Bilmek istediğin her şeye ulaş

"Livorno'yu eşimden daha çok sevdiğimi söylerler. Fakat onu da en az Livorno kadar seviyorum" Cristiano Lucarelli

Livorno: İtalya'nın kuzeyinde yer alan bir liman şehridir. Genellikle özgürlükçü ve sosyalist duruşlarıyla tanınırlar. İtalyan Komünist Partisi'nin kurulduğu şehirdir.

AS Livorno Calcio: Livorno'nun güzide futbol kulübüdür. Livorno şehrinin gösterdiği tavrı, bu futbol kulübü de en az içinde bulunduğu şehir kadar göstermiştir. Kulüp, şehir ile adeta bütünleşmiştir ve futbolu siyasetle birlikte yürütmüşlerdir. Her maçında tribünlerde orak çekiçli bayraklar dalgalandırılır. Ezeli rakibini de yine siyasetten seçmişlerdir; daha çok sağ görüşlü İtalyanların destekledikleri Lazio ezeli rakipleridir. Ayrıca Türkiye'den Adana Demirspor ile yakın temasları vardır ve sıkça hazırlık müsabakaları gerçekleştirirler.

Cristiano Lucarelli: AS Livorno'nun efsanevi oyuncusu... Livorno'nun Spartacus'u diye benzetmeler kullanılan, Livorno'nun kahramanı olarak kabul edilen futbolcu ve aynı zamanda efsane kaptanıdır. Her şeyini kulübü için feda edebileceğini söylemesi ve oynadığı dönemlerde kulübünden para talep etmemesi ile sıkça gündeme gelmiştir. Livorno halkının gönüllerinde taht kurmuştur. Bir çok kulübün yüksek transfer miktarlarına aldanmayıp kulübünü bırakmamıştır. Ümit milli takımındayken attığı bir golden sonra, formasının altındaki Che Guavera baskılı tişörtünü göstermiştir ve uyarı alıp, bir daha milli takıma çağırılmamıştır. Yıllar sonra milli takıma çağırılması gündeme geldiğinde gazetecilerin yönelttiği sorulara 'Beni ilgilendirmez. Benim milli takımım İtalya değil, Livorno'dur' cevabını vermiştir.

Adana Demirspor atkısıyla Cristiano Lucarelli u.goal.com/55100/55185hp2.jpg
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

529 Görüntülenme2 Takipçi2 Yanıt