Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bilgisayar veya Yazılım Mühendisliği bölümlerini istiyorum, sizce seçmeli miyim? Biraz bilgi verir misiniz?

Liseden geçen sene mezun oldum ve bu sene tekrar hazırlanıyorum. Bilgisayar veya yazılım mühendisliğini istiyorum. Biraz bilgi verir misiniz? Sizce seçmeli miyim?Düzenle
Geçen yıl aynen senin gibiydim. Çok düşünüyordum araştırıyordum bu konuları. Şu an Ondokuz Mayıs Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliğinde okuyorum. Bölümümden de gayet memnunum. Eğer istediğin bu bölüm ilgi alanlarını kapsıyorsa kesinlikle tavsiye ederim. Yazdığın en basit programda bile Dünyayı kurtarmışsın gibi mutlu ediyor insanı bu bölüm ki mesleğe geçildiğinde başarılara ulaşıldığında yaşanılacak mutluluğu hayal bile edemiyorum. Umarım başarılı olursun.
  • Paylaş
1

Aybike Büşra Gürsal, teşekkür ederim. :)

Üniversite ve bölüm seçiminde pek çok kriter var ancak sizin gibi bilgisayar ve yazılım mühendisliği gibi birbirlerine yakın bölümleri seçerken tabiki ikisini de tercih edin derim. Hangisi öncelikli olmalı gibi bir soruya cevap aranıyorsa da şunu derim : Mühendisliğe yerleşecek kadar başarılı bir mühendis adayının böyle bir durumda karar verme mekanizması bölümün kendisi için değil üniversitenin kendisi ve bulunduğunuz lokasyona göre size yakınlığı uzaklığı gibi kriterlere göre değerlendirmeniz olmalıdır. Yoksa iki bölüm de içerik olarak çok değerliler.
  • Paylaş
"Bilgi öğretilebilir ve tecrübe aktarılabilir ama bir insana işini sevmesini öğretemezsiniz. " Yukarıdaki söz benim hayatımda önemli bir yer tutar. Okuyacağınız bölüme karar verirken maddi kaygılar gütmenin bir manası yok çünkü hangi sektörde çalışırsanız çalışın işinizi severek yaparsanız zaten para kazanırsınız. Öte yandan başarı ancak işinizi severek yaptığınızda sizin peşinizden gelir. Aksi halde ömrünüz boyunca siz başarının peşinden koşarsınız. Size tavsiyem öncelikle bölümleri iyice araştırmanız. Kısaca bilgi vermek gerekirse ; Computer Engineering yani bilgisayar mühendisliği bölümü ülkemizde uzunca bir zaman elektrik elektronik bölümü altında yer almaktaydı. Son dönemlerde kendine ait bir odası oldu. Fakat eğitim içeriği hala aynıdır. Yurt dışında daha çok Computer Science olarak adlandırılır ki doğrusuda budur. Çünkü bilgisayar bir mühendislik alanı değil bir bilim alanıdır. Öte yandan software engineering yani yazılım mühendisliği bölümü daha spesifik bir bölümdür. Software management, software methodologies gibi bir çok alan software engineering adı altında incelenir. Şunu da belirtmekte fayda var ; computer engineering bölümü daha geniş bir kapsamın bir araya getirildiği bir bölümdür. Her iki alan içinde iş imkanları bölüm yada üniversiteden çok kişinin kendisini geliştirdiği oranda artar. Kendi adıma iki bölümü de seçmenizi tavsiye ederim. Fakat unutmayın önemli olan sevdiğiniz işi yapmanız. Hoşçakalın.
  • Paylaş
Aslında bölüm seçmenin tek bir sebebi vardır; O bölümde okumak istiyormusun ? Diğerleri faktör (Üniversite, lokasyon, imkanlar, gelecek kaygısı, iş, para)
  • Paylaş
1

Aybike Büşra Gürsal, evet tek sebebim bu. gerçekten gönülden isteyerek okumak istediğim bölüm bilgisayar ve/veya yazılım mühendisliği. zevkle yapacağıma inanıyorum..

Bilgisayar mühendisliğinde okuyan bir öğrenci olarak, iş dünyasına atılmadan gözlemlerim doğrultusunda bilgisayar mühendisliğinde okumak isteyen arkadaşlara birkaç tavsiyem olacak. Çok basit bir düşünce gibi gözükebilir ama ben sabahtan akşama kadar bilgisayar oynarım hiç sıkılmadan ya da kasanın içindeki donanımları söküp takmaktan inanılmaz zevk alırım, lamerlik yaparım mail şifresi alırım vs. O yüzden bilgisayar mühendisi olayım gibi bir mantıkla bilgisayar mühendisliği okumak isteyenler varsa benim tavsiyem hemen alan değiştirip işletme yazmalarıdır. Bilgisayar Mühendisliği şaka bir yana bil. Müh. Bölümüne bu düşüncelerle gelen arkadaşlara bizzat şahidim ve şimdi umduklarını bulamadıkları için gayet pişmanlar bir kısmı öss ye tekrar girip başka bölümlere gitti. Bilgisayar mühendisliğinde herhangi bir programlama dilini a dan z ye gösteremezler. Belli bir başlangıç yaptıktan (çoğu dile başlanmaz bile) sonra projelerle kendinizi geliştirmeniz beklenmektedir. Bunun yanında veri yapıları ve algoritmalar, bilgisayar mimarisi, veri tabanı, işletim sistemleri gibi derslerin yanında matematik, istatistik, fizik gibi temel sayılabilecek dersler de gösterilmektedir. Tüm bunlara rağmen ben yine bilgisayar mühendisi olmak istiyorum diyorsanız projeleri yetiştirmek için uykusuz geceler gecirmeye, size nazaran daha kolay bir bölümde okuyan(genelde sizin bölümünüz hariç okulunuzdaki bölümlerin herhangi biri) ev(yurt) arkadaşınızın sabahtan akşama oyun oynarken sizin oturup ders çalışmanıza dediği tüm bu yaptıklarınız karşısında iyi bir maaş beklerken yeni mezun olduğunuzda maksimum 1.500-2.000 ytl(!) para almaya hazır olun derim. Gayet güzel bir maaş olarak gözükse de inanın göstermeniz(gösterdiğiniz) gereken performansa bakarak ya da farklı sektörde çalışıp size göre daha az yapan bir insana kıyasla gayet az bir maaş. Buraya kadar okuyup da hemen de vazgeçmeyin düşüncelerinizden. Bu isteğinizde en büyük destekçiniz şudur ki yukarıda bir çok yorumda olduğu gibi özellikle bir projede anlamsız bir hata için saatlerinizi verdikten sonra sorunu çözmenin ve programınızın çalıştığını görmenin verdiği hazzı dünyada çok az şey verebilir Bilgisayar Mühendisliği
Ayrıca bilgisayar mühendisinden çok teknikerin arandığı da piyasada gayet isim yapmış bir danışmanla olan konuşmamda öğrendiğim bir durum. Bunun sebepleri tabi ki tamamen bilgi veya uzmanlığı değil büyük kısmı işverenin politikası Bilgisayar Mühendisliği Ek olarak kendinizi geliştirebiliyor ve işinizi yaparken zevk alabiliyorsanız inanın 35 li yaşlarda uzman bir doktordan(toplumda doktor olsaydın keşke bilg. Müh ne gibi sorulara çok maruz kaldığımdan doktorlardan intikamımı alabilmek için sorduğum bir soruydu Bilgisayar Mühendisliği başarılar... ...
  • Paylaş
Evet, seçebilirsin tabii ki ancak biliyorsun ki mühendislik matematik ve geometri demek. Sayıları seviyorsan, problemlerle başa çıkmayı seviyorsan yazmalısın. Çünkü bir mühendisin işi probleme çözüm üretmektir, hayatı kolaylaştırıcı işler yapmaktır. Eğer sen de bu tür olayları seviyorsan gel katıl aramıza derim, şimdiden de sınavlarında başarılar dilerim. He bir de unutmadan bilgisayar mı yazılım mı dersen bilgisayarı seç. Hem daha geniş kapsamlı hem de iş, para ve kariyer açısından daha mutlu olacağın bir bölüm.
  • Paylaş
Dokuz Eylül Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri öğrencisiyim. Bölümü tavsiye ederim. Ayrıntılı bilgi almak için facebook.com/deubbt sayfasına mesaj gönderebilirsiniz.
Bölüm sayfası: csc.deu.edu.tr
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1111 Görüntülenme10 Takipçi7 Yanıt