Bilmek istediğin her şeye ulaş

Mac OS sıfırdan nasıl tekrar kurulur?

Apple firması belli bir versiyon üzeri için artık işletim sistemi DVDsi koymamaya başladı.

 • Eğer yanında DVD varsa bilgisayarın açma tuşuna basıldıktan sonra Alt(option) tuşuna basılı tutulur. Böylelikle boot menüsüne ulaşılır. DVD takılıp açılış cihazı olarak takılan DVD seçilir.
 • Yanında DVD verilmeyen versiyonlar için ise; Lion’a geçerken otomatik olarak oluşturulan Recovery HD adındaki 650 MB’lık bu disk alanı sayesinde işletim sistemimizde yaşayabileceğimiz herhangi bir sorunda başvurabileceğimiz kurtarma araçlarına ulaşabiliyor, gerekirse Lion’ı bile yeniden kurabiliyoruz.
 1. Kurtarma ekranına ulaşmak ve bu izlenceleri (utilities / araçları) kullanabilmek için Mac’imiz açılırken klavyemizden command ve R tuşlarına basılı tutuyoruz. Böylece kısa bir bekleme süresinin ardından “Mac OS X İzlenceleri” ekranı karşımıza geliyor.
 2. Burada karşımıza gelen pencerede 4 seçeneğimiz olduğunu görüyoruz: Time Machine Yedeklemesinden Geri Yükle / Mac OS X’i Geri Yükle / Çevrimiçi Yardım Al / Disk İzlencesi
 3. Time Machine Yedeklemesinden Geri Yükle

  Bu seçeneği kullanarak, yedeklediğimiz bir Mac’i geri yükleyebiliyoruz. Geri yükleme işlemini gerçekleştirmek için yedeğimizin olduğu diskimizi Mac’imize bağlamamız ve bu seçeneği seçerek ilerlememiz gerekiyor.

  Mac OS X’i Geri Yükle

  Yeniden bir Lion kurulumu yapmak ya da farklı bir diske kurulum yapmak için bu seçeneği seçebiliyoruz. Gereken dosyalar internet üzerinden indiriliyor.

  Merak edenler için açıklama yapmakta fayda görüyorum, tahmin ettiğiniz gibi bu kurtarma ekranından internete de bağlanabiliyoruz :) Bir ethernet kablosu ile ya da sağ üst kısımdan seçebileceğimiz bir kablosuz ağ (Wi-Fi) ile internet erişimi sağlayabiliyoruz.

  Çevrimiçi Yardım Al

  Madem internete bağlanıyoruz, neden Safari çalışmasın? Mac’imizi herhangi bir sebeple açamıyor olsak bile, bu seçenek sayesinde internete bağlanabiliyor ve sorunumuzu araştırma fırsatına sahip olabiliyoruz. Nadir de olsa çok ama çok faydalı olacak, hayat kurtarabilecek bir özellik!

  Disk İzlencesi

  Bazı durumlarda diskimizde sorun oluştuğunda onarım yapmamız gerekebiliyor ve Mac işletim sistemi çalışırken gereken onarımlar yapılamayabiliyor. İşte böyle zamanlarda da Disk İzlencesi (Disk Utility) yardımımıza koşuyor ve disklerimizle ilgili her türlü işlemi (oluşturma, silme, onarma, bölüntüleme vb.) yapmamıza olanak tanıyor.


 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1825 Görüntülenme5 Takipçi1 Yanıt