Bilmek istediğin her şeye ulaş

Logo tasarlarken altın oran veya fibonacci sayılarını nasıl kullanabilirim?

Bunun için altın oranı pratikte nasıl yapabilirsiniz bunu öğrenmeniz gerekiyor. wikipedia.org/wiki/altın_oran adresinde Altın Oranın Oluşumu başlığı altındakilerini uygulamak size altın oranı çok iyi öğretecektir. Daha sonrası basit. Çalışma yaptığınız alanda bu oranı uygulamanız gerekiyor. Kullandığınız grafik programında mazgalları kullanmanızı öneririm. Bu oranı hesaplamada hem daha hızlı hem de daha kolay olacaktır.

Logo
  • Paylaş
Fibonacci tarafından matematiksel olarak logo Tasarımda Altın Oran mizanpaj hazırlığında büyük kolaylık ve yaratıcılık sağlar. Tasarımda belirli ve estetik kabul edilen sayfa orantıları Altın Orantı’ya göre belirlenir. Yatay ve dikey çizgiler sisteminde bu orantı mizanpajda sayfa düzenine armonik ve uyumlu format seçiminde de yardımcıdır. Bunun için Fibonacci sayılarını kullanmayı bilmek gerekir; bu sayılarla dizi ve terim takip ederek altın oran yakalanabilir.K
ompozisyon bu orantılara özgü hazırlanmış ise görsel etki noktası olarak elde edilecektir. Birincil, ikincil ve diğer objeler gereken noktalara yerleştirilir. Böylece bakan kişinin; yapılan
tasarım
ile yaratıcı anlamda bir iletişim kurması elde edilebilir.
Son olarak bütün bunları düşünmeden kafa yormadan ilk önce mantığını öğrenmen gerektiğini düşünüyorum.


  • Paylaş
iyi de arkadaşlar zaten altin oran dalgasi nedir, nasıl kullanirim demiyor mu arkadaş zaten? Once altin orani orenmeniz lazım demek biraz alakasiz olmamış mi?
  • Paylaş
1

Turker İnanmaz, Altın oran dediğimiz zımbırtı beni o kadar çok sinir ediyorki. Bir çok tasarımda logoda bu oranın uygulanmış olduğunu görüyorum. Fakat ben uygulayamıyorum. Muhtamelen soruyu yöneltende benim gibi becereksiz yada tam olarak uygulama prosedürlerini bilemiyor.
Konu hakkında bilginiz veya anlatım olabilecek bir kaynak önerebilirsiniz sevinirim.