Bilmek istediğin her şeye ulaş

Listening geliştirmek adına müzik dinlemek sizce ne kadar etkilidir? Onerdiginiz müzikler hangileridir? Listeningi geliştirmek adına başka neler önerirsiniz?

Müzik zevkine baglı bence istediğin müzigi dinleyebilirsin ama slow müzikler telafuzu anlamak için rap tarzı müziklerden kolay anlaşılir bence bu nedenle ben derslerimde bob marley beatles gibi sanatçılari dinletmeyi seviyorum. Ama önemli olan dinlemek ve yabanci dilde ögrenmeye beyni açık hale getirmek. Bu nedenle video paylaşim sitelerinde "with lyrics" diye arama yaparak şarkıları dinlerken sözlerine de bakabilirsiniz. Ayrica ingilizce dizi izlemek de çok faydalı
  • Paylaş
Şöyle bir cevapla açıklamak isterim. Ben konuşmaya başladığımda Türkçe ve İngilizce karışık konuşmaya başlamışım. Aynı bilingual bebekler gibi. Herkes çok şaşırmış tabi ama bunun sebebi oldukça basit. Evde sürekli İngilizce film izlenmesi ve İngilizce müzik dinlenmesi. Bu durumdan sonra bu yatkınlık devam etti ve küçük yaşlardan itibaren İngilizce dilini kolaylıkla konuştum.
Fakat yetişkin insanlar için bu durum daha farklıdır çünkü beynimiz, yaşımız ilerledikçe bir dili ana dil gibi öğrenmekte zorlanır. Listening ve speaking gibi beceriler her zaman native olmayanlar daha zor olmuştur. Müzik dinlemek ve film izlemenin dışında, listening becerinizi geliştirmek için İngilizce televizyon izlemenizi ve internetteki listening alıştırmalarına göz atmanızı da öneririm.
  • Paylaş
Muzigin tarzi fark etmez aslinda, ama rap ve rock dan daha kolay pop ve r&b tarzlar. Musixmatch diye bir uygulama var, sarki calarken es zamanli olarak sozlerini takip edebiliyorsun. Bu sekilde bir sure sarkilari hem dinkeyip hem sozlerini takip edin. Daha sonra dinlerken sarki sozlerinin daha anlasilir olmaya basladigini fark edeceksiniz.
  • Paylaş
Listening'i hangi alanda kullanacağınızı bilemediğim için spesifik bir cevap veremeyeceğim ama altyazısız film/dizi izlemek ya da dinlediğiniz şarkıyı anlamak istiyorsanız diğer arkadaşların da dediği gibi bol bol altyazılı dizi film izleyebilirsiniz. Eğer altyapınıza fazla güvenmiyorsanız ya da üstüne kısa sürede birşeyler ekleyebileceğinizi düşünmüyorsanız çizgifilm izleyerek başlayın. Youtube'da seriler halinde kısa, sade bir dil kullanılan çizgifilmler bulabilirsiniz. Ama her ne için kullanırsanız kullanın anadili ingilizce olan ya da ingilizceyi üst seviyede kullanan bir partner bulun ve mümkün olduğunca konuşun/konuşturun.
  • Paylaş
2

Genius, anadili ingilizce olan ya da ingilizceyi üst seviyede kullanan bir partner bulun'' nasıl yapacağız bunu?

Sedef Say, Couchsurfing ya da erasmus sitelerinden faydalanabilirsiniz.

Ben öğretmen değilim ama kendi çabalarıyla iki dil öğrenmiş biri olarak müzik dinlemek iyi bir başlangıç derim. Yalnız o şarkının sözlerini bulup onları tercüme edip, anlayarak ve şarkıyı da beraber söyleyerek sözcüklerin telaffuzlarının daha iyi oturduğuna ve sözcüklerin bir daha unutulmamak üzere beyne kazındığına şahidim. Bu bana İspanyolca'da çok yardımcı olmuştu. Tabii İspanyolca'nın en aksanlı konuşulduğu ülke İspanya olduğundan onları anlamak zor oluyor, zaten ben de dilin dümdüz konuşulduğu latin Amerikan müzikleriyle geliştirmiştim dilimi.

Almanca öğrenirken de bol bol televizyon izlemiştim. Öyle altyazılı falan değil, direkt televizyonu açıp izlemiştim. Tabii, diziler, filmler kolay anlaşılır şeyler olduklarından önce onları izliyordum, bir süre sonra haberleri de yarım yamalak anlamaya başlamıştım, anlamadığım üç beş sözcüğü de sözlükten bakınca iş çözülmüştü. Zaten Almanca konuşulan ülkelerde Hoch Deutsch denilen sade Almanca'yı da bir tek haberlerde duyabiliyorsunuz. Yanı sıra tabii ki gramer öğrenip, kitaplar okuyup, barlara vb gidip sosyalleşip dili geliştirmiştim.

Konu İngilizce olunca da durum çok farklı değil İngilizlerin her köyü, her kenti ayrı bir lehçe ayrı bir aksan kullanır. Yine en temiz İngilizce okyanusun ötesinde Amerika'da mevcut. Şarkılar, diziler ve filmler için Amerikan İngilizce'sini seçmelisiniz başlarda. Onu tam anladıktan sonra İngilizlerin köylü aksanlarını da biraz anlamaya başlarsınız. Köylü aksanı dediğime bakmayın İngilizce'nin en pisini Londralılar kullanıyor.

Şarkılar iyi, sözlerini anladığınızda, televizyon da çok iyi. Bir de çocuklarla sohbet etmek çok iyi, eğer imkanınız varsa mutlaka yapın. Çocuklar çok basit dil kullanırlar, kolayca anlaşırsınız ve pratik yaparken size iyi de davranırlar. :)
  • Paylaş
Şarkılardan daha çok dizi izleyebilirsin. Mesela ben Merlin'le başlamıştım bir süre sonra çok rahat anlamaya başlıyosun. Çok açık bir dili var. Daha sonra da dizi seçkini genişletebilirsin.
  • Paylaş
Bence istediğin her müziği dinleyebilirsin. Sözlerini internetten indirip çalışabilirsin. Sadece listening değil speaking de gelişir :) Ama bence İngiliz'leri dinlemeni öneririm.
  • Paylaş
BBC radyo dinleyin hocam.
  • Paylaş
Bence her gece yattıktan sonra sadece 2 3 dakikanı ayırıp bir yabancı müziği sözlerini açıp, hem dinleyim hemde sözlerini takip ederseniz. Bir süre sonra kendinizi fazlasıyla geliştireceğinizi düşünüyorum, en azından listening konusunda. Bunun dışında tabi ki boş zamanlarda alt yazılı filmler veya diziler de izlenebilir. Kursla halledilebilecek birşey olduğunu düşünmüyorum, dil olayının. Kişinin kendisinde bitiyor bence. Azim ve sabırla, düzenli şekilde iç içe olduktan sonra öğrenebilirsiniz.
  • Paylaş
Etkisiz. Ancak lyrics'e bakarak telaffuzlarını geliştirebilirsin.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

497 Görüntülenme11 Takipçi10 Yanıt