Bilmek istediğin her şeye ulaş

Madem evren sürekli genişliyor. O halde geri ye doğru gidersek daralması lazım, durum böyle ise evren başlangıçta küçücük birşey miydi?

Edwin Hubble (Edvm Habll) 1920 li yıllarda ANDROMEDA takım yıldızı nı keşfederek evrenin sadece samanyolundan ibaret olmadığını miyarlarca samanyolu benzeri kümeler olduğunu ispatlamıştı ve 1929 Yılında yeni bulduğu takım yıldızı kümelerinin birbirinden sürekli uzaklaştığını keşfetti ve evrenin sürekli genişlediği hipotezini destekleyen keşiflere imza attı. Yani evren ona göre de genişliyordu peki ilk başta durum neydi?Düzenle
Sorularınızın bazı yanıtları bu belgeselde mevcut:
  • Paylaş
Her Şeyin Teorisi - Stephen W. Hawking

Uzay
  • Paylaş
Önce evren kelimesini bir tarif etmek lazım. Evren anlayabildigimiz ölçüde var. Anlayamadığımiz yerde sınır bitiyor. Gerisi teori. Ve bu çağda ki kabul gören teori evrenin genişlediği yönünde. O halde geriye doğru gidersek kıt insan aklı daraldığıni kabul eder. Son nokta da bir zerre olur evren. Ki bilim bu zerre de teori üretemez, stephan hawking bu nokta için belki tanrısal bir zerre der. Bilinmezdir yani minicik parçacık. Lakin Kuran. Alemi zerrelerden yarattık buyurur. Bu benim için yeterli bir tarif olsa da kimisine eksik gelebilir.

Sonuç olarak evren hem bilimsel olarak, hem de teolojik olarak geriye gittikçe küçülür.

ŞIMDILIK :)
  • Paylaş
Evet inanılmaz büyük bir yoğunluğa sahip bir nokta olarak düşünlüyordu ta ki şişme kuramına kadar , daha fazla bilgi için evrenin dokusu kitabını okumanı öneririm.
  • Paylaş
İlk başta evren, derler ki bir toplu iğne ucu. bu savın doğruluğunu kendime kanıtlayabilmek uzun zaman aldı. yani dedim kendi kendime, çantama en fazla üç beş defter sığdırabilirken nasıl oluyor da bir toplu iğne ucu falan. aslında cevap süper karadeliklerde. milyonlarca yıldızı afiyetle sindiriyorlar ve ebatı çok ama çok az. ama tabi kesinlikle bir toplu iğne ucu değil. peki dedim kendi kendime nasıl bir toplu iğne ucu yahu. kendimce şöle bir cevap buldum. bence şu anki bilinen evren big bang ile doğdu evet. karadelikler daha büyük ama..başka bişi buna sebep olmalı. bence şöle oldu. bizden önceki evrenler, dışa doğru artan hızla değil de, yani kütle çekim galip gelerek devamlı içe doğru göçtü ve karadelik oluştu bu karadelik bütün evreni ışık hızında yuttu, ve hayal edin şimdi, içe doğru o kadar yoğun bir şekilde küçüldü ki iğne ucuna kadar ufaldı. sonra tekrar alışıldık üzere big bang. şimdi 2 soru oluştu kafamda. şimdiki evren neden önceki evrenlerin aksine giderek hızlanıyor. neden kütle çekimi yeterli gelmiyor. diğeri de neden big bang patlaması oluyor. bence şöle; ilk sorunun cevabı olarak, bence her big bang te merkezi karadelik bir tutam kütle çekim quantum parçacığını kendi içinde tuttu yani her seferinde dışarı salınan kütle çekim azaldı boşluğa salınan. o yüzden artık yeteri kadar madde yok. evrenin tekrar çökmek için ihtiyacı olan madde big bang i yaratan kara delikte kalmış olabilir. yani pek randımanlı bir big bang olmadı en son patlama, kütle çekim parçaçcığı açısından. peki karadelikler hiç bir şeyi dışarıya bırakmıyor diyebilirsiniz, o zaman nasıl patladı. evrende herşey zıt kutuplu, kütle çekimin tersi ile bir etkileşim içinde olduğunu düşünüyorum. ama merkezi karadelik herşeyi içine alırken, evrendeki kütle çekimi sağlayan bütün kuantum parçacığını da yuttu. evrende kütle çekimi sağlayan hiç bir şey kalmadı. ve bu sefer de zıt kutup aniden devreye girdi ve dışa doğru patlama tadında genişleme başladı, ve merkezi karadelik tamamen çözüldü ve kısır döngü tekrar başladı. bilim kurgu tarzında sallamam bu şekilde:)peki neden evrende 3 gr daha fazla veya daha az madde yok. neden sonsuz madde yok?ne bilim ben.
  • Paylaş