönünde ama sen garanti olarak görüp tıpa gidersen hayatın boyunca pişmanlık yaşar ve verimli olamazsın. bu yüzden aldığın puanlar doğrultusunda ve daha çok çalışarak istediğin bölümü seçmeye bak.

Cansu Köksal, peki beni daha iyi anlaman için sana bir soru: Ne istediğini bilmediğin zamanlar oldu mu hiç?

Bence buna cevabı sadece sen verebilirsin. Orta ve altı seviyede üniversitelere gitmenin pek bir anlamı olmadığını düşünüyorum. Örgün öğretim iktisat okuyan 2 arkadaşım daha enflasyonun ne olduğunu bilmiyorlar. Bilmiyorlar derken tabi duymuşlar ama herkes kadar.

Bir iktisatçının enflasyonu bilmeme gibi bir lüksü, özrü, mazereti olamaz. İktisat "kıtlık" olgusu üzerine inşa edilmiştir. Enflasyon da bunun en temel ölçütlerinden biridir.

Ben Kocaeli Üni. 2 yıllık Bilgisayar programcılığı bitirdim. 4 senede bitti çünkü 2 sene çalıştım, ofisteki bir ay 2 seneye bedel, aynı şeyleri öğreniyorsun. Artı gerçekten öğrenmeye istekli biri de okuldan bir şey alamazdı. Çevre olur, bu işi yapan arkadaşlarım olur dedim ama sonu hayal kırıklığı.

Bir kere üniversiteler bilim adamı yetiştirir, işçi değil. Mühendis de olsanız, kimyager de olsanız böyle olması gerekir. Meslek edindirme yeri mi oralar? Sonra çok duyuyorum işçi arkadaşlarımdan; "yeni mezun mühendis, ama bir halt bilmiyor" diye. Bilmemesi çok normal, dünyadaki tüm makineleri kullanmış, tasarımlarını incelemiş bir adam değil ki bu. Teorik bilgisi var ve gelişmeye açık.

Bizim tercihlerimiz de kötü. Puanları bilmiyorum, afaki konuşuyorum. Diyelim Cerrahpaşa Tıp Fakültesi için 500 puan lazım. Siz Sınıf öğretmeni olmak istiyorsunuz. 500 puan aldınız ve eğer sınıf öğretmenliğini seçerseniz 100 - 150 puanınız yanacak. Bu nedenle, parası da iyi diyerek tıp seçiyoruz.

Ne işle uğraşacağıma puan mı karar verecek? Hayatımın geri kalanını aslında hiç istemediğim bir meslekle mi geçireceğim?

Bir de şu var; "öğrenmeyi öğrenmek". Bunu bir insan kavradıktan sonra gerisi hikaye. Bir de yabancı dil varsa kaynaklar sınırsız, çevrimiçi kurslar, eğitim siteleri, bilimsel dergiler vs...

Bu testlerle, kariyer danışmanlarıyla olacak bir iş değil. Okullarda test yapıyorlarmış, "sen mimar ya da mühendis olursun" diye. Kesinlikle anlamsız. Kuzenim elektro gitar çalıyor, dayım da "hobi olarak yapsın tabi" diyor. Neden hobi olarak kalsın? İlla klasik mesleklerle gençliğini mi yitirsin? Belki de içinde bir Jimi Hendrix yatıyor, kim bilir?
 • Paylaş
Hukuk fakiltesine yönlenmeni tavsiye ederim
 • Paylaş
Ataması kolay yapılabilen öğretmenliklerden birini önerebilirim:)
 • Paylaş
Bence bu zamana kadar az çok bazı seçenekler koymuşsundur karşına ya da en azından koymalıydın. Tamamen senin seçimlerinle alakalı bi konu. Şimdir burda sana şu bölümü seç şöylei yap böyle yap demek saçma olur. Eğer ki öneri almak istiyorsan kendi kafanda oluşturduğun fikirleri ya da kişiliğin hakkında birtakım bilgileri bizimle paylaşman gerekir.
 • Paylaş
Üniversiteden önce bölüm seçmelisin, bunu da tamamen ilgi alanına göre yapmalısın. Toplumda nam yapmış harika sınıfına giren bölüm kazanabilirsin fakat ilgin yoksa bu mesleklerden birinde başarısız olman muhtemel. Diyeceğim o ki; örneğin tıp kazanıp kötü bir doktor olmakla eğitim fakültesi kazanıp iyi bir öğretmen olma arasındaki ince çizgiyi görmelisin.
 • Paylaş
Üniversiteye gitmeden önce gerçekten sevdiğiniz bir bölüm varsa kaç yılına mal olursa dahi o sevdiğiniz bölümü seçin. Sevmediğiniz bir bölüme gitseniz çok zorlanir hata belki bıkmayı dahi düşünürssunüz.

Yani size önereceğim bölüm senin sevdiğin bölümdür.
 • Paylaş
Hocam her insanın hayalinde özendiği bir meslek vardır. Her ne olursa olsun sevdiğin mesleğe yönel. Çünkü başka bir meslek sahibi olup da dünyalar parasını kazansan da mutlu olamazsın. Yani en azından içinde bir ukte kalır.
 • Paylaş
Öncelikle sen ne istediğine karar vermelisin. Bu; bir öneriyle, testlerle olabilecek bir şey değil. Para mı, mutluluk mu, saygınlık mı, yardım mı, popülerite mi... Hayat beklentin seçeceğin bölümü etkiler, öncelikle hayat beklentinin ne olduğuna karar vermelisin. Sonrasında ise hayattaki önceliğine uygun bölüm ara; mesela bilgisayarla mı aran daha iyi, insanlarla mı? Bir şeyleri savunmayı mı seviyorsun ya da bilimle mi ilgileniyorsun? Bunlar sana kalmış. Öncelikli bölümleri belirlerken; araştır: Bölümün geleceğini, iş olanaklarını, dünyadaki değerini, fırsatlarını, tehditlerini... Bölüm öğrencileriyle, mezunlarıyla konuş. Ders içeriklerine bak. Sonrasında ise gitmek istediğin üniversiteyi ve şehri seç. (Umarım buna puanın yeter.)
Şahsen ben Kadir Has Ünv. Yönetim Bilişim Sistemleri okuyorum. Ve fen lisesi mezunuyum. Tıp oku, hukuk oku baskılarına kulak asmadım ve bölümüme, üniversiteme yerleştim. En ufak bir pişmanlığım, tereddütsüzlüğüm yok. Bölümümü öneririm, özel üniversitede tam burslu olduğum için sıkıntı çekmiyorum fakat maddi durumu iyi olmayan birinin paralı okumasına anlam veremiyorum. Umarım yardımcı olur, iyi çalışmalar.
 • Paylaş
Mühendislik düşünüyorsan, Samsun'da (Ondokuz Mayıs Üniversitesi) hiç bir bölümü düşünme. =)
 • Paylaş
Eğitim dedikten sonra kimin nerede okuyacağı önemli değil önemli olan okuyacağınız mesleği bitirmeniz. Bana sorarsanız hem kutsal hem de sevebiliceğinize inandığım sınıf öğretmenliği mesleğini seçiniz.
 • Paylaş
Okumak istediğin bölüme kendin karar vermelisin. Sevdiğin şeylerle ilgili okuman ve çalışman ileride pişmanlık yaşamanı engelleyecektir. Bir üniv. Öğrencisi olarak yanlış yerde olduğundan dolayı pişmanlık yaşayan çok fazla arkadaşım var. Ama dersen ki mühendislik veya mimari ile ilgili bölümler olacak o zaman Türkiye'de ki teknik üniversiteleri (Ortadoğu Teknik Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi) doğru tercihler olacaktır...
 • Paylaş
Genç arkadaşım önce şuraya yazılanları bir okumanızı öneririm:
 • Paylaş
Dostum sen hangi okulda ve bölümde okumak istiyorsun o onemli.
Burdan alacagin tavsiye ile gelecegine bu denli yon vermen cok saglikli olmayacaktir.
Kendinin sevdigi, okurken zevk alacagin ve bilgin oldugu bolumlere bak ki ilerisi icin is hayatina atildiginda sikilmadan zevkle yapacagin bir isin olsun.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2206 Görüntülenme24 Takipçi21 Yanıt