Bilmek istediğin her şeye ulaş

Logolar ve tasarımlarda en çok kullanılan renk neden mavidir?

Mavi renginin dikkat çekmekten çok rahatlatıcı bir etkisi vardır.Kırmızı ya da sarı gibi renkler tabelalarda kullanılır,pembe ve mor gibi renklerse kız rengi gibi düşünülüp bazı erkeklerin hoşuna gitmez.Mavi rengini sevmeyen çok az insan vardır.Yapılan anketlere göre insanların en sevdiği renk %44 oranında mavi.Bence bu yüzden logolarda en sık karşımıza çıkan renk mavi.

Tasarım

Tasarım

TasarımTasarım

  • Paylaş
Aşağıda verilen örneklerin tamamı bilgisayar, elektronik ve bilişim şirketlerine ait. Mavi yiyeceklerde nadiren rastlanılan bir renk, o yüzden iştah kapatıyor. Eğer yiyecek firmalarının logolarına bakacak olursanız, tam tersi turuncu, kırmızı ve sarının baskın olduğunu göreceksiniz.

sitepoint.com/using-color-psychology-cre... .
  • Paylaş
Mavi çok kullanılan renklerdendir demek genellemem yapmak olur ve doğru olmaz.. ama renklerin genel anlamda bir manası vardır. Mesela mavi teknoloji ve bilişim rengidir.. Bilgisayar firmalarının logosu genellikle mavidir. Mesela parekende sektöründe, marketlerde ise kırmızıdır..Kebabçı rengi yeşildir mesela, Kenarlarındaki yeşilliklerden ve doğallığı hatırlattığı için..
  • Paylaş
Mavi zamanın ruhunu yansıttığı için en çok kullanılan renk. Sürekli kullanılacak diye bir kaide yok. Egoların yükseldiği, soğuk, bireyselleşme çağındayız, adına da globalleşme deniyor.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1241 Görüntülenme5 Takipçi4 Yanıt