Bilmek istediğin her şeye ulaş

Macar gulaşı nasıl yapılır?

Yemek

8 Kişilik:

Öncelikle bu yemek sürekli bakım ister ve yapım süresi 5,5 saat, vaktiniz ve hevesiniz olduğunda yapmalısınız. Bir rivayete göre gulaş sözcüğü kul aşı sözcüklerinin birleşip bileşik bir sözcük oluşturmasıyla olmuştur.

Bunun çeşitli sert ve yumuşak salam çeşitleriyle, patates ve havuçla yapılan dejenere versiyonları da mevcuttur ama Macaristan'da yapılan hali görseldeki gibidir.

1,5 Kilo dana eti, bunu en ucuzundan alabilirsiniz, zaten 5 saat haşlanacak, boğa olsa yumuşar. Yağsız olması tercih sebebidir. Yaklaşık 5 santim boyutlu büyük kuşbaşı olarak doğranmış olmalı. Kemik olmamasına dikkat edin, et çok yumuşak olacağından içinde kalmış olan kemik parçaları diş kırabiliyor.
1 Kilo kuru soğan
1 Adet soyulmuş domates
2 çorba kaşığı tatlı kırmızı biber tozu, isteyen acısıyla da karıştırabilir.
Bir tutam karabiber
1-2 diş sarımsak, mümkünse havanda dövülmüş, yoksa pres ya da küçük doğranmış
2 çay kaşığı mercan köşk
Tercihen bir miktar muskat
İstediğiniz kadar da tuz, ben bir çorba kaşığı koyarım, iyi bir aşçının masasında tuz, biber olmaz, her şeyi gerçekten yeteri kadar yemeğine katmıştır...
1/3 su bardağı sıvı yağ (gurme olan zeytinyağı koyar)

Soğanları yemeklik küp küp doğrayın ki bu durumda kaba da doğrayabilirsiniz, nasıl olsa eriyecekler

Tüm malzemeyi alabilecek büyüklükte bir tencerede normal herhangi bir yemek yapar gibi yağı kızdırın, soğanları içine atın ve sararana kadar kavurun.

Ardından eti tencereye ekleyin ve kavurmaya 10-15 dakika devam edin. Sonra domates, kırmızı biber, kara biber, mercan köşk ve dövülmüş sarımsağı ekleyin, etin tamamı kıpkırmızı boyanana kadar karıştırın. Tuzu ekleyin ve eti anca örtecek kadar sıcak su ekleyin üstüne cüzi miktarda muskat rendeleyin.

(Aslına bakarsanız bütün bu baharat ve lezzet veren maddeleri eklemeseniz de gulaşınız nefis olur. Et, soğan, kırmızı biber ve tuz da nefis bir gulaş yapmaya yeter.)

Karıştırın ve kaynayana kadar kapağı kapalı bir şekilde yüksek ateşte pişirin ardından yarım ateşte devam. Sık sık tencereye bakın, karıştırın dibini tutmaya başlayınca tekrar az bir miktar sıcak su ekleyin ve dibini kazıyın. Bu yemeğin ana baharatı dibini tutmasıdır o nedenle bu aşama itinayla yapılmalıdır. Merak etmeyin suyu ekleyince yapışan et tencereden çıkar ama çok telaşlı olan zaten teflon ya da seramik kullansın. Aynı şekilde en az 5 kere dibini tutturarak 5 saat boyunca yemeği pişirin. Sonunda yemeğin suyu da az yoğun bir et gibi olacak. En son dip tutturmadan sonra eti anca örtecek kadar sıcak su ekleyin ve son bir kez kaynatın.

Soğuk kış günlerinde sıcak sıcak servis edin, ister haşlanmış patates, ister patates püresi, ister pilav, makarna ya da hatta erişte, isterseniz de sadece ekmekle yiyin. Afiyet olsun.
  • Paylaş
2

Winterwitch, ben yazacaktım ama oldumu şimdi :P

Şaman, Sen de düzenle istersen, olmamışsa :)