Bilmek istediğin her şeye ulaş

MAC ve PC arasındaki farklar nelerdir?

Artık kendime güzel bir bilgisayar almak istiyorum. Ama yapacaklarım belli, hangisini neden tercih etmeliyim açıklarsanız sevinirim.Düzenle
Bir Mac kullanıcısı olarak sorunuzu tarafsız bir şekilde yanıtlamaya çalışacağım bakalım yazımın sonunda gerçekten tarafsız olabilmişmiyim göreceğiz..

Öncelikle bir bilgisayar alacaksanız, evde mi, işte mi kullanacaksınız ve bu bilgisayarla neler yapacaksınız çok önemli.
Macintosh

Bir Pc ve bir Mac'i tasarım ve fiyat alanında bir karşılaştıralım;


1980'lerin başlarında bilgisayarların tasarımlar çok önemli görünmüyordu, zaten ilk bilgisayara bakarsanız, bir tasarım harikası olmadığı göreceksiniz.

inploid.com/t/ilk-icat-edilen-bilgisayarin-buyuklugu-hakkind...
Fakat bir Mac ve Pc arasındaki en büyük fark tasarımlarıdır. Steve Jobs bu konuda oldukça takıntılıydı ve yeni bir çığır açtı. 1984 yılında ilk kez bilgisayar kasası ile monitörü birleştirdiği hamlesi ile kullanılan bir çok gereksiz kablo olduğunu bize gösterdi ve daha sonrasında tüm ürünlerini benzer tasarımlarla ürettirdi.

Pc ler ise tek bir firma tarafından üretilmediği için, pazarda yüzlerce farklı tasarım görebilmektesiniz. Hatta bazılarının tasarımını Apple dan bile iyi bulabilirsiniz. Çok fazla seçenek olması bir artı. en beğendiğinizi seçin..

Ancak ben kendi adıma iMac lere bayılıyorum ve bir tasarım harikası olduklarını düşünüyorum. Telefonum ve tabletimle bir örnek olması da çok hoşuma gidiyor. Kalvye ve mouse tasarımı ve kullanım rahatlığı da asla tartışılamaz. Evdeki diğer laptop için aldığımız Apple'ın klavyesine benzeyen, aynı ebatta bir klavye aldık fakat hiç de memnun olmadığımızı da belirtmek isterim. Yani benzerlerine aldanmayın. Bütçeniz uygunda Apple ürünlerini tercih edin.

Başta dediğim gibi eğer bilgisayarınızla iş yapacaksanız, bazı Pc ler Mac lere göre çok daha pahalı olabilir.

Teknik Özellikler ve İşletim sistemi'ni inceleyecek olursak;


Teknik özellikler bazı Pc ler ile çok benzer yada çok farklı olabilmekte. Normal özelliklere sahip bir bilgisayara göre, Mac'in işlemcisi çok daha iyidir, ancak iyi ve pahalı bir Pc Ram, Usb port ve harddisk özellikleri olarak çok daha üsün olabilir. Windows Vistaya göre OS x çok daha iyi, fakat Windows 7 ve 8 ile OS x i yakaladıklarını ve hatta biraz da öne geçtiklerini söyleyebilirim. Ayrıca bir Mac almanın avantajı da ona istediğiniz zaman bir Windows işletim sistemi kurabiliyor olmanızdır. Bildiğim kadarı ile halen bir Pc ye Os X kurulamamaktadır.

Kullanacağımız yazılımlar ve oyun oynayıp oynamayacağımız konusu;


Mac ve Pc de kullanılan yazılım sayısı oldukça farklıdır. Bir çok yazılım Pc ler için geliştirilmekte ve Mac kullanıcıları bu nedenle biraz sıkıntı yaşamaktaydılar.
Bu noktada yine bilgisayarımız ile neler yapmak istediğimizi düşünüp ona göre karar vermenizi önereceğim. Eğer sıkı bir oyun takipçisi iseniz ve fazla sayıda yazılım kullanacaksanız, Mac almanızı tavsiye etmem. Çünkü son 1-2 yıldır oyunların ve diğer programların Mac için sürümleri olsada bunları yüklemek çalıştırmak biraz zaman alabiliyor ve kullanım esnasında bazı uyumsuzluklardan dolayı sıkıntı yaşayabiliyorsunuz.
Bir sorun yaşandığında Pc kullanıyorsanız çözümü bulmak çok daha basit, yoksa benim gibi bazen saatlerce ne nasıl yapılır videolarını izlemek zorunda kalabilirsiniz.

Ama bir konu var ki, ben sadece bu sebeple bile Mac alabilirim, aldım da.. Mac için yazılım yazmayan arkadaşlar virüslerle de uğraşmamışlar ve aldığım günden beri bir kez bile virüs problemi yaşamadım ve format atmak zorunda kalmadım.
  • Paylaş
Şöyle güzel i.imgur.com/2l8c6.png inforgrafik üstünden farkları anlayabilirsiniz.
  • Paylaş
1

Şaman, Sorunun yanıtı olmamış ama çok ilginçmiş :)

Soru güzel ve cevap basit aslında.. Bu soruda önemli olan maddi imkanlarınız olmalı..
Anladığım kadarıyla sadece internet, sosyal medya ve film,muzik vs.. ile ilgili ihtiyaçlarınızda kullanacaksınız. Bu yüzden "sizin deyimizle" PC almalısınız..Çünkü
MAC ler Pc lere göre (standart konfigürasyon) herzaman pahalı olmuşlardır. Yukarıda yazdığım amaçlar doğrultusunda kullanılacaksa bu kadar fark vermeye değmez..
Ama yok benim maddi imkanım var dersen, parada önemli değil dersen hiç düşünme mac al, kaliteyi anlarsın...
  • Paylaş
1

Bahadir Hatunoglu, Peki kişi PC' yi için sosyal medya ve film,muzik vs.. kullanması gerekirse. MAC'i ne için alabilir?

Mac'in kendine has arayüzü var. Ayrıca sistem stabil çalışıyor. Haftada bir güncelleme istemiyor. App ve diğer bileşenlerin açılışında kasma yapmıyor.
  • Paylaş
1

Mehmet Bozkurt, Mac stabil ama güzel oyunları yok

Bu soruyu sanırım ikisini de kullanmış kişilere sormalı ya da onların görüşleri alınmalı ki bu durumda bile donanım farklılıklarından dolayı objektif olamayacaktır. Tabii ben de tarafsız bir yanıt yazma iddiasında değilim çünkü hiçbir zaman bir Mac'im olmadı, Apple donanım seviyesini arttırıp fiyatlarını da normal + tasrım için 500TL gibi bir seviyeye çekmezse olmayacak da. Her iki tür bilgisayarın da çok hızlı ve yavaş modelleri var. Ben bir laptop kullanıcısıyım ve PC kullanıyorum zira benim ihtiyacım olan ayarda Macbook Pro yok. Ayrıca kullandığım yazılımlar da Mac'e uygun değiller. Pentium tabanlı işlemcisi olan Mac'ler de var, Windows kurulabiliyor. O durumda da Makintosh'un tecrübesi olmayan bir dalda üretmiş olduğu yan ürünü gerçek Mac fiyatlarına alıyorsunuz ki yine de piyasada onlardan çok daha iyi PC laptoplar var. Bildiğim kadarıyla Mac'ler görsel çalışmalarda avantajlı olabiliyordu ki artık ona da inanmıyorum çünkü PC'ler donanım olarak çok daha ileri olabiliyor.

Makineyle yapacağınız belli bir iş yazmadığınıza göre aleti eğlence için arıyorsunuz. O zaman bütün bu yukarıda yazdıklarıma rağmen bir Mac almanızı öneririm. Tabii 1000TL gibi bir fiyata alabileceğiniz bir PC ayarındaki Mac'e 2500TL vermeyi göze alıyorsanız. Aletiniz hem tasarım olarak çok güzel görünür hem de oyun hariç tüm eğlence işinizi (müzik, video, İnternet, yazışmalar gibi) görür. Ayrıca birçok tecrübesiz, bilgisi az kullanıcının başına bela olan virüslerden de korunmuş olursunuz.

Aletinizle iş yapmayı düşünüyorsanız işinizin ne olduğuna bakmalısınız. Bir reklamcı mesela yurdumuzda toplantısında Mac'ini açmalı yoksa statüsünden kaybeder. Mac ülkemizde ne yazık genel bir statü sembolü olarak görülüyor. Halbuki gerçekten iyi bilgisayar kullanmak isteyenler için yelpaze çok daha geniş Alienware, MSI ve kısmen ASUS da kağıt üstünde Mac'lerden çok iyi laptop PC'ler üretiyorlar. Yazı yazmak, yazışma yapmak harici diğer her tür işte PC'nin daha iyi olduğunu düşünüyorum. Bir mühendis ise toplantısında Mac'ini açarsa statüsünden kaybedebilir, nitekim herkes o adamın o makineyle bir şey yapamayacağını ve onun boşa yatırım yapan bir insan olduğunu görür. Bir Macbook Pro bile numerik blok sahibi değil. Sayılarla işi olan prolar düşünülmemiş belli ki... 17" modellerde bile klavyenin sağını solunu boş bırakmış ve bir numerik blok koymamışlar, dikkat bu tasarruf bile olabilir...

İş yapacağım, para da bol, gerçekten iyi bir makineye sahip olmak istiyorum diyorsanız mesela aşağıdaki makinenin ayarında bir MacBook Air henüz gezegenimizin yüzeyinde yok ki çok daha kötüleri bu fiyata satılıyor olacaktır:
msi.com/product/nb/GS70_STEALTH.html#ov... .
  • Paylaş
Bir yere kamyon kasasında da gidebilirsiniz, Mercedes ile de. Mac ve PC arasındaki fark budur. Banane detaydan diyemeyen, her detay önemli ve lezzetlidir diyenler Mac'i tercih eder. Bu markaya kutsallık atfetmek değildir, aksine iyi işe, emeğe saygı duymaktır.
  • Paylaş
Fark iphone veya android tabanlı bir telefon kullanmaya benzer... arkadaşlarda gayet iyi açklamış
  • Paylaş
Budur;
Macintosh
Solda Mac, Sağda Pc kullanıcısını görüyorsun.
  • Paylaş