Bilmek istediğin her şeye ulaş
LSD (Lizerjik Asit Dietilamidi)
LSD (Lizerjik asit dietilamidi), asit olarak bilinir. Çok tartışılan bir uyuşturucu maddedir. Kullanıldığında kişinin gerçek algılarında bozulma yaratarak, gerçek gibi gözüken ama gerçekte olmayan imajları görmesine, sesleri duymasına ve dokunsal duyumlar algılamasına yol açmaktadır. Etkisi 1 saat içinde başlayan madde titreme, yüksek tansiyon, beden ısısında artma, terleme ve görme bulanıklığıyla belirti verir. Psikolojik etki olarak verdiği etki zevkten kabusa doğru gidebilir. Bu yüzden en güçlü halüsinojen olarak kabul edilir. LSD, CIA'in MKUltra isimli projede beyin kontrolünde kullandığı bir maddedir. Ayrıca günümüzde uyuşturucu olarak kullanılan bu kimyasal ABD'de dehşet verici haberlere neden olmuştur:gundem.milliyet.com.tr/-yamyam-lsd-yuzun...

LSD (Lizerjik Asit Dietilamidi)
LSD (Lizerjik Asit Dietilamidi)LSD (Lizerjik Asit Dietilamidi)
Uyuşturucu olarak satılan LSD'lerin kamufle edilmiş halleri...

Yararlanabileceğiniz kaynak: natgeotv.com/tr/lsdnin-perde-arkasi/hakk...
  • Paylaş
LSD diğer kullanıcının da yazdığı gibi liserjik asit dietilamiddir.

Halk, kulaktan dolma yalan yanlış bilgilerle bu maddeyi uyuşturucu zanneder halbuki madde hem uyuşturmaz hem de hiçbir şekilde bağımlılık yapmaz.
Uyuşturmadığı gibi bilakis çok kuvvetli bir uyarıcıdır. Kullanımı tüm dünyada yasaktır.

LSD'nin mucidi İsviçreli Kimyacı Albert Hofmann'dır. Maddenin icadının amacı psikoanaliz için yadımcı bir madde üretmektir. Amacına da ulaşmıştır. Madde çavdar üzerinde yetişen bir mantardan sentezlenir.

Bu madde en etkili ve en kuvvetli halusinojen olduğu için bilinçsiz ellerde kişinin kendini öldürmesiyle bile sonuçlanacak etkilere neden olabilir. Aynı zamanda bu maddeyi kullanan kişiler ya da gözetmenleri kullanıcıların doğum anına kadar beyinde kaydedilmiş her şeyi hatırlamasını sağlayabilirler ki bu da psikoanalitik kullanım amacına hizmet eder.

İnsan vücuduna bir kimyasal olarak hiçbir zarar vermez ama zayıf psikolojili insanlar bu ilacın tesiri altında kendilerine zarar verebilirler.
1960 sonları ve 70'lerde madde çiçek çocukları arasında bolca kullanılmıştır. Eğer doğru ortamda, doğru şartlarda kullanılırsa çok keyif verebilir, yalnış bir ortamda da yazdığım gibi insanı ölüme kadar sürükleyebilir.

Çağımızda LSD çok hızlı olan Goa müziğiyle özdeşleşmiştir. En sevilen türü Californian Sunshine'dır. Ağızdan alınır, mikro tabletler (micro), bir kağıda emdirilmiş halde (ticket) ve sıvı halde bulunur. Dozajı 20-80 mikrogramdır.

Beatles - Lucy in the Sky with Diamonds


Led Zeppelin - Stairway to Heaven


Jefferson Airplane - White Rabbit

60-70'li yıllardaki LSD kultunun en meşhur eserleridir.


Bir de LSD'nin oldukça irdelendiği Terry Gillam yönetmenliğinde Johnny Depp ve Benicio Del Torro'nun oynadığı Fear and Loathing in Las Vegas filmi eğer hala kaldıysa bu konudaki merakınızı gidermenize yardımcı olacak bir kult filmdir.

Daha fazla nesnel bilgi için: tr.wikipedia.org/wiki/LSD
  • Paylaş