Bilmek istediğin her şeye ulaş

Girişimciler güvendikleri projeye neden yatırım arıyorlar da kredi çekmiyorlar? Zaten para getirecek bir proje ise kredi neden olmasın?

Kişi bir yerde çalışıyor parasını kazanıyor, biriktiriyor. Alacağı yatırımın bir miktarını biriktirir geri kalanını kredi çeker zaten biriktirdiği miktar bitene kadar güvendiği proje gelir getirmiş olur. Madem o kadar çok güveniyor kendi projesine ne diye kendisi riske girmiyor da elalemden para topluyor?Düzenle
Bahsettiğiniz şey çoğunlukla söz konusu olmuyor, ancak bu durum yaptığınız işe göre değişir. Yani eğer 20.000-30.000 TL gibi bir sermaye size yetiyor ise ve banka size kredi veriyor ise ve de işiniz ile kredi ödemelerinizi yapabilecek durumda iseniz çekebilirsiniz. Ancak gerçekte durum çoğunlukla böyle değildir.

Bir internet projesi kurmak için ihtiyaç duyacağınız para da çok değişkendir. Eğer bir e-ticaret işi kuruyor iseniz çok ciddi paraya ihtiyacınız olacaktır. Diyelim ki e-ticaret işinizi kuracak, duyuracak, satışlara başlayacak ve başa baş noktasına gelebilecek süreye kadar 200.000 TL'ye ihtiyacınız var. Böyle bir parayı size hangi banka kredi verir? Eğer bankalardan bu kadar kredi alabiliyor iseniz bir nakit akışınız vardır, hatta belki de o kadar krediye bile ihtiyaç duymaya bilirsiniz.

Girişimciler çok yüksek oranda, parası projesine yetmeyen kişilerden oluşur. En azından Türkiye'de durum genellikle böyle. Yatırım ve para bu sebeple gereklidir esasen. Para işinizi daha hızlı büyütmeniz, daha hızlı sonuca gidebilmeniz için bir araçtır. Yani, 1 yılda kendi başınıza alacağınız yolu, bir yatırım ile 6 ayda alabilirsiniz ve bu çok büyük avantajdır. Kısaca durumun özeti böyle.
  • Paylaş
1

Cemal Tekin, Mesela paranın girişim için ne gibi + ları var. Siz mesela yatırım aldınız. Parayı nereye harcıyorsunuz ki 1 sunucuya 2 kendi ihtiyaçlarınıza çalışan varsa çalışana başka bir gider var mı ? Reklamda yapmadığınızı söylediniz.

Yatırımcı, şirketin sermayedarlarindandir ayni zamanda. Yani ortaktır. Bankadan alınan kredi ise internet projeleri için daha risklidir geri ödeme takviminiz hemen işlemeye başlar.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

426 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt