Bilmek istediğin her şeye ulaş

Merkez bankasından çıkan paraların her banka şubesinde tekrar sayılmasını ortadan kaldırmak için nasıl bir yöntem uygulanabilir?

Banka şubelerine gelen nakit paralar, her şubede tekrar sayılmakta, her banka hatta her şube kendi para bandını yapıştırmak zorundadır. MB kendi para bandı bağlı olan parayı tekrar kabul etmemektedir.Düzenle
Gerçekten çok teferruatlı bir süreç bu. Balyalar elle değil bir otomasyon sistemiyle grup aracına yüklenebilir. Paraların bulunduğu özel torbalara şifreli bir aparat takılabilir. Böylece yolda paranın herhangi biri tarafından ellenmesi mümkün olmaz. Şifre, para merkez bankasından çıktığı an elektronik ortam üzerinden bankanın üst düzey yetkilisine iletilir. Böylece torbalar sadece şubede yetkili tarafından açılır. Böyle birşey düşündüm bir anda :)
  • Paylaş
Bankalardan öğleden sonra grup ile TCMB' na gönderilen paralar TCMB' nda sayılıp kendi bundle' ı ile etiketlenir ve 10 lu desteler halindebunch yapılarak stoklanır... Ama bu durum her zaman bu şekilde olmaz bazen Merkez Bankası bir gün önce gelen parayı gönderen bankanın bundle' ı ile diğer piyasadaki bankalara verebilir... Öncelikli olarak eğer şubeye Merkez Bankası'ndan gelen para Merkez Bankası bundle 'ı taşıyorsa ve bunch halinde ise sayılmasının bir anlamı yoktur... Merkez Bankası hata kabul etmemektedir... Eğer gelen para başka banka bundle'ı taşıyorsa alıcı banka gelen her parayı sayar ve içine bakarak demo karışıklığı var mı diye de kontrol eder. Ki artık parları demolarına göre ayıran makinalar olduğu için bu işlem daha kolay hale gelmiştir. Sizin sorunuzun temeleini teşkil eden konu başka banka bundle' ı ile gelen paralar... Paralar fiziki olarak el değiştirdikçe her bankanın veznesinde sayılır ve bundle değişikliği yapılır... Ve bu kasa da çalışan arkadaşlar için gerçekten çok zahmetli bir iştir. Fakaaat. Çözüm ile ilgili aşağıda bütün arkadaşların verdiği öneriler kısmi olarak doğrudur. Bunu engellemek için de her şartın ayrı ayrı gerçekleşmiş olması gerekir... Fiziki paranın yerini kaydi paranın alması gerekir ki bu günümüzde Türkiye için mümkün değil... Ve maalesef yakın bir gelecekte de mümkün olabileceğini sanmıyorum... Bankanın bütün yükünü kasa da çalışan arkadaşlar çekse bile takdiri genelde pazarlamacılar alır... Bu da acı bir ironidir... .
  • Paylaş
1

Selçuk Tasalı, Bunun temel nedenı parayı teslim edenın hiç bir şekilde sorumluluk almamasıdır ...belkı eski sistemlerde olsa bir nebze olsun haklı olabilir M.B ama artık son derece gelişmiş makınalar var ..neden tekrar tekrar sayılıyor balyalar özel ambalaj yapılsın

Benim buradaki sorum sistem değil, yanlış anlamayınız. Sistemle ilgili sorunumuz yok. Sisteme dahil edemeyeceğimiz kadar küçük paraların tekrar tekrar sayılmasından bahsettim burada. A banktan gelen 100.000 TL, çeken müşteri B bankasına, oradan C bankasına.. ve böyle devam ediyor. Ama bu para her seferinde tekrar sayılıyor. Amerikan doları gibi bir para birimimiz olmadığı için de daha büyük rakamlı bir para basımı çok saçma, bunu devletten bekleyemeyiz. Mesela destesi hiç bozulmayan 50-100-200 TL lik banknotların, para bandı hiç açılmadan nasıl bankadan bankaya dolaşımda kalması sağlanabilir bunu sormak istemiştim. Her banka, paranın üzerine hem reklam amaçlı hemde tekrar sayıldığını göstermek amaçlı tekrar sayıp kendi bandını yapıştırıyor. Bu işlem yükünü kaldırabilecek bir yardıma ihtiyacımız var.
  • Paylaş
1

Xkirintiix, bankalararasında geçerli olan,basılı hisse senedi tarzında banklararası merkez bankası banknotu tarif edersin. karşılığı 1/1 merkezde olan...çalıntı durumu olmaz çünkü geçerli değil.elinde tutan belli. yani örneğin 1milyon liralık,5milyon liralık,20milyon liralık kağıt veya plastik banknot yapılır. söylediğiniz iş yükünü sanırım yüzde elli azaltır.
sadece aldığınızı ve verdiğinizi saymış olursunuz böylece...

Burada zaten azalan olup olmadığını tespit için sayım tekrar tekrar yapılıyor. Çok dolambaçlı gibi oldu heralde sorum. Kısaca, MB dan gelen para emin olmak için ilk geldiği şubede bir kez sayılıyor(bu banka tarafından mecbur tutuluyor). Ardından müşteri, benden aldığı parayı başka bankaya veya başka şubeye götürüyor. Diğer bankada da (kontrol amaçlı) parayı tekrar sayıyor. Bu para dolaşımda olduğu sürece her bankada her şubede tekrar tekrar sayılıyor. Ayrıca, hem farklı banka hemde farklı şube bile olsa parayı saydıktan sonra kendi para bandını kullanmak zorunda. Burada da maksat, para en son hangi şb de kim tarafından sayıldı. Banka bantları da tabi bildiğiniz üzere reklam amaçlı değiştiriliyor.Bu süreçte de tabiki müşteri şb de bekliyor. Bu paranın 1 milyon üzeri olduğu işlemleri düşünün. Hem müşteri, hem banka personeli için büyük bir zaman kaybı oluyor. Bu konuda fikir istiyorum.

Peki siz, paranın gittiği 2. banka veya 2. şube olsanız, gelen para eksik çıktığında sizden teslim alındığı için sizin sorumluluğunuzda olduğunu bilseniz, saymadan o parayı sayana güvenerek parayı müşteriye teslim edermisiniz? En büyük sorun bu para sayma işleminde.. Malum bankada çalışanlarda birer insan, iyisi de var kötüsü de.. Bu soruyu sormadaki amacım, para sayılmadan, kesinlikle SAHTESİZ ve NOKSANSIZ bir şekilde, üzerine o an hangi bankadan veriliyorsa o bankanın reklamını içeren bir para bandı eklenerek müşteriye teslim edilmesini sağlamak.. İnanın şubelerde bu büyük bir sorun, özellikle yüklü paraların işlem yapıldığı şubelerde.. 2 milyon 3 milyon paranın hemde bozuk geldiğini düşünün.. Bu para şubeye teslim alınmadan önce tam mı diye birkez sayılıyor, benden alan müşteri, başka bir banka veya şubeye götürüyor. Orası da bir kez daha sayıyor. Örnek 2 milyonu verdim diye söylüyorum, 2 milyon parayı saymak ve para bandı ile bağlamak neredeyse 2 kişinin günde 1.5 saatini alıyor..

sayın es_ra, banka içindemisiniz bilmiyorum ama içinde değilken aynen böyle düşünür herkes. Aslında tam tersidir. Biz insanlara güveniriz tabiki, güvenilmeyecek kişiye onca para sayması için, saklaması için teslim edilirmi? Bu sorudaki temel sebep, HER insanın güvenilir olmaması. Ayrıca o kadar insana inanın bankalarda yapacak iş çok, ayrıca bu iş hem külfetli hemde oldukça masraflı. Bütün bankacılık için büyük masrafı olan bir sistem var şuan. Ben gerçekten bankacılıkta bu sorunu, bu bedeli ödemeyi kaldırmak istiyorum. O yüzden arayış içindeyim. Ama sorun parayı ilk kez sayan kişinin doğru sayması değil, tabiki para bir daha sayılmayacaksa ayrı.
  • Paylaş
Paralar paketlense mesela sadece bankacıların bildiği gizli bir şifre sistemi ile MB'den gelen para ilk gittiği bankada sayılsa müşteriye verilirken. Sonra paketlense şifrelense. Diğer bankaya gittiğinde para, ordaki görevli sadece üzerindeki bilgileri sisteme işlese. Böylece para güvenli bir şekilde tekrar tekrar sayılmadan dolaşmış olur. Ya da bir çanta olsa içine koyulan paranın miktarını ekranında otomatik olarak gösteren. O zaman da tekrar tekar sayma işlemi olmaz. Sadece çanta teslim alınır.

Sanırım burda ki temel sorun bankacılıkla alakalı değil. İnsanla alakalı. Parayı sayan o ilk insana güvenmek, parayı getirene güvenmek, parayı 2. sayana güvenmek vs. vs. Aslında gelen cevapların hiçbiri sizin sorunuzu yanıtlamıyacak. Çünkü siz teknik bir cevap değil insanlara nasıl güvenebilirimin peşindesiniz. Yani benim 2. önerimde aslında insanı ortada sadece aracı yapıp tamamen mekanik sistem kurmaya çalışmaktı. Ne kadar anlamlı ya da gerçekçi bir yaklaşım tartışılır. Ama bence asıl şunu düşünelim, eğer birileri bir şeyleri 10 kez yapmazsa bu kadar çok insan ne yapacaklar bu dünyada? Makineleşsek mesela güvenebileceğimiz tek olgu oldukları için insanlar neyle geçinecek. Daha da önemlisi birbirimize ne zaman güvenmeyi başaracağız? Adem'le Havva'nın kovulmasından beri hep birilerinin bize kazık attığı korkusuyla yaşıyoruz? İnsan oğlu ne zamana yeniden birbirine güvenmeyi öğrenecek acaba? Yaptığımız işi sevmiyorsak aslında işimizin büyük kısmını oluşturan parçalar bile bize gereksiz anlamsız gelir. Bir de belki o yönden bakmanız lazım. Sıkılmış olmıyasınız.
  • Paylaş

Para çağımızın en önemli değişim aracı. Sahtekarlığı ve haksız kazancı engellemek için üzerine kriminolojik onlarca iz bırakılan önemli bir değer ve sayma/bantlama insan fakötürünü ve taşıma maaliyetlerini en aza indirmek için bulunmuş son derce basit fakat etkili bir yöntem. Bence bu yöntem de bir yeniliğe gerek yok.

Miktarına bakmazsızın para bantlı bile olsa tek tek sayarım banka şubesinden ayrılmadan önce görevlinin gözü önünde.

Zaten Maliye Bakanlığının nakit dolaşımı azaltmak için çıkardığı nakit kotaları var, bu miktarların üzerinde nakit ticareti yapamazsınız bankayı aracı olarak kullanmadan. 

Bu sebeple yeni bir çözüme ihtiyaç olduğunu düşünmüyorum.

 

Son tahlil :  'Ne demişler yolda bulsan say hacı'

  • Paylaş
1

Nevzat Saraç, Tabi bankaci olmadiginizdan bu konunun neden acildigini anlamadiniz. Bu isi yapan kisi acisindan baktiginizda, zaman ve maliyet kaybini goz onunde bulundurmuyorsunuz. Gunde 300 milyon TL karsiligi para sayilan bir subede, sayan personel sizce kac saatini para saymak icin geciriyordur?

NewZat Bey sizin sorunun cevabı basit, çip veya benzeri bir teknoloji kullanımı. Yani maddi bir varlık olarak parayı bir yerden bir yere taşımak yerine uygun çip kullanımıyla sanal ortamda para transferi yapılması, böylece hesaplama sisteminin eklenilen ve çıkartılan paraları otomatik olarak hesaplayabilecek olması nedeni ile herhangi bir sayım yapma işleminin ortadan temelli olarak kaldırılmasıdır. 
  • Paylaş
1

Nevzat Saraç, Genellendiginde haklisiniz ama sorun ufak banknotlar. 200 TL lik bir deste gunde 10 kere sayiliyorsa 20 TL lik bir deste gunde 200 kere sayiliyor. Ayrica insanlarin 5 TL lik banknota verdigi onem ile 200 TL lik banknota verdigi onem ortada. Bu nedenle de eskime ve yipranma kucuk paralarda had safhada. Bu paralar icin yapilacak cip kullanimi buyuk bir maliyet.

Nevzat Bey, bu soruya tam anlamıyla sağlıklı bir cevap vermek için biraz felsefi yaklaşmak gerektiğine inanıyorum. Anlattığınız koşullarda ve aşamalarda, MB'den çıkan para, A, B, C ve diğer dolaşım zincirinin içinde yer alacak tüm bankalarda sayılmak zorundadır. İster üstüne paket yapılsın, ister özel mikrochip vericiler yerleştirilsin, farketmez.

Bununla birlikte, nakit (kağıt) paranın tedavülden kalkarak tamamiyle sayısal ortama aktarılması ve işlemlerin tamamen banka ATM kartları hatta dijital kimlik kartlarıyla yapılması sorunu kökünden halledecektir. Aynı zamanda bu çözüm, bir çok sahtekarlık ve yasal olmayan para transferinin de önüne geçecektir.
  • Paylaş
1

Nevzat Saraç, Kesinlikle haklisiniz ama ulkemizdeki gayri resmi islem ve para tutarini sizde biliyorsunuz. Bu neredeyse mumkun degil. Insanlar zaten gayri resmi islemlerini yaparken nakit kullaniyor diyebiliriz :)

EFT ;)
malesef aklımın ermeyeceği güzel bir konu
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

4871 Görüntülenme15 Takipçi9 Yanıt