Bilmek istediğin her şeye ulaş

Liseyi bitirmeden bir enstrüman çalmayı öğrenmek istiyorum, sizce en zevkli enstrüman hangisi? Hangi enstrümana yönelmeliyim?

Aslında Ferşat (@fersault)'ın da dediği gibi kişiliğe bağlı bir şey. Bazı insanlar daha sakin ve uslu yaradılışlıdır; piyano, klasik gitar, yan flüt vb. sever, diğerleri daha asidir; elektro gitar, bas gitar, bateri sever. Dinlediğin müzikler aslında, sana enstrüman seçiminde yardımcı olabilir. Bach, Beethoven vb. dinliyorsan tabii ki keman, yan flüt, piyano gibi bir klasik enstrüman öğrenmelisin. Caz seviyorsan tabii ki en önemlilerinden biri piyano ama bateri, gitar, kontra bas, bas gitar hatta yan flüt, keman, klarnet saksafon, çeşitli vurmalılar. Pop seviyorsan yine piyano iyi bir başlangıç ama elektro gitar ya da hatta flamenko ya da klasik gitar belki de bateri, bas gitar. Rock seviyorsan onun enstrümanlarına yönelebilirsin, org, elektro gitar, bas ya da bateri. Halk müziği seviyorsan saz, kemençe, tulum ve çeşitli vurmalılar. Bu liste böyle uzar gider.

İnsanın her yaşta sevdiği bir müzik türü olur. Bence insan en sevdiği müziğin en sevdiği enstrümanını çalmayı denemelidir ilkin. Denemek derken tabii ki eline alıp çalıp çalamadığına bakmak demiyorum, bir süre, belki bir kaç ay denemelidir enstrümanı, tabii mümkünse öğrenmek istediği tarzı ona öğreten bir hocayla. Şimdi klasik öğreneyim, sonra caz öğrenirim şeklinde olmamalıdır öğrenme, eğer blues çalmak isteniyorsa. Direkt blues öğreten bir hocayla uygun enstrümanla başlanmalıdır.

Tabii soru tam bu değildi, bizce en zevkli enstrüman da soruluyordu. Ben en çok elektro gitar, bas ve bateriyi zevkli buluyorum. Bunları çalabilmeme rağmen ne yazık ki profesyonel olmadığım için mühendislik yapıyorum ve evimde gürültü yapmıyorum :) Müzikten uzak kalmamak için de akşamları klasik gitar çalıyorum. Demek ki çok ses çıkaran bir enstrüman öğrenirsen bir de az ses çıkaranı öğrenmek ev hayatı için gerekli ve yararlı oluyormuş :)
  • Paylaş
Bu soruya mantıkla cevap vermemeyi yeğliyorum. Bu enstrümanı seçmende dinlediğin müzik türleri, sevdiğin sanatçılar, delisi olduğun gruplar cevap verir. Yani tamamen duygusal olmalı. Ben Van Halen'dan Aint Talkin' Bout Love, Hot For Teacher dinlerken bunları çalma arzusu müzik keyfinin de ötesine geçiyor. Ben de elektro gitar dersi alıyorum.
Klasik batı müziği de dinliyorum. Ama elektro gitarla da Bach veya Beethoven çalabilirim. Çünkü enstürmana hakimiyet elektro gitarda çok fazla. Efektler, çalma teknikleri, pena vuruşları vs... Bir de midi klavyem var, onla da piyano sonatları çalmaya çalışırım. Yani hoşuma giden şeyleri çalıyorum. Ama bağlamayla Iron Maiden da çalabilirsin : )

Yakında da ukulele almak istiyorum. Ufak, taşınabilir ve eğlenceli. Önemli olan müzik teorisini de bunların yanında sindirmek. Ama işin en oluru bence de piyano. Piyano derken klavye de olabilir. İlla pahalı olmasına gerek yok. Bir midi klavye bile edinebilirsin. Oradan oraya zıpladım ama umarım bir şeyler anlatabilmişimdir.
  • Paylaş
Biraz kişilikle alakalı ama temel olarak 3-4 tane enstrüman vardır. Keman, piyano, gitar, saz gibi. Yani ilk başlayanlar bunları seçer. Sonra iş derinleştikçe, santur, hung, çello gibi şeylere yönelim başlar. Ama bana sorarsan, imkanı olan her insan piyano çalabilmeli. Çünkü tüm müzik türlerinin temeli piyano...
  • Paylaş
2

Burak, Tüm müzik türlerinin temelinin piyano olduğu fikrine katılmıyorum. Her müzik türünün temelinde farklı enstrüman veya enstrümanlar vardır. Tüm müzik türlerini piyano ile temellendirmek bence yanlış.

Gökhan Çancılar, Tüm müzik türlerinin temelinin piyano derken, müzik eğitimi verilen okullarda piyano zorunlu derstir. Ayrıca siz keman çalabilirsiniz ama piyano eğitimi de almanız zorunludur. Şimdi de bona veya solfej dersi almak isteseniz bunu piyano eşliğinde verirler genelde. Diziler, aralıklar, arıza notalar vs.. piyanoda çok daha rahat anlaşılır.

Kemanı çok severim. Ama bu size buna yönelin demek olmuyor .
hangisinde başarlı olursan ve onu seversen ona yönel
bu soru senin kişisel bisorun yani senin karar vereceğin bir soru hangisini seversen ona gidebilirsin mesela
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1409 Görüntülenme7 Takipçi4 Yanıt