Bilmek istediğin her şeye ulaş

Maddi durumdan dolayı hayatında hiç tiyatro ve sinema görmemiş öğrenciler var. Bunlar için ne yapabiliriz? Benim tanıdığım 7 öğrenci var bu durumda olan, nasıl yaparız arkadaşlar?

Şehir Tiyatrolarının Genç Tiyatro diye bir uygulaması var sanırım önümüzdeki haftalarda başlayacak. Şu anda başvuruları var genç tiyatrocular oyunları ile başvuruyor ve festival kapsamında şehir tiyatroları sahnelerinde oyunlarını ücretsiz sergiliyor lise dönemimde öğrenmiştim ve bir çok başarılı oyunu izleme şansı bulmuştum. Bütün hepside ücretsizdi. Şehir tiyatroları sitesinden bakılabilir. Ama ben lisedeyken gittiğim dönemde fark ettiğim şey ise salonların boş olmasıydı o harika oyunlar neredeyse boş salonlarda oynanıyordu yani bu işlerin maddiyatla bir ilgisi yok tiyatro bir zevktir. Bu işi gönüllü olarak yapan ülkeler var adam mühendis doktor yada ticaretle uğraşıyor ama tiyatro oyununda görev alıp oyun hazırlıyorlar sonra bunu sahneliyorlar. Professyonel olduğu kadar amatör yapılan bir çok ülke var çünkü talep var. Tamam ferhangi şeyleri ses tiyatrosunda izleyemez ya da diğer içerisinde popüler televizyon yüzlerinin olduğu özel tiyatrolara sürekli gidemez parası olmayan bir insan ama şehir tiyatrolarına devlet tiyatrolarına gidebilir. Orada da çok değerli oyuncular var çok değerli sahneler kuruluyor. Bizimde çok paramız yoktu ama gittik hep. Tiyatro Türk seyircisinin rolü canlandıran oyuncu ile karakteri içselleştirmesinin de önüne geçecek bir şeydir bence Deniz Çakırı Ferhunde diye yaprak dökümünde tanımadan önce Namuslu yosma oyununda sergilediği performansla tanısa sonra orada göre durumu içselleştirmez bak der ne güzel oynuyor kadın her role giriyor.
 • Paylaş
O ne ki! İstanbul'da yaşayıpta hayatında hiç deniz görmemiş öğrenciler var!

Ben öğrencilerim için maddi olarak en uygun salonları, oyunları araştırıp,bulup, onları oraya götürüyorum.​

Sen kendin de götürebilirsin.​
 • Paylaş
1

Emre Can Karaçay, Kıyaslamanıza hayran kaldım açıkçası. Bizler boşuna sahnelerdeyiz sanırım. Bu düşünceyle bence bundan sonra tiyatro koltuklarına değil, sahillerde ki banklara oturun.

Büyük şirketler sosyal sorumluluk projeleri kapsamında bu tip konularla da ilgileniyor. Ayrıntılı bir şekilde bu konuda bilgi verip yardım istenebilir, bu şekilde daha da fazla bu durumdaki kişi kültürel aktivitelerle tanıştırılabilir.
 • Paylaş
Ben ilkokuldayken okulun en büyük sınıfına sinema kurmuşlardı. Hemde 3 boyutlu ve normal karışık şekilde. Yani bazi sahneler var 3D gözlük takmak gerektiriyordu. Bu sinemaya her öğrenci 1tl ödemişti. Oldukça ucuz ve böyle birşey yapılabilir. Okul yönetimine bu teklifi sunabilirsin.
 • Paylaş
Kültür Bakanlığı'na (bakan olursa) yazılabilir ve DT sahnesi olan her şehirde belirli aralıklarla ücretsiz tiyatro etkinlikleri yapılması için istekte bulunulabilir.
Sinema içinse önce şu yüksek bütçeli gişe filmleri furyasından kurtulmalı ve gençlere/çocuklara daha eğitici ve tabi ki bedava sinema gösterimleri yapılabilmeli.
Şehirlerde böyle uygulamalara öncülük edebilecek sinemalar bulunmalı.
Biraz yürek.
 • Paylaş
1

Ahmer, Çok güzel bi fikir, buna bütçede sağlayabilrisin. öncelikle bunu bir proje haline getirin elinizde bir çıktı olursa destek bulmanız kolalaşır, muhtemelen sinemalar buna öncülük etmeyecektir bu yüzden proje haline getirip belediye, kaymakamlık, bulunduğunuz yerdeki üniverisitenin sinema televizyon bölümünden kişilerle irtiba geçerek kaynak sağlayabilirsin

Sinema için aynı şeyi söyleyemem ama Devlet Tiyatrosu bünyesindeki oyunlar çok da pahalı değildir. Sınıfça etkinlik düzenlenip, diğer velilere durum açıklanarak sadece bir-iki lira fazladan toplanılıp gidilebilir.
 • Paylaş
Nerede olduklarını yazarmısınız. Turneye gelirsem davetli olarak ilk oyunlarını izlemeleri sağlayabilirim. BAŞKA ÇOCUK tiyatrosu
 • Paylaş

Yanlış bilmiyorsam artık bütün okullarda ya projeksiyon ya da akıllı tahtalar var bunları kullanabilirsin.

 • Paylaş

kesinlikle festivaller

 • Paylaş
En iyisi okul idaresinden bir sinema ya da tiyatro etkinliği için izin alıp tüm sınıfı götürmek ve bu öğrencileri de grubun içinde kaynatmak eğer istersen biletlerini sen al bu öğrencilerin diğerlerinin velisi alır biletlerini zaten herkes bir arada çok güzel halledilebilir bu mesele
 • Paylaş
1

ali2, Arkadaşım Bu İşi Okulunla Gorusmelisin Eger Okulun Hayır Derse O zaman İş Bize Düşer Ve Biraz Para Biriktirererk Hatta Bu Arkadaşlarına Soyleyerek Birlikte Onları Bir Gezdirseniz Bence Guzel Olur

Bir yardım fonu oluşturabilirsiniz. Bunun için reklamını iyi yapmak gerekir. Alanı genişletmek isterseniz bazı yardım kuruluşlarına işbirliği ortaklık isteyebilirsiniz. Sadece kendi başınıza da yapabilirsiniz. Ama genişletmeniz bunu kurumsallaştırmanız daha güzel olur. Bizim de bir katkımız olur.
 • Paylaş
Bence sorun maddi değil, kültürel .. Bunu aşacak bir yol var mıdır ? Var orasını gene sen düşün . .
 • Paylaş
Bir ara reklamda görmüştüm eti miydi tam hatırlamıyorum bir köye sinema götürmüştü oradakiler hiç izlememiş diye. Bulabilirsen böyle bir şirkete bir mektup göndererek yapılacak yeni bir etkinlikleri varsa ona dahil olmalarını sağlayabileceğini düşünüyorum. 
 • Paylaş
Sokağa çıksınlar hayat tiyatro
 • Paylaş
Bence siz onlara tiyatro ve sinemanın önemini anlatın çocuklar elbet gidecektir.
Bana göre bu konu bir dilenciye para vermek yerine bir işte çalışmasını sağlamak gibi birşey o alışkanlığı sadece benimserse yapar .
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

3170 Görüntülenme27 Takipçi16 Yanıt